Zadbaj o własną przyszłość

źródło
Przyszłość każdemu z nas wydaje się zbyt odległa, by móc w jakiś sposób ją przewidzieć. Doskonale wiemy, że plany najczęściej spełzają na niczym, a mimo wszystko wciąż myślimy o tym, co będzie… Prawda jest taka, że możemy, a wręcz musimy zadbać o własną przyszłość, wystarczy tylko dążyć do jasno określonego celu. 
Poniżej zaprezentuję kilka podstawowych wskazówek dla tych, którzy nie wiedzą, w jaki sposób mogą zobaczyć siebie za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Przezwyciężaj własny lęk przed przyszłością

źródło
Każdy z nas boi się przyszłości. Nie wiemy, co takiego wydarzy się w naszym życiu, kim będziemy, kogo spotkamy na swojej drodze – to wszystko stoi pod znakiem zapytania i stanowi zagadkę, którą odgadywać będziemy z każdym dniem, sukcesywnie. Momentem podsumowania będzie nasza śmierć; wówczas będziemy mogli prześledzić swoje życie od początku do końca i stwierdzić, co w nim potoczyło się tak, jak zamierzaliśmy, a co wymknęło się spod kontroli i uciekło innym torem. Ale… chyba nie chcemy żyć cały czas w niepewności i dopiero na łożu śmierci móc analizować to, co się wydarzyło – wtedy klamka zapadnie i niczego nie będziemy mogli już zmienić. Dlatego warto zaplanować sobie to, co chcielibyśmy, aby się spełniło, nie obawiając się jednocześnie, że tak się nie stanie. Strach przed nadchodzącą przyszłością jest najgorszym, co możemy odczuwać. Warto spojrzeć w nią z optymizmem i przede wszystkim ocenić ją obiektywnie: stanie się, to świetnie, nie – spróbuję innym razem. Nie można się poddawać, wówczas stracimy motywację do kierowania własnym życiem. 
Pamiętaj: przypadki są tylko w gramatyce, w życiu wszystko dzieje się po coś – więc wykonajmy pełną analizę sukcesów i porażek i ruszajmy podbijać świat. 

Zacznij spełniać własne marzenia

źródło
Chciałbyś, aby twoje marzenie się spełniło, ale jedynie oczekujesz na to, by ktoś dążył do tego za ciebie? W ten sposób celu nie osiągniesz, ponieważ twoje pragnienia zależą od ciebie, nie od przypadkowych ludzi, których spotykasz na ulicy. Owszem – mogą one być powiązane z innymi osobami. Przykładowo: to, czy rozpoczniesz pracę w danym miejscu, zależy przede wszystkim od przełożonego. Wówczas nie jesteś w stanie w żaden sposób podjąć decyzji za niego, ale możesz na nią bezpośrednio wpłynąć. Odpowiednie zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej to klucz do sukcesu. Pracodawca zacznie uważać cię za osobę godną zaufania, sumienną i co najważniejsze – odpowiedzialną. Dlatego należy się do niej przygotować, i to jest właśnie twój czas; to od ciebie będzie zależało, czy w oczach pracodawcy będziesz wartościowym człowiekiem czy takim, któremu zależy wyłącznie na godziwych zarobkach. 
Możesz również wpłynąć na własną przyszłość, starając się zrealizować plany, które sobie wyznaczyłeś. Powiedz sobie: pójdę na kurs językowy i
dąż do tego, by go odbyć. W ten sposób osiągniesz cel i
spełnisz marzenie, które zależy wyłącznie od twojego podejścia i motywacji.
Pomyśl, co możesz, a czego nie jesteś w stanie osiągnąć

źródło
Oczywiście bywa i tak, że nasze marzenia są wyimaginowane i nijak nie jesteśmy w stanie ich spełnić sami. Każdy z nas jako dziecko marzył o tym, by móc latać jak ptak. Pytaliśmy, dlaczego on może, a my nie. Odpowiedzi były dość błahe – bo ptakowi natura dała skrzydełka, a nam nie. Mimo to wierzyliśmy, że nam się uda. Niestety – wszelkie próby oderwania się od ziemi kończyły się upadkiem. Wówczas nie mogliśmy zrobić nic, by jakimś cudem polecieć (chyba że samolotem) aż do nieba. Podobnie jest z marzeniami typu: pokój na całym świecie czy brak deszczu w czasie wakacji – te są zupełnie niezależne od nas. Dlatego powinniśmy dążyć do spełniania realnych marzeń, te pozostałe odłożyć na zaś (może kiedyś się spełnią?).

Wyznaczaj sobie realne cele

źródło
Dążąc do realizacji zamierzeń, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że niektórych rzeczy nie jesteśmy w stanie sobie wyczarować. Np.: od pięciu lat marzymy o zamieszkaniu w domku z ogrodem, za który trzeba zapłacić miliony. Marzenie – wydawałoby się – realne. Wystarczy wygrać w totka i pieniądze przeznaczyć na ów domek z ogródkiem. Tymczasem co zrobić, gdy pieniądze na grę uciekają, a wygrana wciąż wydaje się nierealna? Zarobić milion – przy dobrych zarobkach to kwestia czasu, ale za coś trzeba żyć. Może warto zadowolić się mieszkaniem w bloku, a pieniądze sukcesywnie odkładać? Niewykluczone, że kiedyś jeszcze nasi znajomi usłyszą: kupiliśmy willę za granicą i wakacje spędzamy właśnie tam?

Ucz się na błędach i staraj się nie popełniać ich ponownie

  

źródło
Wiesz już, że zrobiłeś krok do przodu w kierunku spełnienia własnych marzeń, ale żałujesz go? Masz wyrzuty sumienia, że w zamian mogłeś skupić uwagę na czymś innym, ważniejszym? A może po prostu dążenie do celu wydaje ci się syzyfową pracą? Błędów, które popełniłeś, nie możesz wymazać z pamięci, ale możesz obiecać sobie, że więcej takich nie popełnisz. Kupiłeś nowego laptopa za zgromadzone przez siebie pieniądze, ale okazało się, że podobny mogłeś mieć za cenę o połowę niższą. Masz ochotę zakopać się pod ziemię, gdyż za tę samą kwotę mogłeś kupić identycznego laptopa i jeszcze nowy telefon. Tymczasem na telefon już nie wystarczyło. Następnym razem szukaj ofert, czekaj na okazje, bądź cierpliwy, a wyjdzie ci to na dobre. Najważniejsze to nie wchodzić dwa razy do tej samej rzeki, ale starać się iść troszkę innymi ścieżkami. Może twoje pragnienia są na wyciągnięcie ręki i wystarczy spojrzeć w dobrą stronę? Często to, o czym marzymy, czyha na nas za rogiem, ale my boimy się zrobić ten jeden krok w ich kierunku. W tym tkwi nasz problem: chcemy, ale oczekujemy. 
Wystarczy, że wbijesz sobie do głowy słowa: chcieć to móc i zaczniesz robić co w twojej mocy, by zrealizować swoje marzenia, a staniesz się człowiekiem spełnionym i pewnym siebie. 
Pamiętaj: twoje podejście to połowa sukcesu.
Nic nie musisz, wszystko możesz!  

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia