![]() |
źródło |
Gwiazda
Hollywood
Karierę filmową rozpoczęła w 1914 roku produkcją Niewolnica zmysłów Jana Pawłowskiego. Wkrótce otrzymała miano pierwszego polskiego wampa ekranu. Po wybuchu I wojny światowej filmy Hertza trafiły na rynek niemiecki. Kiedy na ekranach pojawił się film Bestia, niemiecka prasa nazwała Polę Negri „polską Astą Nielsen”.
W czasie podróży do Berlina, w granicznym wówczas Sosnowcu poznaje pierwszego męża, komendanta Straży Granicznej, hrabiego, błękitnookiego Eugeniusza Dąbskiego. Po dwunastu randkach oddaje mu swą rękę. W wieku 22 lat poślubia ukochanego w Katedrze Wniebowstąpienia NMP w Sosnowcu. Przez kilka miesięcy para mieszkała u rodziny Dąmbskich, w Sosnowcu. Małżeństwo nie trwało niestety długo.
Po rozwodzie w 1922 roku Pola emigruje do Stanów Zjednoczonych.
źródło
Wystąpiła w dwudziestu filmach. Widzowie mogli ją oglądać między innymi w: Cesarzowej, Hotelu Imperial, Bezwstydnej kobiecie czy Hiszpańskiej tancerce. W USA została gwiazdą kina niemego. Ponadto ogromną popularnością aktorka cieszyła się nadal w Europie. To najlepszy okres w jej życiu. Pięć lat bezkonkurencyjnego panowania na firmamencie.
W Paramouncie robi oszałamiającą karierę, rzuca Amerykę na kolana. W rozwoju kariery Negri pomógł znany wszystkim Charles Chaplin.
źródło
Nareszcie zarabia duże pieniądze – milion rocznie. Snobuje się na willę przypominającą Biały Dom, z czarną marmurową wanną w łazience. Posiada między innymi: skrzynkę biżuterii, również z kolekcji Habsburgów, z diamentem w naszyjniku wielkości piłeczki golfowej.
Ogromna liczba strojów: 100 sukienek i tyleż pasujących pantofelków, poustawianych przez służbę równiutko, w gotowości do wyjścia. W garderobie zajmującej całe piętro: 30 różnej maści etoli i futer, 4 limuzyny, 5 sekretarek, służbę nie do policzenia. Inwestuje na giełdzie. Na wyjazdach wynajmuje w hotelach piętra, nie pokoje.
Z Chaplinem, z którym w roku 1923 najpierw się zderza, dosłownie – samochodem, znajomość szybko się jednak kończy. Rozstali się egoiści – on ze skłonnością do depresji, zamykał się w sobie i w pokoju. Byli wrażliwi, a nawet przewrażliwieni. Okazało się, że każde kocha tylko siebie. Z Rudolfem Valentino, poznanym na balu maskowym, za którym Pola szaleje:
Po latach pisze, że był miłością jej życia. Dwukrotnie żonaty, też pochodził z arystokracji – włoskiej, wprawdzie podupadłej, ale jednak. Ta znajomość zaczęła powolną klęskę Poli w Stanach. Gwiazdor umiera nagle w sierpniu 1926 roku, w wieku 31 lat, w Nowym Jorku, gdzie promował swój nowy film Syn szejka.
Pola potrzebuje zajęcia. Jest już za “stara” na role, które były jej atutem – nieme wampy. Po demonstracyjnym opuszczeniu Niemiec przez Marlenę Dietrich – w proteście przeciw nazizmowi – wakat po niej wypełnia Pola.

źródło
I nagle w roku 1948 wszystko się odmienia. Pola wchodzi w związek ze znaną od dawna kompozytorką i milionerką, sukcesorką naftową – Margaret West. Ta porzuca męża i zamieszkuje z Polą. Wraca wszystko, co lubi Polina – LUKSUS.
Pola Negri zmarła 1 lipca 1987 roku. Miała 90 lat.