A ponieważ nie ma magazynu z przyjaciółmi, ludzie nie mają przyjaciół

źródło


A ponieważ nie ma magazynu z przyjaciółmi, ludzie nie mają przyjaciół.
Dlaczego cytat z książki Mały Książę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego tak bardzo zapada nam w pamięć? Odpowiedź jest prosta: wyrażona jest w nim bolesna prawda. Jaka?

Główną przyczyną tego, że ludzie nie mają przyjaciół, jest fakt, iż żyją w ciągłym biegu. W pościgu za pieniędzmi czy karierą nie mają czasu dostrzec drugiego człowieka i stworzyć z nim silnej więzi.

„Oszczędzając” kolejne godziny, tracą chwile, które mogliby spędzić właśnie na „oswajaniu”, zawieraniu przyjaźni i ich utrzymywaniu. W bardzo ciekawy sposób wyraził to również Michael Ende w książce Momo. Ludzie lubili rozmawiać z dziewczynką, często do niej przychodzili. Ale gdy zaczęli oszczędzać czas, ich życie stało się krótsze, wyzute z radości i chwil spędzonych z bliskimi.
Kolejnym problemem stojącym na drodze tworzenia przyjaźni jest nowoczesność. W dzisiejszych czasach ludzie zafascynowani telewizją i internetem, korzystając z tych środków, spędzają w domach coraz więcej czasu. Nawet jeśli poznają kogoś w sieci, to nie mogą przecież nazwać go przyjacielem, powiernikiem. Przesiadując w domu i „lampiąc się” w monitor, nie zdobędziemy przyjaciół.
Ludzie często wychodzą z założenia, że nie potrzebują przyjaciół. Mówią tak, bo nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważni są w życiu każdego z nas. Niektórzy może nie chcą nawiązywać tej więzi, bo wolą samotność albo są przekonani, że nie będą w stanie poświęcić czasu dla innych.

Inną przeszkodą jest lenistwo. Nasze społeczeństwo chciałoby mieć wszystko podane na tacy. Najlepiej iść do magazynu i wyciągnąć sobie kilku przyjaciół. Nikomu nie chce się poświęcić czasu i tak jak Mały Książę oswoić lisa.
Przyjaciele są bardzo ważni, naprawdę ich potrzebujemy. Powinniśmy więc znaleźć trochę czasu, by poświęcić go na tworzenie nowych przyjaźni.

Leave a commenturszulamichalik

5 lat ago

Dla mnie akurat przyjaźń jest bardzo ważna! Staram się poświęcać bliskim mi ludziom bardzo dużo czasu i, jeśli mnie potrzebują, mogę rzucić dla nich wszystko inne, by przybiec z pomocą. Są sprawy ważne i ważniejsze, mam swoją hierarchię wartości i wiem, co powinno mieć pierwszeństwo.
Bardzo ciekawy tekst, przyjemnie się czyta.

joannaadamczyk

5 lat ago

Przyjaźń, to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych rzeczy, jakie mogą nas spotkać w życiu. Dziękuję za miłe słowa 🙂

Sonia Jura

5 lat ago

Dla mnie przyjaźń jest bardzo ważna niestety ja swoim ,,przyjaciółkom" zaufać nie mogę polegać też niestety . Mimo iz szukalam , Nadal nie znalazłam 🙁 życzcie mi szczęścia 😀

joannaadamczyk

5 lat ago

Niestety, czasami tak bywa. Też zawiodłam się na moich przyjaciołach, więc wiem, co czujesz. Na powieszenie powiem Ci, że po każdej burzy wychodzi słońce. Będzie dobrze, powodzenia 🙂

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia