Dokąd zmierzasz?

źródło
Pomysł na Quo Vadis powstał podczas czytania annałów Tacyta, który był jednym z ulubionych pisarzy Sienkiewicza (1894 rok). Jednak to dzięki pobytowi w Rzymie autor, natknąwszy się na pewną kapliczkę, podjął decyzję o napisaniu powieści historycznej osadzonej w czasach panowania cesarza Nerona. Dzięki posiadaniu wiedzy dotyczącej powstania kościoła w sposób rzeczywisty oddał obraz opisywanej epoki.

Główną zasługą powstania Quo Vadis było ogromne zainteresowanie pisarza tematyką starożytności, o czym wielokrotnie wspominał w swoich listach do przyjaciół – o przeczytanych lekturach z twórczości starożytnych historyków oraz pisarzy. Do tych najbardziej szczególnych należą Roczniki Tacyta, ze względu na obiektywny sposób, w jaki zostało przedstawione panowanie cesarzy, począwszy od Tyberiusza, na Neronie skończywszy.
źródło
Trzeba również nadmienić o inspiracji czerpanej z malarstwa i rzeźbiarstwa, które były obecne podczas tworzenia powieści. Jako że Sienkiewicz wielokrotnie przebywał w Rzymie, zwiedzając ze swym wiernym przyjacielem, polskim malarzem Henrykiem Siemiradzkim, za sprawą jego obrazów Uczta Nerona oraz Pochodnia Nerona powstały końcowe rozdziały Quo vadis.
Na uwagę zasługuje również sytuacja polityczna, która odegrała spore znaczenie w tworzeniu scen związanych z prześladowaniem chrześcijan. Uważano, że zostały wzorowane na sytuacji narodu polskiego pod zaborami pruskim i rosyjskim oraz prześladowaniach na Podlasiu. Za najciekawszą z inspiracji postrzegano pożar Puław, mający miejsce w roku 1875, którego świadkiem był Sienkiewicz pracujący jako reporter w Gazecie Polskiej. Jego wrażenia z obrazu płonącego miasta były tak silne, że posłużyły mu do napisania sceny spalenia Rzymu.

źródło

Sienkiewicz czerpał wiele inspiracji, starając się, aby Quo Vadis stało się wyjątkowe i niepowtarzalne. Dzięki wykorzystaniu wiedzy dotyczącej starożytności pisarz stworzył powieść docenioną przez odbiorców oraz wartościową literacko, która zyskała sławę ogólnoświatową (1905 rok) i została przełożona na wiele języków, więcej niż poprzednie dotąd wydane.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia