Starożytny Egipt

źródło
Zapraszam was do starożytnego Egiptu. Poznacie bliżej sztukę tego miejsca. Piramidy, mumie i faraonowie to najczęściej kojarzące nam się z Egiptem słowa. Po przeczytaniu tego artykułu dowiecie dużo więcej.

Piramidy, mumie, sfinksy, magia i kapłani, sztuka grobowa, hieroglify i skarabeusze oraz piękna królowa Kleopatra  –  to wszystko od zawsze budziło co najmniej podziw oraz działało na wyobraźnię władców i filozofów innych starożytnych państw. 

Podobno od powstania przemysłu kinematograficznego na temat kultury Egiptu powstało około 100 obrazów z mumiami i piramidami w roli głównej, na czele, rzecz jasna, z Kleopatrą z Elizabeth Taylor. 

źródło

Sztuka starożytnego Egiptu miała charakter religijny. Jej celem było przedstawienie potęgi faraonów. Co ciekawe, władcy ci już na początku swojego panowania myśleli głównie o życiu po śmierci – dlatego taki nacisk kładli na budowanie piramid.                

źródło

Piramidy powstawały etapami. Najpierw budowano mastaby, pełniące podstawowe funkcje grobowca – w jednej części chowano zmarłego, a w drugiej znajdowało się pomieszczenie dla odwiedzających krewnych. 

 
 

źródło

Murowana część nadziemna służyła zaś do celebracji kultu. Z czasem nad mastabami wznoszono kamienne schody zwane piramidami schodkowymi, które nadawały budowli bardziej królewski charakter. To właśnie one przerodziły się w takie piramidy, jakie znamy z licznych rycin i fotografii. 

źródło

Kolejnym bardzo ważnym dziełem sztuki z tamtych czasów jest Kamień z Rosetty, odkryty w 1799 roku przez jednego z oficerów armii napoleońskiej. To zabytek o tyle ważny, że przysłużył się do rozszyfrowania pisma hieroglificznego.

Zapraszam was do dalszego śledzenia tego cyklu. Przypominam, że na adres mailowy Redakcji (essentia_redakcja@op.pl) możecie wysyłać zdjęcia swoich prac, które znajdą się w kolejnych artykułach. Za dwa tygodnie przedstawię wam sztukę minojską.

Leave a commentkatarzynalochowska

8 lat ago

Kocham ten okres w historii 🙂

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia