Tajemniczy autor Listy…

źródło

Zaskoczył mnie fakt, że nie znalazłam żadnych informacji na temat Jamesa Lesy, autora Listy Jonqueta ani na stronie wydawnictwa, ani w Internecie – nie ukrywam, że mnie to zaintrygowało. Kim jest tajemniczy pisarz? Hmmmm…. spójrzmy na niego przez pryzmat jego książki.

Yvon Pierre Jonquet jest singlem, samotnikiem unikającym kontaktu z ludźmi. Pracuje w firmie kurierskiej jako księgowy. Mieszka sam na uboczu, nie ma znajomych i wręcz ich nie pragnie. Za to pilnie obserwuje ludzi i pamięta wszystkie złe rzeczy, które mu się przytrafiły. Oczywiście, te rzeczy są przyporządkowane do sprawców, którzy trafiają na tajemniczą czarną listę Jonqueta. Lista się wydłuża, a Jonquet planuje jej wykorzystanie. W głowie roi mu się straszliwy plan zemsty, a lista ma być jego mapą.

Na pierwszy ogień idzie sąsiadka z naprzeciwka, która namiętnie kontroluje sytuację przez okno. Nic Yvonowi nie zrobiła, jednak jej natrętne zaglądactwo działa na niego jak płachta na byka. Pewnego dnia starsza pani nagle umiera po przedawkowaniu leków. Jej śmierć zostaje uznana za samobójstwo – akt desperacji starszej, samotnej osoby. Kiedy jednak w Dijon zaczynają się pojawiać kolejne, dziwne zgony, zaczyna to niepokoić detektywa Juana Poussina, którego intrygują te sprawy.

Skąd nagle taka fala samobójstw? Małymi krokami, po nitce do kłębka, detektyw odnajduje wspólny element łączący wszystkie te zgony. Sprawy są jednak głębsze i bardziej skomplikowane, niż się początkowo wydawało. Czy uda mu się wyjaśnić tę sprawę?

Lista Jonqueta to bardzo specyficzna powieść. Stanowi połączenie kryminału i powieści psychologicznej. Jest dość skomplikowana i wymaga od czytelnika skupienia. Akcja powieści toczy się niespiesznie, stopniowo wprowadzając odbiorcę w dość mroczną atmosferę. Wyczuwa się w niej dziwne napięcie, które udziela się podczas lektury. Czytając książkę, czułam trudny do opisania niepokój. Klimat niedopowiedzenia i intrygi stopniowo wzrastał, choć na początku książka wydawała mi się prosta i przewidywalna – jednak z czasem pochłonęła mnie całkowicie.
Autor bardzo mocno skupia się na sylwetce głównego bohatera i delikatnymi pociągnięciami pióra kreśli coraz wyraźniejszy obraz… psychopaty. Robi to naprawdę znakomicie! Na naszych oczach zakompleksiony i wyizolowany mężczyzna zmienia się nieodwracalnie. Dosłownie jakby składał się z dwóch osób scalonych w jedną całość. Uwielbia wręcz zanurzać się w swoich krzywdach i obmyślać zemstę. Detektyw nie ma łatwego zadania, jest jednak inteligentny, niejako przeciera przed czytelnikiem szlaki i ukazuje inny punkt widzenia.

Muszę przyznać, że Lista Jonqueta okazała się tajemnicza i intrygująca, jak i jej autor. Przeczytajcie i przekonajcie się sami!

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia