Narodziny i śmierć legendy

źródło
Dojrzewanie i odkrywanie prawdy o sobie samym w fantastycznej opowieści z nastoletnim bohaterem w roli głównej, który niczym nie przypomina Froda czy Harry’ego Pottera.
Przed wiekami dwunastu wojowników stoczyło wielką bitwę. Wszyscy polegli, lecz uwolnili od krwiożerczych bestii Dolinę, która dziś jest spokojnym domem ich potomków – jeśli tylko nie przekroczą oni linii kurhanów…

Jonathan Stroud to brytyjski pisarz, autor bestsellerowej Trylogii Bartimaeusa, która jest jego debiutem. Została sprzedana w Wielkiej Brytanii w ponad dwóch milionach egzemplarzy. Twórca jest mistrzem high fantasy.

Halli Sveinsson marzy o bohaterskich czynach. Bardzo lubi słuchać opowiadań o herosach, którzy dla niego są autorytetem. Chce, tak jak dawniej, walczyć mieczami i zabijać trowy, czyli krwiożercze potwory, które atakują tylko nocą. Granicy ich Domu strzegą kurhany. Pewnego dnia chłopiec wpada w poważne tarapaty, za które jego Dom musi srogo zapłacić. Wykorzystując swój spryt i pomysłowość, udaje mu się wyjść z tego cało. Wraz ze swoją koleżanką odkrywa mroczną tajemnicę Doliny. Mroczniejszą niż prastare legendy.

Problematyką tej powieści jest wyśmiewanie osoby, która jest niższa niż wszyscy. Inni ludzie nie traktują jej przez to poważnie.

Książkę czyta się łatwo, szybko i przyjemnie. Dzięki dużej liczbie epitetów i porównań, które po mistrzowsku zostały wplecione w tekst, możemy zobaczyć Dolinę oczyma wyobraźni i poznać ją. Oryginalne w tej książce jest podzielenie jej na cztery działy. W każdym z nich jest kilka rozdziałów.

Intrygujący i nieidealni bohaterowie jeszcze bardziej urozmaicają doskonałą fabułę.
Halli Sveinsson to członek znamienitego rodu Sveina. Jest mały, pomysłowy, zręczny i sprytny. Najpierw myśli, potem działa. Często jednak wpada w tarapaty, ale z niektórych potrafi wybrnąć. Ciągle karany za kradzieże lub kłamstwa. Marzy o wielkiej przygodzie. Aud to córka arbitra innego wielkiego domu. Jest piękna, młoda i także pomysłowa. Bardzo lubi Halliego, chociaż jest od niego starsza. Nienawidzi swojego ojca, który chce wydać ją za mąż. Daje bardzo mądre rady koledze i często ratuje mu życie.
Książka zachwyciła mnie pod każdym względem. Wspaniałe połączenie historii z nastrojem grozy i poczuciem humoru. Fenomen literatury fantasy. Pierwszy raz miałem styczność z tym autorem – książkę wybrałem w ciemno, ale wiem, że była to dobra decyzja i nie zawiodłem się. Książkę polecam miłośnikom fantasy – głównie nastolatkom, gdyż to oni mogą zobaczyć siebie w głównym bohaterze, ale uważam, że osoby dorosłe także mogą sięgnąć po tę książkę.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia