Sztuka neoklasycyzmu i romantyzmu

Wolność wiodąca lud na barykady

W dzisiejszym poście chciałbym przybliżyć wam neoklasycyzm i romantyzm w sztuce. Zapewne wielu z was słyszało o romantyzmie na polskim – Adam Mickiewicz, Szekspir, ale czy kiedykolwiek wspominano na plastyce o neoklasycyzmie? Jeżeli nie, to musicie to przeczytać!

Romantyzm

Bardzo różnorodne są prace malarzy, rzeźbiarzy i architektów, którzy tworzyli w tym czasie. Wyrażają światopogląd i romantyczną postawę.
Malarstwo
Można wyróżnić bogaty koloryt, kontrastowy światłocień, miękki modelunek, podkreślanie wartości fakturalnych płótna i dynamizowanie kompozycji.       


 
Architektura
Nie stworzono czegoś oryginalnego, aczkolwiek budowle utrzymanie w nurcie historycznym określa się często tą nazwą. Popularny był także ogród angielski. Wykorzystywano często wątki egzotyczne.
Neoklasycyzm
W architekturze, rzeźbie i malarstwie jest synonimem klasycyzmu. Nawiązywał do antyku greckiego i rzymskiego oraz sztuki włoskiego renesansu. 

Leave a commentMz. Hyde

7 lat ago

Właśnie przygotowuję się do matury i Twój post bardzo mi pomógł. Już widzę te pytania na egzamin ustny z polskiego, w którym będą wymienione przez Ciebie obrazy 🙂

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia