Droga do sukcesu

źródło
Karteczki zapisane wyrwanymi z kontekstu zdaniami. Zeszyty z notatkami. Zalegające na komputerze foldery z rozpoczętymi powieściami. Zamysł pisania jedynie do szuflady. Książki przeczytane w poszukiwaniu natchnienia. Ty też tak masz? Gratulacje! Jesteś na dobrej drodze do zostania pisarzem.
Twoja głowa jest pełna pomysłów, ale tak naprawdę żaden w pełni cię nie zadowala. Nie martw się tym. Twój umysł po prostu lepiej wie, co jest dla ciebie dobre. Jeżeli już znajdzie ten jedyny, unikatowy plan, będzie wiedział, że to jest właśnie diament. Twoim zadaniem będzie go jedynie oszlifować. Najpierw jednak możesz przeczytać kilka porad związanych z pracą początkującego pisarza, które mogą ci się przydać w dalszej pracy.

1. Warsztat to podstawa
Twoja powieść nigdy nie osiągnie sukcesu, jeżeli będzie napisana byle jak. Dlatego musisz ciągle doskonalić swój warsztat. Jak to zrobić? To proste. Na razie zostawmy wszelkie techniczne sprawy związane z prawidłowym tworzeniem tekstów, dialogów itp. Na to przyjdzie jeszcze odpowiedni moment. Najpierw musisz odkryć w sobie dar prawdziwego pisania. Potraktuj to jak pracę, którą trzeba wykonywać sumiennie. Pisz jak najczęściej, nie odkładaj nic na później i nie szukaj wymówek. Nieważne, że twoje słowa układają się w bezsensowną paplaninę. Pamiętaj, że zawsze możesz wrócić i je poprawić. Nie odwlekaj pisania, nawet jeśli zabrakło ci inspiracji. Może wystarczy tylko zmiana miejsca pracy, a pomysły znów powrócą do twojej głowy. Stawiaj sobie wyzwania. Na początku nie muszą być one duże. Możesz na przykład obiecać sobie, że napiszesz dwa rozdziały w miesiąc i dobrze je dopracujesz. Dotrzymuj złożonych obietnic, a twój warsztat zacznie się rozwijać w szybkim tempie.
2. Książka to twoje lustrzane odbicie
Czytasz swój tekst, ale masz wrażenie, że czegoś mu brakuje? Może brakuje jakiejś cząstki ciebie. Każda twoja książka powinna odzwierciedlać to, jaki naprawdę jesteś. To bardzo trudne do osiągnięcia, bo oznacza, że musisz całkowicie się odsłonić, i to przed obcymi ludźmi. Niestety takie ukazanie siebie jest jedynym sposobem na nawiązanie nici porozumienia z czytelnikiem. Jeśli napiszesz o czymś, co wywołuje twoje łzy, możesz być pewny, że wywoła je również u czytających. Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Mamy podobne problemy. Może się okazać, że obca osoba zrozumie cię lepiej niż ktoś bliski. Pisz o tym, co cię porusza!
3. Nawet dobra inspiracja nie zapewni ci sukcesu
Zaciekawiła cię dobra książka i/lub zainspirował niedawno obejrzany film? Uważaj! Inspiracja może zaprowadzić cię donikąd. Jednocześnie jest ona bardzo ważna i nawet trzeba mieć jakąś podkładkę i budować na niej swoją powieść. Należy jednak wszystko dokładnie przemyśleć, żeby nie utknąć w martwym punkcie. Na samym początku dopracuj głównego bohatera. Jeżeli zgłębisz jego charakter, przeszłość i sytuację, która popchnęła go do czynów napędzających powieść, nie zgubisz się w swojej fabule. Poznaj go dobrze. Musisz przede wszystkim mieć własne spojrzenie na książkę i starać się nie powielać innych autorów. Pamiętaj, że twoje odczucia i myśli są wyjątkowe i może z nich powstać prawdziwe dzieło sztuki. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy ktoś pisze coś podobnego do bestsellera. Ale przyznaj, czy fajnie by było wciąż czytać o tym samym? Czytelnicy poszukują powiewu świeżości. Może twój pomysł okaże się prawdziwym fenomenem.
4. Pokonaj wewnętrzny strach
Nawet jeżeli już wiesz, o czym będziesz pisać, wciąż zmagasz się z uporczywymi myślami, które cię wręcz zadręczają. Zwyczajnie się martwisz, bo nie wiesz, co stanie się z twoją pracą. Raz wydaje ci się, że tekst jest naprawdę dobry, a z kolejnym czytaniem masz ochotę wyrzucić go do kosza. Musisz skończyć z niezdecydowaniem raz na zawsze, a jest na to tylko jeden sposób, który doprowadzi cię do ostatecznego pokonania swojego strachu i obudzi w tobie odwagę. Mianowicie, znajdziesz sobie pierwszego krytyka! Może to być bliski przyjaciel, do którego masz zaufanie i możesz liczyć na jego szczerość, lub najbliższa ci osoba z rodziny. Pamiętaj, że będzie to pierwszy krok do wyjścia z szuflady. Nie bój się go zrobić!
5. Książka napisana. Ale co z wydawnictwem?
To chyba największy dylemat każdego pisarza. Prawda jest taka, że naprawdę trudno wydać książkę. Oczywiście możesz włożyć w nią dużo pieniędzy, puścić na rynek i modlić się o zwrot kosztów. Większość jednak woli modlić się o dobrą wolę wydawcy i czekać na odpowiedź z wydawnictwa. Taką drogę musi przejść prawie każdy pisarz. Wysyłasz pracę, czekasz czasem miesiącami, wciąż zaglądasz do skrzynki pocztowej. Aż w końcu nadchodzi ten wymarzony dzień i dostajesz maila. Cieszysz się niesamowicie i wprost nie możesz uwierzyć. A oni odpisują, że nie są zainteresowani propozycją wydawniczą. Jasne, że tak się zdarza i oczywiste jest, że będziesz okropnie rozczarowany. Pogódź się z tym i pod żadnym pozorem nie poddawaj. Napisali, że tekst nie jest zbyt dobry? Wysyłaj im go na złość. Będą musieli go przeczytać, ciebie ta świadomość może choć trochę podniesie na duchu. A może warto przeanalizować tekst jeszcze raz i coś poprawić? Ale gdy dostaniesz odpowiedź pozytywną, nawet oddychanie stanie się trudnością. Czy wiesz, na co się decydujesz? Wydawnictwo zazwyczaj proponuje dwie formy współpracy. Albo oni finansują całość, a ty dostajesz jakiś marny procent, albo współfinansujesz część kosztów, a oni i tak mają więcej od ciebie. Nigdy nie masz pewności, czy pieniądze się zwrócą. Dlatego mam dla ciebie radę. Niech wszelkie koszty pokryje wydawnictwo. Nic nie stracisz, ale możesz jedynie zyskać. A nuż książka sprzeda się dobrze? Doskonale wiem, że trzeba było jej poświęcić mnóstwo czasu i przydałaby ci się przynajmniej częściowa rekompensata, ale przecież lubisz swoją pracę. Przyjemność sprawia ci przelewanie swoich myśli na papier. Pamiętaj również, że wydanie książki to już nie zabawa. Podpisujesz z wydawnictwem umowę, z której musisz się wywiązać tak samo jak oni. Jesteście już prawnie ze sobą związani.
6. Krytyka jest najważniejsza
Nadeszła ta wyczekiwana chwila i twoja książka trafiła na półki księgarń. Niestety to nie koniec zmagań. Na początku zaczną dręczyć cię wątpliwości. Czy dobrze zrobiłem? A może powieść okaże się klapą. Wszystko się wyjaśni dopiero, gdy czytelnicy zaczną się wypowiadać na temat książki. Na pierwszą recenzję zawsze czekasz z wielką niecierpliwością. To zrozumiałe, że boisz się krytyki. Nikt jej nie lubi, ale jest ona niesamowicie potrzebna. Nawet jeśli twoja książka odniesie sukces, znajdzie się ktoś, kto zburzy ten idealny porządek i wsadzi ci szpilę między żebra. Bardzo cię zaboli. Będziesz krzyczeć z niesprawiedliwości. Ale to tak naprawdę zrobi dla ciebie dużo dobrego, bo spośród stu doskonałych recenzji zapamiętasz tylko dwie złe i za wszelką cenę będziesz chciał je podważyć. Krytyka może cię jedynie zmotywować do jeszcze większej pracy i szlifowania warsztatu. Nie przejmuj się złymi ocenami, ale traktuj je z szacunkiem. One bardziej przyczynią się do twojego rozwoju niż cokolwiek innego.
źródło
Większość sądzi, że zawód pisarza jest łatwy, prosty i przyjemny. Podobno pisarz siada przed komputerem i puszcza swoje wodze fantazji, tworząc doskonałą powieść. Osobiście bardzo denerwują mnie takie stwierdzenia, bo doskonale wiem, jaki trzeba włożyć wysiłek i ile czasu poświęcić, żeby napisać i wydać książkę. Czasem jest to niezwykle męczące i człowiek wiele razy chce dać sobie po prostu z tym spokój. Nic jednak nie przychodzi z łatwością i we wszystko trzeba włożyć dużo trudu, by było widać efekty. A głównym efektem nie są zarobki czy sława. To widok książki na półce w księgarni i to niesamowite uczucie radości i dumy, które ogarnia pisarza, gdy w końcu ją tam zobaczy. Na tę chwilę naprawdę warto czekać.

Leave a commentpaulinabachosz

8 lat ago

Bardzo cenne i ciekawe porady;) Sprobuje zapamietac;)

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia