Przypadki chodzą po ludziach

Życie Allyson jest poukładane i zaplanowane w każdym stopniu. Po skończeniu szkoły razem z najlepszą przyjaciółką wyjeżdża na wakacje do Europy. Ostatniego dnia poznaje Willema, młodego i obiecującego aktora. Chłopak namawia ją, żeby zmieniła swoje plany i pojechała z nim na jeden dzień do Paryża. Allyson pod wpływem chwili i uroku nieznajomego podejmuje najbardziej spontaniczną decyzję w swoim życiu i zgadza się. Rozpoczyna się dzień pełen emocji, wolności i intymności, który może całkowicie odmienić jej życie.

Tytuł: Ten jeden dzień
Autor: Gayle Forman
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Allyson jest typem grzecznej dziewczynki, dobrej uczennicy, która nigdy nie zrobiła nic szalonego. Ma jedną przyjaciółkę, która jest jej całkowitym przeciwieństwem – wesołą, szaloną, celowo łamiącą zasady. Melanie i Allyson są jednak nierozłączne, dlatego wspólnie wyjeżdżają na europejskie wakacje, będące prezentem od rodziców z okazji ukończenia szkoły. Ostatniego dnia dziewczyny odłączają się od grupy, bo obejrzeć Wieczór trzech króli w wykonaniu amatorskiej grupy teatralnejTo pierwszy moment, w którym Allyson ukazuje swoje drugie oblicze, tak długo tłamszone przez nadopiekuńczych rodziców. Jej przemiana, która zachodzi przez całą powieść, bardzo mnie zaintrygowała – z szarej myszki Allyson zmieniła się w osobę, która wie, czego chce, i jest zdeterminowana, by osiągnąć swój cel.
Willem jest wolnym duchem, tym samym osobą całkowicie inną niż Allyson. W pierwszej części praktycznie nic o nim nie wiemy, nie znamy nawet jego nazwiska, przez co jawi nam się jako bardzo tajemniczy, a co za tym idzie – niezwykle ciekawy. Widać, że chłopak coś ukrywa, jednak w tym tomie nie odkrywamy wszystkich jego tajemnic.
Książka została podzielona na dwie części: pierwszą, pod tytułem Ten jeden dzień, i drugą – Ten jeden rok. Jest to pierwszy tom kolejnej dylogii Gayle Forman wydanej w Polsce. Podobnie jak w Zostań, jeśli kochasz i Wróć, jeśli pamiętasz pierwsza część tej historii jest opowiedziana z perspektywy Allyson, natomiast druga będzie przedstawiona już z perspektywy Willema.
Akcja prawie całej pierwszej części rozgrywa się w Paryżu, w mieście miłości, które stanowi idealną scenerię do zakochania się. Autorka zaskoczyła mnie, ponieważ nie ma tu żadnej romantycznej sceny z wieżą Eiffla w tle, bohaterowie nawet o niej nie wspomnieli, co stanowiło odskocznię od utartych schematów. Czujemy jednak ten klimat – klimat Francji i jednego z najpopularniejszych miast Europy, ponieważ mamy możliwość zobaczenia go zarówno z jasnej, jak i ciemnej strony. Niesamowicie podobało mi się, że autorka nie stoi w miejscu. Przez całą powieść podróżujemy, jesteśmy w Ameryce, Anglii, Meksyku – wszystkie te miejsca zostały barwnie przedstawione, a plastyczne opisy tylko dodawały im uroku. 
Ten jeden dzień nie jest typową książką o miłości. To historia o poszukiwaniu siebie, o przekraczaniu granic i o niesamowitych przypadkach losu. O nieustannie przemijającym czasie i Szekspirze, który towarzyszy nam na każdym kroku. Pozostaje tylko sięgnąć po tę wzruszającą, wywołującą uśmiech na ustach powieść, będącą przykładem mądrej i wartościowej literatury z gatunku New Adult.
Rodzimy się w jeden dzień. Umieramy w jeden dzień. W jeden dzień możemy się zmienić. I w jeden dzień możemy się zakochać. Wszystko może się zdarzyć w ciągu zaledwie jednego dnia.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia