Perełki

Powieść obyczajowa

Tytuł: Wróć, jeśli pamiętasz

Autor: Gayle Forman
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data premiery: 14 stycznia 2015 r.

Trzy lata temu tragiczny wypadek na zawsze odmienił życie Mii. Chociaż dziewczyna straciła całą bliską rodzinę, postanowiła żyć dalej. Obudziła się ze śpiączki, lecz zniknęła z życia Adama. Teraz mieszkają oddzielnie po dwóch stronach USA – Mia jako wschodząca gwiazda wśród wiolonczelistek, Adam jako muzyk, rockowe bożyszcze nastolatek i obiekt zainteresowania brukowców. Pewnego dnia los daje im kolejną szansę… Przemierzając ulice Nowego Jorku, nowego miejsca zamieszkania Mii, wyruszą w wędrówkę w przeszłość. Czy uda im się odnaleźć miłość? Czy czeka ich wspólna przyszłość?


Wróć, jeśli pamiętasz to kontynuacja dość popularnego Zostań, jeśli kochasz, na podstawie którego powstał film z Chloë Moretz w głównej roli. Bohaterowie skończyli już liceum i rozpoczynają karierę w dorosłym życiu, które niesie ze sobą jeszcze więcej bólu i wyzwań. Książka staje się przez to nieco doroślejsza, dotykająca trudniejszych tematów. Autorka zastanawia się m.in. nad tym, jak tragiczny wypadek wpływa na losy różnych ludzi oraz czy nieszczęśliwe wydarzenia mogą utorować drogę do kariery. Tym razem całość jest przedstawiana z perspektywy Adama, który okazuje się znacznie ciekawszym narratorem niż Mia.
Powieść sensacyjna

Tytuł: Do trzech razy Natalie

Autor: Olga Rudnicka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 20 stycznia 2015 r. 

W Międzyzdrojach, urokliwej nadmorskiej miejscowości letniskowej, gdzie przeważnie najgorszą plagą są kieszonkowcy, zostają odnalezione zwłoki młodej kobiety. Nikt nie wie, kim była ofiara. W tym samym czasie nieznajomy sprawca włamuje się do pustego pokoju w wykwintnym hotelu. Nie zostawia żadnych śladów, nic nie kradnie. Policja zdaje się bezradna. Przypadek sprawia, że akurat wtedy nad morzem odpoczywają siostry Sucharskie. Niespodziewanie zawiedli ich mężczyźni ich życia, więc Natalie postanowiły uciec z domu. Ale jak długo można odpoczywać na plaży? I co robić, gdy z nieba leje się niesamowity żar? Siostry samodzielnie zaczynają prowadzić śledztwo, wchodząc w drogę lokalnym policjantom.

Cykl Natalii 5 Olgi Rudnickiej miesza komedię z kryminałem, ze wskazaniem na to pierwsze. Do trzech razy Natalie to przede wszystkim lekka książka ze znakomitym humorem, wieloma komicznymi sytuacjami i świetnymi bohaterkami. Natalie wprawdzie czasami są nie do wytrzymania, ale w gruncie rzeczy podtrzymują zainteresowanie czytelnika przez cały czas czytania. Kuleje jedynie wątek kryminalny – intryga jest tu banalnie prosta, a przestępcy nijacy, ale rekompensują to wątki komediowe. Dla fanów poprzednich części cyklu nie jest to jednak informacja zaskakująca – poprzednie książki prezentowały się podobnie.

Powieść fantastyczna

Tytuł: Mara Dyer. Przemiana

Autor: Michelle Hodkin
Wydawnictwo: YA!
Data premiery: 28 stycznia 2015 r.

Mara Dyer myślała, że może uciec od swej przeszłości. Myliła się. Wierzyła, że jej problemy żyją tylko w jej głowie. Nieprawda. Była przekonana, że po wszystkim, co przeszli, jej ukochany nie będzie miał przed nią żadnych sekretów. Żyła w błędzie.

Druga część recenzowanego także u nas cyklu. Michelle Hodkin stworzyła powieść niezwykle emocjonalną, w której ból, rozpacz i stratę przeżywa się razem z bohaterami. Łatwo jest się z nimi identyfikować, autorce udało się bowiem wnikliwie przedstawić ich stan umysłu. Postacie są niestereotypowe, zadziwiają niemal tak samo jak fabuła. A ta, choć zagadkowa, daje wreszcie odpowiedzi na przynajmniej niektóre nurtujące pytania. W tej powieści nic nie jest pewne, wszystko może okazać się złudzeniem.

Leave a commentKasia Jabłońska

8 lat ago

Mam wielką chęć poznać te "perełki":)

Antykwariat z ciekawą książką

8 lat ago

Oooo, marzy mi się "Mara Dyer". Na szczęście pierwszy tytuł z listy mam na półce:)

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia