Z ortografią i interpunkcją na ty

źródło
Pisownia i interpunkcja to najpowszechniejsze problemy Polaków i osób uczących się języka polskiego. Dotychczas na rynku wydawniczym pojawiło się gros słowników ortograficznych i interpunkcyjnych, jednak nie usatysfakcjonowały one w pełni tych odbiorców, którzy upatrują w nich źródła wiedzy wyłożonej językiem takim, jakim sami się posługują. Poradnik językowy Piszemy poprawnie to publikacja odpowiednia dla osób pragnących wzbogacić swoją wiedzę oraz łaknących przystępnego i łatwego w odbiorze tekstu.


Jestem pod ogromnym wrażeniem bogactwa, które kryje w sobie ten – wydawałoby się zwykły – poradnik językowy, których na rynku wydawniczym od groma. Nie chcę się powtarzać, zapewne już kilka razy w recenzjach zawierałam słowa niebanalny, nietypowy itp., być może nie wprost, ale na pewno wynikało to z treści. Po prostu moim zdaniem cała seria poradników językowych wydawanych przez Wydawnictwo Naukowe PWN ma w sobie coś, co mnie do nich przyciąga. Być może wpływa na to ich niesamowita zawartość – wielość zagadnień, o których nie mamy pojęcia, bo nie znajdziemy tego w Internecie, a po słownik nie chce nam się sięgać, bo to kobyła, a język, którym wyjaśniane są pewne ważne kwestie, jest nadto naukowy i niezrozumiały dla zwyczajnego czytelnika, nie polonisty i językoznawcy.
Jako recenzentka współpracująca z Wydawnictwem Naukowym PWN posiadam całą serię poradników językowych PWN, a ich recenzje pojawiają się na stronie sukcesywnie, jak tylko jestem w stanie skupić myśli i stworzyć coś nadającego się do publikacji. Każdy z tych poradników jest niezwykły, choć porusza zwykłe zasady językowe. Jednak ja nigdy nie patrzyłam na słowniki i poradniki jak na intruzy, które kurzą się na półce i czekają na odpowiedniego odbiorcę. Treść zawarta w nich nie jest mi obca, przywykłam do partykuł, zaimków przysłownych czy do okoliczników jednorodnych, od których aż roi się na każdej stronie. Nie są mi obce słowa w nich użyte, bo wszystkich już zdążyłam się nauczyć, dlatego słownik mogę czytać jako normalną książkę. Muszę jednak przyznać, że seria poradników została stworzona doskonale. 
Bogaty spis treści, wielość wyróżników, podział na części to niesamowite ułatwienie dla czytelnika, który sięga po Piszemy poprawnie w celu znalezienia konkretnych zagadnień. Ponadto, jak w każdym poradniku z serii, jedną z części są porady językowe zaczerpnięte z internetowej Poradni Językowej PWN. Językoznawcy odpowiadają na pytania czytelników niezwykle wnikliwie, ujmując w poradach cytaty, przykłady i powołując się na inne publikacje, w których szczegółowo objaśniono dany problem. 
Treść poradnika jest bardzo przejrzysta, zastosowano różne typy wyróżników – przykładowo pogrubienia i kursywy – które czynią publikację dopracowaną pod każdym względem. Za to pokłon należy się samemu Wydawnictwu, które wydało książkę przyjazną odbiorcy, nieprzepełnioną niejasnymi zasadami i regułami z odnośnikami, którą czytelnik od razu odłożyłby na półkę i skorzystał z lepszego źródła, czyli standardowo – Internetu. 
Podsumowując, polecam tę publikację zarówno osobom, które chcą poszerzać horyzonty, jak i tym, którzy poszukują źródła wiedzy o pisowni i interpunkcji w jednym, dodatkowo z poradami dotyczącymi konkretnych pytań nurtujących użytkowników języka polskiego. Naprawdę warto się z nią zapoznać!

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia