Którą frakcję wybrałbyś TY?

źródło
Dystopia to czarna wizja świata przyszłości. Świat nigdy nie był idealny i pewnego dnia ktoś postanawia go w radykalny sposób naprawić, a kończy się to wszystko fiaskiem. Nie wiem dlaczego, ale taką tematykę w książkach uwielbiam. Po moim zachwycie Delirium oraz Igrzyskami śmierci jak mogłabym nie przeczytać również Niezgodnej
W celu stworzenia lepszego świata wymyślono podział ludzkości ze względu na nasze cechy, na pięć frakcji, mianowicie: Prawość (szczerość), Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Serdeczność (spokój, pokojowe nastawienie) i Erudycja (inteligencja). W dniu szesnastych urodzin nastolatkowie przechodzą najważniejszy test w życiu, do którego nie mogą się nawet przygotować. W ten sposób zostają naprowadzeni na frakcję, do której powinni być przydzieleni, choć ostateczny wybór należy do nich. Myślę, że większość z nas miałoby duży problem z wyborem odpowiedniej dla siebie grupy. Mielibyśmy się wtedy czego obawiać, bo jeśli łączymy w sobie kilka zupełnie różnych cech, możemy stać się Bezfrakcyjnymi lub Niezgodnymi – a wtedy powinniśmy zginąć
W 90% przypadków dzieci wybierają tę samą frakcję co rodzice. Beatrice – główna bohaterka – ma z tym pewien problem, gdyż testy nie wykazały jednoznacznego wyniku. Do ostatniej chwili nie wie, którą frakcję wybrać. Narracja w lekturze jest pierwszoosobowa, dzięki czemu dokładnie poznajemy emocje szargające bohaterką. W tym momencie wtrącę, że mimo iż powinniśmy poznać postać naprawdę dobrze dzięki tej narracji, to czegoś mi brakowało i często wydawała mi się ona niewyraźna. 
Akcja rozwija się szybko; gdy Beatrice wybiera frakcję dla siebie, rozpoczynają się niekończące się i niesamowicie trudne treningi, które zdecydują,  kto pozostanie w grupie. Głównym wątkiem będzie zmaganie się bohaterki z ćwiczeniami, ale obok tego pojawi się chłopak, którego zwą Cztery; pojawią się też przyjaciele, a w końcu – wątpliwości niektórych frakcji co do sprawiedliwości innych. Świat podzielony na pięć rodzajów ludzi okazuję się nie tak idealny, jak być powinien. 
Niezgodna ma swoje plusy i minusy. Nie zamierzam jej porównywać do Igrzysk śmierci, gdyż wypadłaby wtedy słabo, o czym wszyscy już chyba wiedzą. Książka nie jest idealna, ale czyta się ją niesamowicie szybko, gdyż kolejne wątki wzbudzają naszą ciekawość. Każdy znajdzie coś dla siebie: od brutalnych scen przemocy, po krótki, aczkolwiek istotny wątek miłosny (choć raz nie mamy do czynienia z trójkątem miłosnym). Veronica Roth miała bardzo ciekawy pomysł na książkę, do tego jej styl jest przyjemny, a połączeniem tego jest Niezgodna, która podbiła serca tysięcy fanów. 
Powieść mogę polecić przede wszystkim młodzieży, bo to właśnie do niej jest ona skierowana. Jeśli nie oczekujecie od książki zbyt wiele, ale lubicie lektury z pędzącą akcją i interesującą fabułą, to Niezgodna jest dla was. Mimo kilku mankamentów powieść wciąga i zdecydowanie nie żałuję czasu na nią poświęconego. Ja na pewno sięgnę po kolejne części.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia