Życie w dwóch rzeczywistościach

źródło
Żyjemy w świecie, w którym nic nie jest do końca jasne. Nasze przeznaczenie jest znane tylko losowi. Nikt nie zdaje sobie sprawy, że w otaczającym nas wszechświecie istnieją sprawy dotyczące nielicznych. Dopiero gdy los zadrwi z ludzkiego życia, wszyscy odkrywają swoje jestestwo. Sebastian Pitt żył jak każdy z nas, niepewny własnego przeznaczenia. Wszystko się jednak zmieniło, gdy chłopak przekroczył linię łączącą dwa równoległe światy. Odkrył, że połączenie ich może doprowadzić do prawdziwej katastrofy.
Wszystko się dzieje tu i teraz, i TAM! ONI posiedli moc przenoszenia się do innych rzeczywistości! 

Szesnastoletni Sebastian żyje w przekonaniu, że jest niechcianym dzieckiem. Odrzucony przez ojca, opuszczony przez nieżyjącą matkę, sam musi stawić czoło rzeczywistości. Niestety los obraca się przeciw niemu. Przez nagłą śmierć swego dziadka powraca do Poznania na jego pogrzeb. Tam, już na samym początku, poznaje tajemniczą dziewczynę, która ratuje go z opresji. Sebastian nie wie jednak, że wszystko ma swój czas i swoje miejsce.
Zawiedziony przez ojca, sam próbuje odkryć tajemnice i zagadki. Mnogość pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi, do czasu pojawienia się w życiu chłopaka Mistrza. Jaki to będzie miało wpływ na Sebastiana? Kim jest tak naprawdę Luna? Dlaczego ojciec postanowił odesłać chłopca z dala od Poznania? Jakie przeznaczenie jest mu pisane? Jedno jest pewne – Sebastian sam musi odkryć drogę do drugiego świata. Tam wszystko ukaże się przed nim dokładnie. Z pomocą chłopakowi przyjdą stwory z poznańskich kamienic.
Joanna Jodełka po raz kolejny zachwyca swoim piórem. Tym razem, tworząc książkę dla młodzieży, ukazuje wszystko to, co drzemie w jej wyobraźni. Z wielkim zaciekawieniem sięgnęłam po jej nową powieść, gdyż zainteresowało mnie to, co ona za sobą niesie. Już sam tytuł wskazuje ewidentnie na to, że ma się do czynienia z lekturą tajemniczą i intrygującą. Cały kunszt wytworności dopełnia niesamowita oprawa utworu.
Autorka stworzyła dzieło, od którego trudno jest się oderwać. Pomimo tego, że po raz pierwszy miałam styczność z utworem, w którym istnieją dwa równoległe światy, stwierdziłam, że lektura ta jest jak najbardziej porywająca. Cała akcja rozwija się już na samym wstępie. W tle króluje Poznań. Można wyodrębnić z tego miasta główne ulice, gdzie Sebastian odkrywa swoją rodową tajemnicę. Wszystko dzieje się za sprawą grupy ludzi Ars Dragonia, którzy niegdyś żyli w Poznaniu. Odmienia ona losy osób, które są jej wybrańcami.
Wielość informacji zawartych w książce bardzo przykuwa uwagę. Muszę jednak powiedzieć, że na początku bardzo męczy to czytelnika. Osobiście podczas zagłębiania się w lekturze musiałam maksymalnie skupić się tylko na niej, by dokładnie ją zrozumieć. Myślałam już, że książkę sobie odpuszczę, jednak tego nie zrobiłam, ponieważ coś mnie do niej niesamowicie ciągnęło, i bardzo się z tego cieszę. Pozycję tę naprawdę warto przeczytać, choć na początku nieco nuży. Później jednak cała zagadka i tajemnica tworzą niesamowitą fabułę.
Nie jest najgorsze to, co się zdarzy. Najgorszy jest strach. Strach przed tym, co się może zdarzyć! Ten strach zabija.
Bardzo polubiłam świat, jaki wykreowała autorka. Jest on naprawdę niezwykły. Z jednej strony żyjący normalnie ludzie, zaś z drugiej pojawiają się takie osoby jak Sebastian, które widzą podwójnie. Dostrzegają świat, jego fundamenty w kamienicach poznańskich i ich freskach. Wszystko ożywa. Czytelnik może poczuć się, jakby znajdował się w baśni, gdzie żyją liczne stwory. Poznajemy m.in. gryfa o niesamowitym ubarwieniu, smoki czy nawet wielkiego kota o obojętnym nastawieniu do każdego.
Pragnę jeszcze dodać, że bardzo podoba mi się zakończenie książki, którego się nie spodziewałam. Namieszało mi ono w głowie, w jak najbardziej pozytywny sposób. Jestem pod wrażeniem tak oryginalnego pomysłu na książkę. Autorka posłużyła się niewiarygodną precyzją, by zachwycić czytelnika. Jej styl i dobrze rozwinięty warsztat pisarski również odegrały tu wielką rolę. Z niesamowitym przejęciem oczekuję kolejnej części przygód Sebastiana. Mam nadzieję, że pojawi się ona na rynku dość szybko.
Podsumowując, polecam tę pozycję zapaleńcom, którzy kochają fantastykę i tego typu tematykę. Fanów takich książek ta pozycja nie zawiedzie. Należy jedynie dać jej szansę i przeczekać kilka chwil zawirowań z lekturą, a później rozkoszować się nią. Gdy już was porwie, nie zauważycie, kiedy ją przeczytacie. Dodatkowym plusem są, dobrze oddające podobieństwo istot ukazanych w lekturze, rysunki znajdujące się na końcu. Te kilka stron pokazuje, jak należy wyobrazić sobie dane stwory. Polecam!
Vita brevis, ars longa, occasio praeceps, experimentum periculosum,iudicum difficile.
Życie krótkie, sztuka długa, okazja ulotna, doświadczenie niebezpieczne, sąd niełatwy.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia