Tropem twórcy Pryzmatów

źródło
Wariaci zwykle wierzą w to, co robią.
To czyni ich potężnymi.
Brent Weeks – Czarny Pryzmat
Brent Weeks jest amerykańskim pisarzem fantasy, znanym z Trylogii Anioła Nocy (2008) oraz sagi Powiernika Światła (tom pierwszy ukazał się w 2010 roku). Druga część tej serii – Oślepiający nóż – znalazła się na liście bestsellerów „The New York Times’a” już w miesiącu premiery (wrzesień 2012 roku).

Niektórzy ludzie nie
radzą sobie z mocą, z władzą.

Niektórzy ludzie wydają się przyzwoici,
dopóki nie dasz im niewolnika, bo wtedy okazują się tyranami, biją go i
gwałcą.

Władza to próba. Wszelka władza i moc to próba.
Brent Weeks – Czarny Pryzmat

Brent urodził się 7 marca 1977 roku w regionie USA zwanym Stanem Skarbów (czyli w graniczącej z Kanadą Montanie) i tam też się wychował. Ukończył Hillsdale College w Michigan (daleko od domu, ale nadal przy granicy kraju, którego głową jest Elżbieta II), gdzie uzyskał dyplom z języka angielskiego.
Niezależnie od ogromu jego zdumienia
czasem najwyższym powołaniem mężczyzny
jest to prostu stać i tulić.
Brent Weeks – Oślepiający nóż

Następnie krótko pracował jako nauczyciel języka angielskiego oraz barman, zanim w pełni poświęcił się pisaniu (była to świadoma decyzja, którą podjął razem z żoną niedługo po ślubie). Pierwszą książkę zaczął bowiem pisać w wieku 13 lat (początkowo używał do tego celu barowych serwetek, potem – planów lekcji), bo już wtedy wiedział, że chce być zawodowym pisarzem. Kolejną – w college’u, więc robi to niemal od ćwierćwiecza.
Obecnie mieszka wraz z żoną Kristi i córeczką w Oregonie.

Widzisz, dajesz się złapać przeszłości i stajesz się bezużyteczny w teraźniejszości.
Brent Weeks – Droga Cienia

A teraz podążmy drogą cienia i odkryjmy kilka ciekawostek na temat dzisiejszego bohatera i jego twórczości.

* Trylogia Anioła Nocy została przetłumaczona na 10 języków, zaś saga Powiernika Światła początkowo również miała być trylogią, ale w roku premiery drugiej części autor oznajmił, że cykl obejmie cztery tomy.
 
Jeśli nie masz prawa powiedzieć „nie”, twoje „tak” nie ma znaczenia.
Brent Weeks – Oślepiający nóż
* Weeks uwielbia czytać wszystko, co wpadnie mu w ręce, lecz jego pierwszą i największą miłością pozostaje fantasy. Inspirują go autorzy tacy jak Tolkien, Robert Jordan, George R.R. Martin, Edgar Allan Poe i Shakespeare, ale bardzo lubi także pozycje typu Dziwne losy Jane Eyre czy Anna Karenina (nazywa je… czytadłami dla kobiet).

Chwile piękna pozwalają nam przetrwać godziny brzydoty.
Brent Weeks – Czarny Pryzmat

* Z brakiem weny Brent radzi sobie w ten sposób, że… zaczyna pisać inną książkę, zamiast kończyć aktualną.
 
Och, porównanie do młodszego brata.
Każdy facet chce usłyszeć coś takiego od pięknej dziewczyny.
Właśnie mnie wykastrowała.
Brent Weeks – Czarny Pryzmat
 
* Na pytanie Jeśli miałbyś wybrać swoich trzech ulubionych autorów do napisania wspólnej serii, kim by byli?, odpowiedział Wybrałbym Pawła z Tarsu (ze względu na grono czytelników i mistrzostwo kompozycji zdań wielokrotnie złożonych), Ernesta Hemingway’a (by ściągać cugle poprzedniemu i rozbujać imprezę) oraz Brandona Sandersona (żeby upewnić się, że wszyscy dotrzymamy terminów).
 
Wybierasz, w co wierzysz, i żyjesz z konsekwencjami.
Brent Weeks – Poza cieniem
 
* Mimo niewątpliwych umiejętności pisarskich ma ogromne problemy z odpowiadaniem na e-maile. Jak to tłumaczy jego agent – jest tak najprawdopodobniej dlatego, że Brent spędza około 45 minut nad każdym i po napisaniu odpowiedzi na 3-4 (z 700, które dostał), poddaje się… Aczkolwiek czyta je wszystkie (a te z pochwałami nawet 2-3 razy, narcyzek jeden!) i ogromnie cieszy się wszystkim wiadomościami od fanów (na portalu Goodreads oraz na swojej stronie internetowej aktywnie odpowiada na pytania czytelników, nawet te najbardziej zwariowane, typu Czy zrobisz za mnie pracę domową do szkoły?).

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia