Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu…

źródło
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu – tak brzmi jedno ze starożytnych przysłów. Tak naprawdę każdy z nas przechodzi swoją drogę do własnego Rzymu. Oczywiście nie mam tu na myśli starożytnego miasta, ale wyznaczony cel, do którego się dąży. Nie ma na świecie człowieka, który nigdy nie zmierzał do jakiegoś celu. Wszyscy czegoś poszukujemy i zamierzamy coś osiągnąć. Wystarczy znaleźć drogę. A jeśli będziemy wytrwali, jeśli los będzie sprzyjał, to z pewnością dotrzemy tam, dokąd chcemy. Znajdziemy własny Rzym.

Tytuł: Syn Neptuna
Autor: Rick Riordan
Wydawnictwo: Galeria Książki
Percy Jackson ma poważny problem. Nie pamięta niczego poza własnym imieniem. Nie wie, kim jest, jak znalazł się u wilczycy Lupy ani niczego, co wydarzyło się w jego przeszłości. Całe szesnaście lat jego życia po prostu zniknęło. Jedyne, co mu po nim pozostało, to wspomnienie jakiejś dziewczyny – Annabeth. Percy jest pewny, że odgrywała dużą rolę jego życiu, że kiedyś dobrze ją znał. A teraz? Stała się niewyraźnym wspomnieniem, jedynym, jakie mu pozostało.
Chłopak odbywa wędrówkę pełną przeszkód i w końcu trafia do celu – obozu dla rzymskich herosów, gdzie panują ostre zasady, a honor jest najważniejszy. Percy, jako syn Neptuna, musi poradzić sobie ze wszystkimi trudnościami, które napotka w Obozie Jupiter. Tam też znajduje sobie przyjaciół – niezdarnego Franka i Hazel, która skrywa mroczną tajemnicę. Wkrótce cała trójka zostaje wysłana na misję, której celem jest uwolnienie Tantanosa, czyli śmierci we własnej osobie. Muszą się spieszyć, gdyż Gaja powoli się budzi, a umarli wydostają się z Tartaru i powracają do życia. Czy uda im się uwolnić Śmierć, nim będzie za późno? Czy Percy odzyska swoje wspomnienia?

Syn Neptuna to druga część serii o greckich i rzymskich herosach żyjących w XXI wieku. Osoby, które przeczytały poprzednią serię autora, czyli Percy Jackson i bogowie olimpijscy czy Zagubionego herosa, z pewnością dobrze znają Obóz Herosów, w którym żyją greccy półbogowie. Tyle że w tej książce pojawia się coś zupełnie nowego. Drugi obóz, a w nim rzymscy herosi. Pomysł bardzo ciekawy, ale i tak tęskniłam za dobrze mi znanym Obozem Herosów, którego żaden inny nie zastąpi.
Z nowym miejscem dla herosów idzie w parze duża liczba nowych postaci. Jednym z powodów, dla których uwielbiam twórczość Ricka Riordana, jest to, że potrafi on wykreować świetnych bohaterów. Takich, o których się pamięta przez długi czas i do których można się przywiązać. Nie spotkałam jeszcze żadnej serii, w której byłoby aż tyle ciekawych postaci. Jedną z nich jest Oktawian. Typ czarnego charakteru, który nie jest zbyt lubiany, ale ma za to dość… interesujące hobby. Mianowicie rozpruwa pluszowe misie i odczytuje z ich wnętrzności przyszłość. Chociaż nie polubiłam tego chłopaka, to na myśl o jego hobby na mojej twarzy pojawia się uśmiech. Jeśli chodzi o Percy’ego, to bardzo ucieszyłam się z tego, że w końcu się pojawił. Bardzo brakowało mi tego herosa i jego humoru. Co do innych bohaterów, to każdy z nich jest niepowtarzalny i wart poświęcenia choć chwili uwagi.
Narracja powieści prowadzona jest z perspektywy trzech osób – Percy’ego, Hazel i Franka. Podobało mi się to, że autor nie faworyzował żadnego z bohaterów i było mniej więcej po tyle samo rozdziałów ukazujących spojrzenie każdego z nich (choć nie obraziłabym się za więcej oczami Percy’ego). Dzięki temu można było dokładnie poznać wszystkie postacie w równej mierze.
Język autora był prosty, aczkolwiek pojawiało się dość sporo nazw charakterystycznych dla starożytnego Rzymu, np. pretor czy kohorta. Mimo dużej liczby stron powieść czytało się błyskawicznie. Autor z książki na książkę pisze coraz lepiej. Da się to z łatwością zauważyć, jeśli czytało się jego poprzednie powieści. Akcji nie brakuje. Można ją spotkać niemal na każdej stronie. Tak samo jest z humorem, który dodaje jej uroku. Przy tym książka wciąga niesamowicie. Nawet nie zauważyłam, jak szybko zleciał mi przy niej czas.
Podsumowując to wszystko, Syn Neptuna to książka pełna akcji, humoru i mitologii. Ma swój specyficzny klimat, dzięki któremu wyróżnia się spośród innych powieści. Jest świetnie napisana, potrafi wciągnąć i sprawić, że zapragniecie więcej. Jeśli chcecie przeżyć niesamowitą przygodę z mitologią w tle i wejść do świata pełnego tajemnic i niebezpieczeństw, to doznacie czegoś takiego tylko czytając tę serię. Jako że jestem wielką fanką Percy’ego Jacksona, z pewnością poznam dalsze przygody greckich i rzymskich herosów, a jeśli chodzi o was, drodzy czytelnicy, to zachęcam. Bo warto. Tę historię po prostu trzeba znać.

Leave a commentElenkaa _

8 lat ago

Nie przepadam za tym pisarzem… czytałam jedną jego książkę i się wynudziłam.

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia