Tropem Jo Nesbø

źródło
Ludzie boją się tego, czego nie rozumieją. A tego, czego się boją, nienawidzą.
Jo Nesbø, Człowiek nietoperz
Bo utrata życia nie jest wcale najgorszą rzeczą, jaka może spotkać człowieka. Najgorsza jest utrata tego, po co się żyje.
Jo Nesbø, Trzeci klucz
Jo urodził się 29 marca 1960 roku w Oslo. Dorastał w położonym w środkowej Norwegii miasteczku Molde. Jako nastolatek grał w piłkę nożną, jednak kontuzja przekreśliła jego marzenia o zawodowej karierze. Studiował ekonomię, uzyskał tytuł magistra biznesu i administracji. 
Przez jakiś czas po studiach pracował jako makler giełdowy, jednak porzucił pracę na rzecz muzyki i dziennikarstwa. W 1992 roku wspólnie z bratem założył kapelę rockową Di Derre, która odniosła w Norwegii spory sukces. Jo był autorem tekstów oraz wokalistą. Jednocześnie pracował jako dziennikarski wolny strzelec. 
W 1997 roku wydał w Norwegii swoją pierwszą powieść, zatytułowaną Człowiek nietoperz. Wymyślona podczas lotu do Australii fabuła trafiła idealnie w gusta czytelników. W kolejnych latach Jo stał się kolekcjonerem nagród literackich w Skandynawii i na świecie, a powieści z Harrym Hole’em jako głównym bohaterem zyskały sobie wierne grono czytelników. Jak dotąd Nesbø napisał 9 powieści z serii o policjancie Harrym Hole’u, kilka książek dla dzieci oraz pozycji niezwiązanych z cyklem. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 20 języków.

Leave a commentIzabela Łęcka

8 lat ago

Z zainteresowaniem przeczytałam o Jo Nesbo.

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia