Najpiękniejsze cytaty Szekspira

źródło
Z Williamem Szekspirem mamy styczność od gimnazjalnych czasów, a nawet wcześniej. Czytamy jego piękne dramaty, jeszcze ich nie rozumiejąc, ale już analizując każdy szczegół. Nie potrafimy odkryć jego niesamowitego piękna, które może otworzyć nam oczy i sprawić, że inaczej spojrzymy na otaczający nas świat.
Właśnie temu służy książka William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze. Zbiór otwiera człowieka na otaczające go emocje, ponieważ to właśnie ten autor – w tym momencie klasyk – nadal porusza ludzkie serca. Jego utwory ani trochę nie straciły na autentyczności, choć w tym roku minęło 450 lat od jego narodzin. 
Szekspir pokazuje, że ludzka natura jest niezmienna w swej prostocie, choć złożona z niezliczonej liczby często niepasujących do siebie puzzli. Autor zostawił ludzkości uniwersalne prawdy, którymi może się kierować każdy człowiek, a wydawnictwo MG wydało je w pięknej książkowej oprawie.
Ach, jakże często najlichszemu ciału
Miłość pożycza blasków ideału!
Bo miłość widzi duszą, nie oczyma,
Dlatego ślepy Kupido ócz nie ma.
(Sen nocy letniej)
Książka jest naprawdę ładnie wydana. Zachwyciła mnie piękna twarda okładka, ale to wnętrze chwyciło mnie za serce. To nie są zwykłe wersy utworów spisane jeden po drugim. Wnętrze jest wypełnione pięknymi ilustracjami – wykonanymi przez Daniela Chodowieckiego – oraz miedziorytami z książki Samuela Pufendorfa. Każdy cytat opisany jest tytułem dzieła, a dodatkowo w książce istnieje podział ze względu na tematykę aforyzmów. I tak: mamy sentencje dotyczące miłości, mądrości, kobiety, dobra i zła oraz innych popularnych motywów.
Miłość, przyjacielu,
To dym, co z parą westchnień się unosi;
To żar, co w oku szczęśliwego płonie;
Morze łez, w którym nieszczęśliwy tonie.
(Romeo i Julia)
Bo natura,
Która swym własnym pogardziła szczepem,
Trudno, by w pewnych trzymała się krabach.
Gałąź rodzimy sok odpychająca,
Musi uwiędnąć i śmierci dojść kresów.
(Król Lear)
Książkę William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze mogę polecić wszystkim, którzy poszukują swoistego sensu istnienia, zapomnienia lub ukojenia. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie i zatraci się w pięknych maksymach, które napełnią duszę spokojem i ulgą. A piękne wydanie dodatkowo ucieszy ludzkie oko i pobudzi wyobraźnię. Nic więcej nie muszę pisać…
Reszta jest milczeniem.
(Hamlet)

Leave a commentKsiążkowa fantazja

8 lat ago

Zbiór cytatów jest w moim posiadaniu i codziennie po trochu podczytuję sobie, świetna sprawa 🙂

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia