PONIEDZIAŁEK Z ESSENTIĄ, czyli oficjalne otwarcie Tygodnia z Essentią!

PRZYGODĘ Z DRUGĄ ROCZNICĄ ESSENTII CZAS ZACZĄĆ!


Kochani Czytelnicy! 

Będziecie mieli okazję uczestniczyć w aż SIEDMIU konkursach tematycznych, zajrzycie za kulisy Essentii, dowiecie się, co udało nam się osiągnąć przez te dwa lata, poznacie naszych redaktorów i… no właśnie. Pozwólcie, że nie odkryjemy od razu wszystkich niespodzianek, które przygotowywaliśmy przez całe dwa miesiące. 

Cieszymy się, że nas odwiedzacie, że śledzicie nasze codzienne poczynania, doceniacie nasze starania i jesteście dla nas swego rodzaju inspiracją – bo gdyby nie Wy, nasze teksty straciłyby odbiorców. A odbiorcy są najważniejsi! 

Redakcja Essentia powstała dokładnie
31 października 2013 roku
z inicjatywy Klaudii Raflik. 

To, że Essentia początkowo nie była blogiem (a tym bardziej portalem!), budziło zdziwienie niejednego czytelnika. Wydawałoby się, że naszym zamiarem było stanie się następnym istotnym miejscem w blogosferze, tymczasem… nie o to chodziło! Otóż redakcja miała być po prostu wirtualnym ośrodkiem kultury, w którym każdy mógłby poczytać nie tylko o literaturze, ale także o poezji, filmie, muzyce czy teatrze.

Początki wcale nie były łatwe. Mieliśmy tylko mały fanpage, na którym publikowaliśmy różnego rodzaju teksty. Essentię tworzyły 3 osoby, a pozyskiwanie chętnych okazało się żmudne, ale jednocześnie niesamowicie fascynujące. Perspektywa tworzenia redakcji kulturalnej zapewniała nam poczucie satysfakcji i napawała ogromnym optymizmem, że oto grupa młodych ludzi może wspólnie czegoś dokonać
Pewnego dnia jednak TO się stało: znaleźliśmy swoje miejsce wśród blogów… Poznaliśmy wspaniałe osoby, które utwierdziły nas w przekonaniu, że poziom czytelnictwa w Polsce wcale nie jest aż tak niski, jak wskazują statystyki. Grono recenzentów zapewniło nam bezpieczeństwo, poczuliśmy się w swoim żywiole i zaczęliśmy działać… 

Powiecie: droga przez mękę. Otóż nie! Mimo przeciwności losu i niepowodzeń śmiało dążyliśmy do celu. Każdy dzień witaliśmy z coraz większą energią i nowymi pomysłami. W końcu… doszliśmy do wniosku, że CHCEMY stworzyć portal kulturalny. O dziwo, firmy wydawnicze i szereg innych instytucji okazały się niesamowicie przyjazne. Zyskaliśmy sympatię bloggerów, naszą stronę zaczęło odwiedzać coraz więcej osób, co stanowiło motywację do dalszego działania. 
W końcu powstała oferta patronatu medialnego. 24 października minął rok od premiery naszej pierwszej patronackiej powieści – Historii pewnego narzeczeństwa Danki Braun. Właśnie Wydawnictwo Prozami jako pierwsze doceniło potencjał redakcji, a przedstawicielka Wydawnictwa MG, pani Dorota, jako pierwsza powiedziała, że NIE JESTEŚMY zwykłym blogiem. 
Ponadto każdy konkurs, w którym mieliście okazję brać udział, był organizowany dzięki współpracy z wieloma wydawnictwami. Gdyby nie kochani promotorzy, nie moglibyśmy nagradzać Was takimi wspaniałymi książkami. 
Z tego miejsca pragniemy podziękować także pozostałym wydawcom, którzy nam zaufali. Jesteśmy wdzięczni za to, że pozwolili naszej małej redakcji zaistnieć w recenzenckim świecie. 
W ciągu tych dwóch lat powstało również wiele cyklów tematycznych, m.in. Perełki, Niedzielna Migawka, Redakcyjny Miesiąc Literacki czy Muzyczne Inspiracje. Wykształciły i rozwinęły się takie działy, jak: Literatura (a w nim Poezja), Film, Muzyka czy Teatr
Skład naszej redakcji ulegał zmianom, jednak mimo to w Essentii do dziś pozostały osoby, które mogą pochwalić się, że obserwowały jej rozwój od pierwszych kroków aż po drugie urodziny. Nasi redaktorzy uważają Essentię za doskonałą odskocznię od prozaicznej rzeczywistości, czują się za nią odpowiedzialni jak za własne dziecko, dbają o nią i o czytelników, którzy są jej nieodłączną częścią: czytają, piszą, integrują się, cieszą z sukcesów, a porażki traktują jak motywację do osiągnięcia czegoś wielkiego. Tym czymś wielkim jest właśnie dalszy rozwój redakcji!

I mamy nadzieję, że Essentia nadal będzie postrzegana przede wszystkim jako grono osób związanych z kulturą i darzących ją bezgraniczną miłością.

Wszak taki był zamysł jej stworzenia!

Leave a commentSylwka S.

7 lat ago

Gratuluję rocznicy 🙂 Przez te dwa lata bardzo dużo się działo i wiele się zmieniało. Zmiany były zawsze na lepsze bo tworzone z pasją i sercem, a właśnie to jest najważniejsze bo to co jest robione z sercem sprawia radość nie tylko dla nas, ale i również dla Redakcji 🙂

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia