![]() |
źródło |
Urodzona 1830 w Amherst w stanie Massachusetts. W czasie życia Emily Dickinson w czasopismach ukazało się – anonimowo i bez jej wiedzy – siedem wierszy. Po śmierci poetki jej młodsza siostra Lavinia odkryła w zamkniętym na klucz kuferku rękopisy 1775 wierszy Emily. Z publikacji niektórych z nich w ogóle zrezygnowano w obawie przed opinią publiczną. Wydane wiersze zdobyły sporą popularność, a ich autorkę zaczęto nazywać pustelnicą z Amherst. Dopiero w 1955 roku ukazała się kompletna edycja poezji Emily Dickinson zredagowana przez Thomasa H. Johnsona. Po wydaniu tych wierszy medytacyjna liryka Emily została w pełni doceniona, a autorkę uznano za najwybitniejszą i najbardziej oryginalną poetkę amerykańską.
![]() |
źródło |
Emily Dickinson – „Nadzieja” jest tym upierzonym…
„Nadzieja” jest tym upierzonym
Stworzeniem na gałązce
Duszy – co śpiewa melodie
Bez słów i nie milknące –
W świście Wichru – brzmi uszom najsłodziej –
I srogich by trzeba Nawałnic –
Aby spłoszyć maleńkiego ptaka,
Co tak wielu zdołał ogrzać i nakarmić –
Śpiewał mi już na Morzach Obcości –
W Krainach Chłodu –
Nie żądając w zamian Okruszka –
Choć konał z Głodu
Przekład: Stanisław Barańczak
Obiecanego wiersza Wisławy Szymborskiej Kot w pustym mieszkaniu nie będzie, bo niestety się nie zmieścił. Polecam przeczytać i liczę, że uda mi się użyć go w kontekście innego motywu.
Zostawiam was z piosenką. Zapewne niektórzy ją znają, a inni mają okazję poznać dopiero teraz. O nadziei w wykonaniu… Jaskra.