A gdy masz Boga, masz wszystko

źródło
Pani CC de Poitiers nie była lubiana przez nikogo – przez swoją rodzinę, swojego kochanka, swoich sąsiadów w kanadyjskim Three Pines. Jednak, gdy w drugi dzień Bożego Narodzenia inspektor Gamache zostaje wezwany do zbadania przyczyn jej nagłej śmierci, wszystko wskazuje na morderstwo niemożliwe. Jak można porazić ją prądem w trakcie meczu na tafli skutego lodem jeziora w obecności dziesiątek kibiców, z których żaden nie widział nic podejrzanego?


Louise Penny to autorka bestsellerowej serii kryminałów opisujących śledztwa inspektora Armanda Gamache’a z Montrealu.
Język utworu jest lekki, płynny i subtelny, przez co czytanie książki jest błogą przyjemnością. Duża liczba opisów przybliża nam Three Pines oraz jej mieszkańców.

Tam, gdzie jest miłość, jest i odwaga;

Tam, gdzie jest odwaga, jest pokój;

Tam, gdzie jest pokój, jest Bóg;


A gdy masz Boga, masz wszystko.


Okładka książki jest taka, jakie lubię, czyli prosta, tajemnicza, a zarazem po części obrazująca to, co się dzieje w powieści.

Cecilia de Poitiers wprowadza się do małej, malowniczej wioski, w której dzieje się cała akcja – Three Pines. Nie pała do nikogo radością i uprzejmością, ale mieszkańcy i tak chcą ją poznać. CC ma córkę Crie oraz męża. Kobieta jest egoistką, która po trupach dąży do celu. Gdy rozgrywa się mecz curlingu, zostaje zabita. Okoliczności śmierci są zaskakujące dla wszystkich…

Moim ulubionym bohaterem jest Ruth Zardo. Poetka, która przelewa wszystkie swoje uczucia na papier, pisząc wiersze. Jest cyniczna, lubi się kłócić z innymi i zawsze stawia na swoim. Wyróżnia się z tej spokojnej miejscowości, co czyni ją inną i oryginalną względem innych.

Armand Gamache to detektyw obdarzony dużym talentem łączenia faktów i szczegółów. Umie słuchać i wyciągać wnioski, co jest bardzo potrzebne w jego pracy. Jest obdarzony dużą cierpliwością.

Clara Morrow to obdarzona talentem malarskim malarka. Sztuka stanowi dla niej i jej męża jedyny dochód. Wydaje się przyjazna i pomocna. Bardzo lubi inspektora, przez co Peter jest zazdrosny, ale precyzyjnie nie pokazuje tego po sobie.

Książka wywarła na mnie duże i pozytywne wrażenie. Byłem – i nadal jestem – nią zachwycony. Jest to drugi tom bestsellerowej serii i mam nadzieję, że kolejne części też się ukażą w Polsce.

Powieść polecam koneserom kryminałów. Słuchajcie, jeśli nie macie tej książki oraz jej pierwszej części, to idźcie je kupić, bo bez nich nie będziecie prawdziwymi smakoszami kryminałów.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia