Po deszczu zawsze wychodzi słońce

zdjęcie wykonane przez autorkę 

Trzecia część fenomenu Zaczekaj na mnie, kolejna fala emocji i napięcia. Jak się zaczęło, tak też musi się zakończyć… 


Tytuł: Zostań ze mną t. 1 i 2
Autor: J. Lynn
Wydawnictwo: Amber
Calla jest dwudziestojednoletnią dziewczyną, której nastoletnie życie spełzło na niczym – była inna niż rówieśniczki, zamknięta we własnym świecie i unikająca jakichkolwiek bliższych kontaktów. To, co przeżyła, zostawiło swój ślad na jej psychice. Nie może zapomnieć o krzywdzie, którą sprawiła jej matka, choć stara się usunąć przykre wspomnienia z pamięci. Jeden dzień zamienia się w koszmar i uniemożliwia Calli normalne funkcjonowanie. Czy tajemniczy Jax okaże się lekiem na cierpienie, którego doznała? Czy oboje przezwyciężą trudności i uwolnią się od mrocznej przeszłości? I… czy ich miłość przetrwa najtrudniejszą próbę?
Moje pierwsze spotkanie z twórczością J. Lynn okazało się udane. Byłam oczarowana tym, w jaki sposób autorka porusza niełatwe tematy, niekiedy wymagające ogromnego wyczucia. Początkowo byłam nastawiona do niej dość sceptycznie, jednak po przeczytaniu pierwszej części – Zaczekaj na mnie – postanowiłam kontynuować. Aż do ostatniego słowa. 
Zostań ze mną nie jest powieścią wybitną, ale zdecydowanie zasługuje na uznanie. Ma swój urok, jest subtelna, skłaniająca do refleksji, ale niepozbawiona odrobiny humoru. Fabuła jest spójna i logiczna, dzięki czemu czytelnik nie odnosi wrażenia chaosu i sukcesywnie śledzi losy bohaterów. 
Zarówno Calla, jak i Jax, są doświadczeni przez los, a co za tym idzie – potrafią zrozumieć się niemal bez słów. Oboje zostali przedstawieni w sposób niezwykle realistyczny. Brak tutaj wróżek, wampirów czy innych wyimaginowanych stworzeń, jest za to życie, z którym muszą się zmierzyć, by móc zawalczyć o szczęśliwą przyszłość. Autorka skupiła się przede wszystkim na psychologizacji bohaterów – na ich przeżyciach, uczuciach i relacjach. Wydawać by się mogło, że odebrała im jakiekolwiek barwy. Nic bardziej mylnego. Kreacja postaci jest niemal mistrzowska. J. Lynn zadbała o to, żeby były one wyraziste. Postacie drugoplanowe również nie są czarno-białe, każda z nich w jakiś sposób urozmaica fabułę i staje się jej integralną częścią.
Autorka posługuje się prostym językiem, co nie znaczy, że powieść jest nudna i szara. Lynn operuje słowem tak, że niejednokrotnie zastawia na czytelnika pułapkę i trzyma w napięciu aż do momentu przeczytania przez niego ostatniego zdania.


Zostań ze mną okazała się powieścią ciepłą i lekką, wzruszającą i zabawną jednocześnie. I zaryzykuję stwierdzenie, że stanowi dobry wzór dla podobnych historii z gatunku New Adult. 
Bohaterowie wszystkich części pełnią funkcję „nauczycieli życia”. Zadaniem każdego z nich jest uświadomienie czytelnikowi, że nie ma sytuacji bez wyjścia – nawet jeśli w pewnym momencie życie okazuje się koszmarem i zaczynamy wątpić w jego sens, warto zatrzymać się i zastanowić, dążyć do wyznaczonego przez siebie celu i mieć marzenia…
Bo po deszczu zawsze wychodzi słońce! 

Leave a commentKolorowa Kratka

5 lat ago

Czasem dobrze jest poczytac sobie takie lekkie książki, a ta mi na taką wygląda. Jeśli kiedyś trafie na te książki to chętnie przeczytam 🙂

Pozdrawiam! 😉

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia