Tropem Sarah Waters

źródło
Powtarzalność czynności trzyma nas przy Ziemi, podczas gdy powinniśmy wzlecieć nad nią, lecz dopóki się nie zmienimy, dopóty nie mam co na to liczyć.
Sarah Waters, Niebanalna Więź

Stanęłyśmy blisko siebie, przyciskając ramiona do drzwi, podczas gdy deszcz padał pionowo jak strzały. Tysiąc strzał i jedno nieszczęsne serce.
Sarah Waters, Złodziejka

Zdajemy sobie sprawę, że przymus trwania przy życiu stanowi katorgę samą w sobie.
Sarah Waters, Ktoś we mnie

Sarah Waters urodziła się w 1966 roku, w Neyland znajdującym się w południowo-zachodniej Walii. Jej rodzicielka była gospodynią domową, a ojciec pracował jako inżynier w refinerii ropy naftowej i to właśnie on namówił autorkę do tworzenia. Mimo wszystko Sarah nie planowała kariery literackiej. Zazwyczaj mawiała tak:

Nie sądzę, żebym tak dużo o tym myślała. W dzieciństwie chciałam zostać archeologiem – jak spora liczba dzieci. Jednak od początku wiedziałam, że pójdę na uniwersytet, mimo że nikt z mojej rodziny wcześniej tego nie dokonał. Zawsze błyszczałam w szkole i bardzo lubiłam się uczyć. Moja mama powiedziała kiedyś, że pewnego dnia pójdę na studia i napisze prace naukową, po czy wyjaśniała czym jest praca naukowa. Ta perspektywa wydała mi się niezwykle interesująca. Miałam w sobie najwyraźniej coś z kujona.

W latach młodzieńczych  autorka była typową ”chłopczycą”, jednak po jakimś czasie odnalazła w sobie kobiecość i miłość do innych kobiet. Od tamtej pory Sarah Waters do dziś pozostaje homoseksualistką (lesbijką). 
Pisarka ukończyła studia i zdobyła licencjat na University of Kent, magistra na Lancaster University oraz doktorat z literatury brytyjskiej, wiktoriańskiej w zakresie 'gay and lesbian historical fiction' na Queen Mary, Westfield College.  
Sarah Waters napisała 6 książek:
  1. Muskając aksamit (1998) 
  2. Niebanalna więź (1999)
  3. Złodziejka (2002)
  4. Pod osłoną nocy (2006)
  5. Ktoś we mnie (2009)
  6. Za ścianą (2015)
Za pozycję Złodziejka otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Autorów Powieści Kryminalnych w 2002 roku, a Muskając Aksamit oraz Niebanalna więź zostały wiele razy nagrodzone w kategorii Lesbian and Gay Fiction. W 2007 roku Sarah odwiedziła Polskę. 10 stycznia można było spotkać ją w Warszawie, a dzień później gościła w Krakowie. 
Obecnie Sarah Waters wraz z dwoma kotami zamieszkuje strych wiktoriańskiego mieszkania w Kennington, w południowo-zachodnim Londynie.

Leave a commentGosche

7 lat ago

chyba wdarł się błąd w roku urodzenia 😉

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia