W poszukiwaniu akceptacji

Uświadomiłam to sobie po raz pierwszy w życiu: świat jest jedną wielką tajemnicą, która kryje się pod osnową naszych powszednich dni, świecąc jasno, choć wcale o tym nie wiemy.
Sue Monk Kidd, Sekretne życie pszczół

Szczególną cechą świata jest to, że kręci się dalej bez względu na to, jakie spotykają nas nieszczęścia.
Sue Monk Kidd, Sekretne życie pszczół

Trzeba marzyć o rzeczach, o których nigdy się nie słyszało.
Sue Monk Kidd, Sekretne życie pszczół

Tytuł: Sekretne życie pszczół
Autor: Sue Monk Kidd
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie 
Rasizm – najczęściej spotykane zjawisko w dwudziestowiecznej Ameryce, które pozbawia czarnoskóre społeczeństwo wszelkich praw. To brutalizm, okrucieństwo, stereotypowe spoglądanie na świat oraz jedno wielkie głupstwo. Jego ofiarą padają niewinni ludzie pragnący zaznać akceptacji czy tolerancji. Wyznawcami rasizmu najczęściej stają się białoskórzy, niepotrafiący zaakceptować zmian, jakie zachodzą na świecie. Czy i ty do nich należysz? Jeśli tak, wiedz, że przez takie zachowanie nieznani ci ludzie cierpią katusze. Pomyśl, jak czułbyś się, nie mogąc wyrazić swej opinii. Czy nie wydawałoby ci się, że żyjesz w wielkim więzieniu?
Właśnie tak uważają bohaterowie Sekretnego życia pszczół, którzy tkwią w pułapce przez całe życie. Jest to główny problem, wokół którego kręci się cała akcja. Rasizm, religia, samobójstwa – tematów jest dużo, a opis każdego z nich został perfekcyjnie dopracowany. A chyba tego najczęściej brakuje lekturom – nieprawdaż? Pod tym względem Sekretne życie pszczół mogłoby się zdawać ideałem, jednak takowe nie istnieją. 
Sue Monk Kidd wykreowała niebezpiecznie realistyczny świat, któremu brakuje ciekawych, zapierających dech w piersiach wydarzeń. Emocje towarzyszące czytaniu, poruszanie ważnych tematów to kwestie, które nie zostaną zapamiętane, gdy wokół panuje nuda i melancholia. Jak można przekazać jakąkolwiek naukę, będąc w takim stanie? Moim zdaniem autorka mogłaby się tutaj bardziej wysilić i dopracować ten element. 
Na szczęście Sekretne życie pszczół może zaoferować nam wiele więcej, niż mogłoby się zdawać. Barwne, ciekawe postacie chyba zasługują na najgłośniejszy aplauz spośród wszystkich elementów powieści. Białoskóra Lily, czarnoskóra Rosaleen, August, June oraz May gwarantują świetną zabawę. Ich sprzeczki potrafią wywołać szeroki uśmiech, a smutki – doprowadzić do łez.
Podsumowując – Sekretne życie pszczół to klasyk sam w sobie, potrafiący odmienić punkt widzenia wielu ludzi. Tak przynajmniej podziałał na mnie w kwestii wiary, której długo w sobie poszukiwałam. Polecam osobom wymagającym, które potrafią przymknąć oko na mozolną akcję. A gwarantuję – mała nieuwaga może odmienić wasze życie. 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia