Łączyć czy dzielić?

źródło
Coraz częściej problem sprawia nam zrozumienie, dlaczego należy pisać na pewno, ale nieprawda. Duża część Polaków myli obie formy, piszą napewno oraz nie prawda. Kłopotem jest również wiele innych połączeń z nie. A co z łącznikiem? Może lepiej spacja…? Na te i inne pytania dotyczące pisowni łącznej i rozdzielnej odpowiada poradnik językowy Jak pisać? Razem czy osobno?. Wielu z nas sięgnięcie po niego zapewne nie poszłoby na marne. Jak potoczyła się moja przygoda z nim?


Edward Polański jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się dydaktyką i ortografią języka polskiego. Aldona Skudrzykowa jest z kolei doktorem Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Śląskim. Jej główne zajęcie zawodowe to glottodydaktyka oraz stylistyczne i socjologiczne zróżnicowanie współczesnej polszczyzny. Oboje mają na swoim koncie wiele publikacji naukowych, z których uczniowie szkół oraz studenci korzystają, przygotowując się do testów czy egzaminów. 

Podobnie jak w przypadku pozostałych poradników językowych z serii Wydawnictwa Naukowego PWN, Jak pisać? Razem czy osobno? składa się z trzech zasadniczych części tematycznych: zasad pisowni, słownika oraz porad językowych zaczerpniętych z internetowej Poradni Językowej PWN. Jak już wspomniałam podczas recenzowania innych poradników PWN, są one zupełnie niezależne i przejrzyste. Pierwsza część jest typowo teoretyczna; zawiera podstawowe zasady pisowni łącznej, rozdzielnej oraz pisowni z łącznikiem. Jest to spore ułatwienie dla tych, którzy nie chcąc wertować całego słownika ortograficznego, pragną poznać wszelkie tajniki dotyczące tego tematu. W tej części znajduje się wiele poddziałów, a w każdym z nich sporo tabelek i wyróżników, dzięki którym odszukanie jakichkolwiek informacji staje się o wiele prostsze i szybsze. Kolejna część, czyli słowniczek, to zbiór wyrazów sprawiających trudność przeciętnemu użytkownikowi języka polskiego. Czytając ją, dochodzimy do wniosku, jak często popełniamy błędy – z pozoru banalne, choć wcale nie takie oczywiste. Ostatnia część stanowi swoiste podsumowanie rozważań dotyczących polskiej pisowni. Autorzy porad językowych, m.in. Mirosław Bańko, Jerzy Bralczyk czy Adam Wolański, dołożyli wszelkich starań, by każdy czytelnik mógł łatwo zrozumieć dane zagadnienia, a Wydawnictwo złożyło pytania i odpowiedzi w całość, tworząc składny poradnik językowy. 
Wydawać by się mogło, że skoro jest to poradnik, musi być skomplikowany i nie wiadomo jak obszerny, zapchany wszelkimi zasadami, niezrozumiałymi dla zwyczajnego człowieka. Otóż nic bardziej mylnego. Seria poradników ze słownikiem jest idealna dla osób lubiących mieć wszystko poukładane. Każdy poradnik dotyczy innej kwestii językowej. 

Jak pisać? Razem czy osobno? to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy do tej pory mylą pisownię na pewno czy na razie, oraz tych, którzy zapoznali się z innymi poradnikami z serii. Publikacja ta przysłuży się z pewnością uczniom i studentom, ale też nauczycielom języka polskiego, którzy mogą dzięki niej układać konspekty lekcji i urozmaicać je różnymi ciekawostkami językowymi. Styl, w którym utrzymana jest książka, może niektórym sprawiać kłopot (nie jest to prosta pogadanka na temat języka), ale w większości okaże się przydatna i pomocna. Jestem pewna, że rozwieje wszelkie wasze wątpliwości dotyczące pisowni, a jednocześnie zaciekawi was pytaniami niektórych internautów skierowanych do językoznawców. Czytając kilka z nich, zdziwicie się, że coś, co wydawało się banalne, może być błędem, i to poważnym. 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia