Walka dobra ze złem. Piękne istoty – Kami Garcia, Margaret Stohl

źródło
Wjeżdżacie samochodem do samotnego miasteczka. Na drodze walą się suche liście i opakowania od papierosów. Mijacie właściwie takie same domy. Zastanawiacie się, kto tam mieszka. Czy ci ludzie mają swoje dziwactwa? Ale znacie już odpowiedzi. Każda rodzina ma swoje dziwactwa i obyczaje. Jedni są w posiadaniu tysiąca figurek kotów. Inni ubierają się tylko na niebiesko. A ci z domu po lewej są miłośnikami futbolu i przed każdą kolacją muszą zagrać na polu, czy to śnieg, czy deszcz. Zjeżdżacie na samotną drogę wijącą się przez las. Dojeżdżacie do wielkiej bramy. Nie wiecie jeszcze, że ta rodzina ma najrzadziej spotykany obyczaj. To nie są miłośnicy sportu czy kotów. To Istoty Światła i Ciemności. To Obdarzeni.

Tytuł: Piękne istoty
Autor: Kami Garcia, Margaret Stohl
Cykl: Kroniki Obdarzonych (tom 1)
Wydawnictwo: Łyński Kamień
Ethan mieszka w Gatlin, w nudnym miasteczku w Karolinie Południowej. Jest przeciętnym chłopakiem, który marzy o podróżach. Co noc widzi w śnie tajemniczą dziewczynę. Kiedy pewnego dnia przekracza ona próg jego klasy, Ethan przeczuwa, że coś jest nie tak. Nad rodziną dziewczyny od pokoleń ciąży bowiem mroczna klątwa. Jeśli młodzi chcą być razem, muszą ją złamać za wszelką cenę.

Samotność to obejmowanie kogoś, kogo kochasz. Gdy wiesz, że nigdy więcej nie obejmiesz go znowu.

Pamiętam wielki szum na Piękne istoty, który był owocem ekranizacji wkraczającej do kin. Niedługo po premierze, zafascynowana zwiastunem, włączyłam go w internecie. Szybko jednak mi się znudził, więc co chwila go przesuwałam, kompletnie nie wiedząc, co i jak. Dosłownie tydzień temu stwierdziłam, że pora odświeżyć sobie tę historię, tym razem w formie „oryginalnej”. 

Od pierwszych stron poczułam niesamowity klimat. Uwielbiam książki, w których magia jest mroczna, a wszystkiemu towarzyszą pradawne klątwy. Uczucie tej „niesamowitości” towarzyszyło mi aż do końca, a sięgając po tę pozycję, kompletnie się tego nie spodziewałam. Od początku przeczuwałam, że w tym małym, przeciętnym Gatlin dojdzie do wielkich wydarzeń. Każdy ma tam sekrety, a ja aż paliłam się, by je odkryć.

Książka została napisana przez dwie autorki. Czytając ją, miałam jednak wrażenie, jakby pisała ją jedna osoba. Garcia i Stohl naprawdę się zgrały. Piszą w lekki, aczkolwiek czarujący w swej prostocie sposób. Dosłownie wciągają czytelnika do książki, intrygują, podsuwają nowe fakty, przekraczają granice oraz za pomocą magii napisanych słów „zmuszają” czytelnika, by zagłębiał się dalej w powieść. 

W obrazie mamy do czynienia również z rewelacyjnie wykreowanymi postaciami. Ethan to przeciętny chłopak, jednak nie można wszystkiemu wierzyć na pierwszy rzut oka. To z jego punktu widzenia poznajemy historię, i chociaż nie przepadam, gdy to postać męska „opowiada”, czuję się zauroczona jego narracją. Oprócz niego z całego serca pokochałam Lenę. Dziewczyna przez całe życie musi dźwigać brzemię bycia Obdarzoną, choć pragnie być zwykłą dziewczyną. Co chwila zmienia szkołę, nie potrafi się zaaklimatyzować. Wyróżnia się. Jest w niej mrok i tajemnica, które od razu wzbudzają odrazę w oczach mieszkańców Gatlin. W ich ograniczonych umysłach ktoś inny to ktoś zły, osoba, którą należy wytępić jak plagę ślimaków. Lena od razu pada ofiarą kpin i wyzwisk ze strony społeczności uczniowskiej i nie tylko. Choć książka miała premierę kilka lat temu, to wciąż idealnie wpasowuje się w teraźniejsze realia. Kto nie pada ofiarą prześladowań w szkole z jakichkolwiek powodów? 

Mamy tutaj również do czynienia z kuzynką Leny, Ridley. Ta dziewczyna ma charakterek i potrafi pokazać pazurki! To Istota Ciemności, którą bawi ludzkie życie i bez trudu oraz z przyjemnością może kogoś go pozbawić. Uwielbiam takie mocne, złe charaktery. Dodają one książce pikanterii i przełamują pewne schematy. 

Akcja rozwija się dość powoli, jednak nie za wolno. Pozwala to „wbić się” w powieść czytelnikowi. Książka jest kawałkiem naprawdę dobrej młodzieżówki i nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po dalsze części. Jeśli lubicie mroczną magię, nierozwiązane sprawy sprzed lat oraz niebanalne zakończenia, musicie sięgnąć po Piękne istoty.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia