Chodzić z głową w książkach, czyli czy warto czytać?

źródło
Wielu z nas uważa, że czytanie jest bardzo ważne. Bywają i tacy, którzy są wręcz uzależnieni od książek. Istnieje także grupa ludzi utrzymująca, że czytanie jest bezwartościowe, niepotrzebne, a nawet złe. Gdzie leży prawda? Warto czytać? A może nie?

Verba et voces, praetereaque nihil. Słowa i słowa, nic ponad to. Ta sentencja w pewnym sensie mówi o książkach. Przecież są one zbudowane przede wszystkim ze słów.
Słowa są magiczne. Można stworzyć z nich świat, przekazać za ich pomocą namalowany przez wyobraźnię obraz, opisać swoje uczucia i marzenia. Między innymi właśnie w ten sposób wykorzystywane są one w książkach. Przenoszą odbiorcę w nierealny, stworzony przez autora świat. Stwarzają więź pomiędzy czytelnikiem a bohaterami danej książki. A przecież to tylko słowa. Tylko… czy może aż?
W książkach ukryta jest jakaś magia, która wyzwala ukrytą w człowieku prawdę. To, co dzieje się w sercu czytelnika, jest niesamowite. A co się dzieje w jego głowie? Może wciela się w rolę jednego z bohaterów? A może wymyśla alternatywne zakończenie danej historii? Kto wie, co posuwa mu jego wyobraźnia? Jedno jest pewne – w trakcie czytania bardzo się ona rozwija. To właśnie dzięki niej człowiek nie jest pozbawioną uczuć maszyną.
Inną korzyścią płynącą z czytania jest kształtujące się przez nie bogate słownictwo. Człowiek, który czyta, zna więcej słów, a także buduje ładne i poprawne zdania, może zatem popisać się swoją inteligencją.
Każdemu potrzebne są takie książki jak słowniki czy encyklopedie. Zawierają one informacje, które mogą być przydatne w szkole czy nawet podczas rozwiązywania krzyżówek. Zalet tych publikacji jest wiele. Rozwijają one naszą wiedzę, pogłębiają znajomość różnych tematów…
Akcje różnych powieści toczą się często w miejscach realnych, położonych gdzieś daleko. Czytając, możemy „zwiedzać” kraje, do których nie bylibyśmy w stanie pojechać. Dzięki powieściom przygodowym, podróżniczym, a także dziennikom z różnorakich wypraw czytelnik ma możliwość przeżycia niezwykłej przygody. Wcale nie musi wyjeżdżać gdzieś daleko.
Kiedy człowiek czyta, przenosi się do świata opisanego, odrywa się od szarej rzeczywistości. Ucieka ze świata pełnego zmartwień i złości do krainy marzeń, gdzie wszystko jest możliwe. Gdy wraca, często odnajduje rozwiązanie swoich problemów, a jeśli nie, to przynajmniej staje się choć trochę szczęśliwszy.
Czytać można nie tylko encyklopedie czy powieści – na uwagę zasługują także wiersze. Są one źródłem piękna. W niezwykły sposób dotykają istoty człowieka, sensu życia, uczuć, Boga. Działają nie tylko na umysł czytelnika, ale także na jego serce. Rozbudzają uczucia, wprowadzają w stan melancholii, dodają siły, wiary. Pomagają zrozumieć otaczający nas świat lub podsuwają pytania, na które bardzo trudno znaleźć odpowiedzi. Poszukiwanie ich ożywia, rozwija i ubogaca mentalność człowieka. Wiersze mają jeszcze jedną bardzo ważną cechę. Czytając je, człowiek uczy się wyrażania swoich uczuć względem drugiego człowieka, przyrody, Boga. Uczy się dostrzegać i doceniać piękno wokół siebie, a także rozumieć siebie i innych.
Można jeszcze znaleźć wiele argumentów świadczących o tym, że czytać warto, osobiście nie znajduję przykładów przeczących temu. Z powyższej wypowiedzi wywnioskować można, że należy sięgać po książki – nie tylko te, z którymi należy się zapoznać, ale również te, na których przeczytanie ma się ochotę.

Leave a commentCzarny Kruk

8 lat ago

Życie bez książek przynajmniej moje nie miałoby większego sensu. Zgadzam się z powyższą teza i argumentami :>
http://kruczegniazdo94.blogspot.com

Anna Kulawiak

8 lat ago

Ja nie potrzebuję przekonujących argumentów na to, że czytanie jest wartością, ja czytam dlatego, że sprawia mi to przyjemność, a książka jest moją wielką miłością i pasją <3 🙂

joannaadamczyk

8 lat ago

Niestety, jest mnóstwo ludzi nie rozumiejących tego. Książki są bardzo ważne. I cudowne.

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia