O dramatach autorstwa Juliusza Słowackiego słów kilka

źródło
Zamknięty jestem w kole czarów tajemniczem, Nie wyjdę z niego… Mogłem być czymś… będę niczem.
Juliusz Słowacki, Kordian


Już przeszłość zamknięta w grobach… Ja sama panią tajemnicy.
Juliusz Słowacki, Balladyna

Juliusz Słowacki – wybitny poeta, którego cytują nawet największej sławy osobistości – stworzył wiele dramatów, które są inspiracją do dnia dzisiejszego. 
W jego wykwintnym zbiorze znalazły się m.in. takie utwory:
  • Balladyna – tragedia wydana w 1839 roku w Paryżu, wykonana po raz pierwszy na scenie w 1862. Juliusz poświęcił utwór Zygmuntowi Krasińskiemu. Balladyna w pięciu aktach opowiada o żądzy władzy oraz dorastaniu do roli zbrodniarza. W tragedii pojawiają się motywy fantastyczne, jak i elementy wierzeń ludowych.
  • Horsztyński – dramat napisany w 1835 w Szwajcarii, który niestety nie został ukończony. Utwór składa się z pięciu aktów pisanych prozą. Horsztyński opowiada o losach Szczęsnego Kossakowskiego, który często popadając w rozpacz, nudę, zostaje wplątany w dworskie intrygi. Dramat nie posiada zakończenia.
  • Mindowie to pierwszy dramat Juliusza Słowackiego, który został napisany w 1829, a opublikowany w drugim tomie Poezji w 1832. Utwór jest próbą stworzenia dramatu historycznego  – nowego typu literackiego. Koncepcja została oparta na konflikcie religii pogańskiej oraz chrześcijańskiej. Cały dramat ukazuje nawiązanie do twórczości Szekspirowskiej, za którą Juliusz wprost przepadał. 
  • Zawisza Czarny to utwór, który publikowano w różnych układach, dzięki niemożliwości rekonstrukcji dramatu. Akcja skupia się wokół bitwy pod Grunwaldem i śmierci Zawiszy Czarnego w 1428. Postać Zawiszy ma symbolizować polskiego ducha narodowego, który wpisuje się w okres mistycznej twórczości autora. 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia