Muzyczne inspiracje

źródło
Grzegorz Turnau urodził się 31 lipca 1967 roku w Krakowie. Zadebiutował podczas Festiwalu Małych Form Teatralnych w 1983 roku, kiedy zdobył pierwszą nagrodę w kategorii poezji śpiewanej oraz wyróżnienie za kompozycję. Od tego momentu można go było usłyszeć w wielu miastach, także poza granicami kraju, m.in. w Anglii czy USA. Grzegorz Turnau uczestniczył także w spektaklach kabaretu Piwnica pod Baranami. Nie można zapomnieć o komponowanej przez niego muzyce teatralnej. Artysta ma na swoim koncie współpracę z wieloma osobami. Należy tutaj wspomnieć choćby o Andrzeju Sikorowskim, Basi Stępniak-Wilk, Zbigniewie Wodeckim, Sebastianie Karpielu Bułecce czy Natalii Kukulskiej. Grzegorz Turnau nagrał 15 albumów solowych. Premiera jego najnowszej płyty, 7 widoków w drodze do Krakowa, miała miejsce 28 listopada 2014 roku. Muzyk może także pochwalić się nagrodami, między innymi dziewięcioma Fryderykami, dwoma Wiktorami, Medalem Gloria Artis i wieloma innymi.

Jak linoskoczek
Niepewnie idziesz pochylony 
drogą co nigdzie nie prowadzi 
tak jak po fali 
tak jak po linie 
jak nad przepaścią idziesz drogą 
tak jak po fali 
tak jak po linie 
nie widzisz ziemi pod stopami 
w powietrzu lekko zawieszony 
skupiony nad swym każdym ruchem 
w niepewny obraz zapatrzony 
ostrożnie idziesz w dal bez celu 
ostrożnie swym tanecznym krokiem 
tak jak po fali 
tak jak po linie 
jak nad przepaścią idziesz drogą 
tak jak po fali 
tak jak po linie 
jak łatwo serce wpada w gniew 
jak łatwo gniew przechodzi w żart 
jak łatwo widzisz w życiu cel 
jak łatwo stwierdzasz jego brak 
jak linoskoczek 
zręcznie idziesz poprzez świat 
jak linoskoczek 
zawsze swym cyrkowym krokiem 
jak linoskoczek 
jak na linie zawieszonej 
jak linoskoczek 
zręcznie idziesz poprzez świat 
tak jak po fali 
tak jak po linie…
Nigdy nie mamy pewności, że to, co robimy, jest dobre. Zawsze mogą pojawić się jakieś za oraz przeciw. Naturalne jest odczuwanie przez nas strachu. Możemy się bać przyczyn, przebiegu czy też skutków tego, co robimy. Musimy jednak pamiętać o jednym. Wszystko potrafi się zmienić w jednej sekundzie. Dobre w złe. Smutek w radość. Nienawiść w miłość. Tak samo jest z jakimś celem, który chcemy osiągnąć. Jest, a sekundę później już go nie ma, z różnych powodów. Nie powoduje to braku celu w naszym życiu. Pojawia się następny, a po jego osiągnięciu jeszcze inny. Nasze życie polega na realizacji celu, a celem jest życie.

Leave a commentAlicja P.

7 lat ago

Uwielbiam Turnaua, chciałabym kiedyś posłuchać go na żywo 🙂

Czarny Kruk

7 lat ago

Niestety to niezupełnie mój gust muzyczny. Przypomina mi się podstawówka, bo wtedy śpiewaliśmy takie piosenki. Wole ostrzejsze brzmienie.

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia