Zimowe premiery

źródło

Grudzień – okres zimowy, świąteczny. Jak dotąd śnieg pokrył tylko niektóre części Polski, ale czy nam się to podoba, czy nie – ten miesiąc zawsze będzie nam się kojarzył jednoznacznie. Spójrzmy, jakie propozycje na ten szczególny czas przygotowały dla nas wydawnictwa.

TytułObsesja

Autor: Erica Spindler
Gatunek: thriller
Liczba stron: 432
Data premiery: 3 grudnia 2014 r.

Wydawnictwo: Mira
Skye Dearborn porzuciła mroczną przeszłość i zaczęła z nadzieją patrzeć w przyszłość. Kiedy wydaje jej się, że znów uśmiechnęło się do niej szczęście, przekorny los prowadzi ją znów w sidła zagrożenia. Zło, które przeczuwała, ma postać ludzką – mężczyzny opętanego obsesją na jej punkcie od chwili kiedy ją ujrzał. Człowieka, który jak jedyny wie, kim Skye jest naprawdę…
Aby wyrwać się z cukierkowego klimatu świąt, dobrze jest przeczytać wciągający thriller. Książka Erici Spindler spełnia warunki porządnego dreszczowca: trzyma nieustannie w napięciu, przeraża i ciekawi jednocześnie. Choć autorka ma na swoim koncie lepsze powieści, Obsesja spodoba się nie tylko fanom gatunku. Akcja nie zawsze została dopracowana, a pobudki bohaterów często budzą wątpliwość, ale nie można odmówić autorce niesamowite wciągania w książkowy świat.

TytułPan na Wisiołach. Trzeba to zabić

Autor: Piotr Kulpa
Gatunek: horror
Liczba stron: 376
Data premiery: 3 grudnia 2014 r.

Wydawnictwo: Videograf
Od krwawych wydarzeń w Wisiołach minęło już sześć lat. Odrzucony przez rodzinę Tymoteusz przebywa w specjalnym ośrodku dla bestii. Magda z dorastającym Czarkiem oraz chorą na progerię Anielką, znajdują schronienie w mieście. Tymczasem przez kraj przetacza się fala niewyjaśnionych śmierci, a Czarek, pchany dziwnym pragnieniem, jedzie do ojca. W czasie jego nieobecności, w domu zagnieżdża się koszmarna siła.
Trzeba do zabić to już ostatnia część intrygującej trylogii Piotra Kulpy. Tym, którym spodobały się poprzednie części, zachwyci również i ta. Jak na dobrą powieść grozy przystało, mamy tu i mroczne, nie dające się wyjaśnić zdarzenia, jak i mnóstwo zagadek oraz tajemnic. Kolejne karty odsłaniane są po kolei, tak aby na końcu czytelnik dostał odpowiedź na każde nurtujące go pytanie. Ciekawy jest również tu klimat, zapoczątkowany przez przygnębiającą okładkę. 

TytułZiarno prawdy

Autor: Zygmunt Miłoszewski
Gatunek: kryminał
Liczba stron: 368
Data premiery: 3 grudnia 2014 r.

Wydawnictwo: Grupa wydawnicza Foksal

Wiosna 2009 r. Rozczarowany prokurator Szacki przenosi się z Warszawy do Sandomierza. Tam musi zająć się śledztwem w sprawie dziwnego morderstwa cenionej działaczki społecznej. Będzie musiał się zmierzyć zarówno ze ścianą milczenia, jak i medialną gorączką. I z historią, która wydarzyła się kilkadziesiąt lat temu…
Ziarno prawdy to jeden z najlepszych polskich kryminałów ostatnich lat. Inteligentnie napisany, zaopatrzony w klimat i ciekawych bohaterów. Miłoszewski błyskotliwie łączy wątek kryminalny z tematem obyczajowym i satyrą społeczną. Znakomicie oddaje polską małomiasteczkową mentalność i rodzimą scenę polityczną. Ciętą krytykę wspomaga przy tym inteligentnym humorem. Nic dziwnego, że tak świetna książka doczekała się już ekranizacji – pod koniec stycznia do kin wejdzie film Borysa Lankosza z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. Jest na co czekać!
źródło

TytułBusem przez świat. Ameryka za 8 dolarów

Autor: Karol Lewandowski
Gatunek: powieść podróżnicza
Liczba stron: 336
Data premiery: 4 grudnia 2014 r.

Wydawnictwo: Sine Qua Non

USA, Kanada i Meksyk za osiem dolarów dziennie? Dla ekipy Busem Przez Świat to nic niemożliwego. Sześcioro przyjaciół w ciągu trzech miesięcy przemierza Północną Amerykę rozklekotanym samochodem wydając dziennie równowartość kilku dolarów. Ścierają się z niebezpiecznym gangiem, jedzą hamburgery z aligatora, słuchają indiańskich legend i odwiedzają miasteczka widma przy Route 66 oraz wiele, wiele więcej…
Niemal wszyscy marzymy o dalekich, szalonych wyprawach, jednak kiedy przychodzi co do czego, zniechęcamy się rosnącymi kosztami – w końcu bilety i wejściówki nie kosztują grosze. Istnieją jednak ludzie tak zdeterminowani, że finanse nie stanowią dla nich problemu w przeżyciu wielkiej przygody. Dla szóstki przyjaciół będących bohaterami tej książki liczy się pomysłowość i upór w dążeniu do celu. Nagroda jest niebywała – wspaniałe przeżycia i emocje, których nie odbierze im nikt.

TytułDrach

Autor: Szczepan Twardoch
Gatunek: powieść psychologiczna
Liczba stron: 400
Data premiery: 4 grudnia 2014 r.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Drach wraz z kilkuletnim Josefem przygląda się świniobiciu. Jest poranek 1906 r. i choć chłopiec o tym nie wie, ryk zarzynanego zwierzęcia powróci do niego kilkanaście lat później, gdy po zakończeniu wojny powróci na Śląsk. Nikodem jest wziętym architektem, właśnie odchodzi od żony, by związać się z inną. Drach jednak wie, że dziewczyna coraz bardziej mu się wymyka. Widzi przeszłość i zna przyszłość. Dla niego wszystko jest teraz…
To, co wyróżnia tą powieść, to interesujące zilustrowanie losów jednej śląskiej rodziny w ciągu 100 lat oraz ciekawy styl autora znanego przede wszystkim z Morfiny. Szczepan Twardoch ułożył mroczną, pesymistyczną w gruncie rzeczy historię o ludzkiej naturze, sensie życia i śmierci. Pisarz miesza przeszłość z teraźniejszą i opowiada o rodzinie, której kolejne pokolenia próbują dopasować się do krętych ścieżek historii. Nie jest to poziom poprzednich książek Twardocha, ale maestrii odmówić mu nie sposób.

TytułŁosoś a’la Africa

Autor: Michał Krupa
Liczba stron: 270
Data premiery: 6 grudnia 2014 r.

Wydawnictwo: Psychoskok
W Afryce, w regionie wojskowej misji pokojowej, stacjonują wojska amerykańskie i polskie. Ich przedstawiciele weszli w konflikt z rdzennym afrykańskim plemieniem, co powoduje szereg zabawnych i przerażających historii.
Łosoś a’a Africa to kontynuacja wydanego w kwietniu Łososia norwesko-chińskiego, jednak autor nie trzymał się sztywno poprzedniej książki, serwując odrębny repertuar zabawnych perypetii. Jeśli Michał Krupa utrzyma poziom pierwszej części, otrzymamy prześmieszną komedię absurdu, pełną komizmu sytuacyjnego i dynamicznej akcji. Pierwsze recenzje zdradzają, iż tak właśnie jest.

TytułNiezłomny

Autor: Laura Hillenbrand
Gatunek: biografia
Liczba stron: 440
Data premiery: 8 grudnia 2014 r.

Wydawnictwo: Znak
Louis Zamperini dzięki uporowi i determinacji wywalczył sobie miejsce w drużynie olimpijskiej. Kiedy został zestrzelony nad Oceanem Spokojnym, dryfował przez 47 dni, broniąc się nie tylko przed strzałami wroga, ale także groźnymi rekinami. Zwyciężył w starciu z psychopatycznym dowódcą obozu jenieckiego i zdobył miłość kobiety, która zdawała się być poza jego zasięgiem. A kiedy było tego trzeba, potrafił pokonać własnego siebie…
Niebywałe jest to, że fascynująca historia Louisa Zamperiniego dopiero teraz została zekranizowana przez Hollywood. Zadania podjęła się sama Angelina Jolie, a wynik jej starań możemy obejrzeć 2 stycznia podczas premiery tego filmu w Polsce. Z tej okazji wydawnictwo Znak przygotowało drugie wydanie niezwykłej książki Laury Hillenbrand. 
Autorka wykonała prawdziwie benedyktyńską pracę – przez kilka lat zbierała materiały, przeprowadzała wywiady, przeglądała wszelkie archiwa i biblioteki. Dzięki jej wysiłkom powstała kompletna biografia losów człowieka, który przeżył więcej niż piekło. Chociaż los był dla niego niebywale okrutny, Zamperini nigdy nie dał się złamać. Wola przetrwania, jaką się wykazywał, zdumiewa i wprawia w niemy zachwyt.  W tym należy szukać sukcesu tej książki – opowieści o współczesnym superbohaterze, którego nie da się nie kochać, nie podziwiać i nie współczuć.

Leave a commentAgnes Recenzentka

7 lat ago

"Obsesja" ma wznowione wydanie? :O Wiem, że książka liczy już sobie parę lat. Może teraz łatwiej ją będzie dostać 🙂

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia