Mickiewicz prywatnie

źródło
Jak twierdzą znawcy, to właśnie Adam Mickiewicz obrósł w ciekawe historie oraz legendy dotyczące jego życia twórczego i co najważniejsze, miłosnego. Wprawdzie nieznana jest prawdziwa historia jego śmierci, istnieją jedynie domniemania, ale za to nie brakuje ciekawych faktów z życia poety, który był postacią barwną oraz chwilami kontrowersyjną.

Niewiele osób wie, ile razy Mickiewicz zmieniał miejsce zamieszkania, a trzeba przyznać, że czterdziestokrotnie się przeprowadzać to nie lada wyczyn. Uważa się, że powodem tak częstych wyprowadzek były liczne romanse wieszcza, który, jak chyba każdemu wiadomo, był bardzo kochliwy oraz potrafił roztaczać urok nad kobietami. Niestety, podboje miłosne nie zawsze wychodziły na dobre, często były przyczyną wielu kłopotów. Ciekawostką są również zainteresowania poety masonerią oraz jego przynależność do tejże grupy, fascynowała go  kabała, na temat której swego czasu bardzo dużo opowiadała jego babcia.

Problemem Adama Mickiewicza była dysgrafia, z którą walczył praktycznie przez całe swoje życie; na nic się zdały znienawidzone lekcje kaligrafii, charakter pisma pozostał nieczytelny. Często poeta prosił swoich znajomych, aby przepisywali jego rękopisy na czysto.

źródło
Wieszcz był niesamowitym patriotą, tworzył legiony polskie. Mimo fatalnej sytuacji finansowej, która uniemożliwiała wykonanie godła narodowego, wyszukiwał innych rozwiązań beznadziejnego  położenia; jednym z przykładów jest oderwanie koperty osobistego zegarka, na której widniał orzeł, i rozkazanie przybicia jej do drzewca legionowego sztandaru.

Jednak wielu zarzucało Mickiewiczowi brak czynnego udziału w walkach. Kiedy nie wziął udziału w powstaniu listopadowym, stwierdzono, że walczył tylko słowem. Czego nie można było powiedzieć o innym wieszczu Juliuszu Słowackim, który stanął do walki, dzięki czemu okazał odwagę nie tylko poprzez swoje pióro, ale również czyny.

Mickiewicz czerpał inspirację z lektur polskich oraz zagranicznych pisarzy. W jego dokonaniach można zauważyć spory wpływ Goethego; postacie przez niego stworzone mają swoje odzwierciedlenie w utworach poety. Jego twórczość ulegała zmianom ze względu na grupy, do których przynależał, oraz ich wpływy, co można zauważyć w Pieśni Filaretów, nawiązującej do rewolucyjnego przesłania kręgów Filareckich.

Jak każdy człowiek, wieszcz miał swoje wady, uważano go za człowieka apodyktycznego i aroganckiego. Twierdzono, że nie szanował swoich uczniów i traktował ich z pogardą, niekiedy znieważając ich.  Sam konflikt z Juliuszem Słowackim rzuca cień na osobę wieszcza, w dość brutalny sposób krytykując dzieło rywala na salonach, wywołał wiele zamieszania. Od tamtej pory dwaj poeci toczyli spór pomiędzy sobą, co można zauważyć w ich dorobkach literackich. 

Tak naprawdę zarówno Mickiewicz, jak i Słowacki toczyli konflikt, mając na celu wyzwolenie ojczyzny; jedynym problemem była różnica w wizjach poglądowych. Dla jednego było ważna osoba poety w społeczeństwie walczącym o niepodległość, dla drugiego forma metafizyczna, bez wskazywania drogi, jaką powinien kierować się odbiorca.

Z perspektywy czasu można powiedzieć, że dzięki tym dwóm silnym osobowościom i waśniom, jakie ich połączyły, powstały wspaniałe dzieła literackie.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia