Poza sezonem

źródło

Zbliża się koniec sezonu. Nadmorski krajobraz spowiła mgła, gdy Ove Bakkerud zmierzał do swojego domku letniskowego z zamiarem spędzenia spokojnego i miłego weekendu. Nie spodziewał się zastać swojej daczy splądrowanej i ograbionej. Myślał, że nic gorszego nie może go już spotkać tego dnia, do czasu, gdy zaledwie o jeden domek dalej znalazł ciało mężczyzny pobitego na śmierć.

Tytuł: Poza sezonem
Autor: Jørn Lier Horst 
Wydawnictwo: Smak Słowa

Komisarz William Wisting nie jest nowy w swoim fachu. Podczas wieloletniej pracy w policji widział już niejedno ciało, w lepszym bądź gorszym stanie. Ta zbrodnia różni się jednak od pozostałych. Brutalna i nieostrożna, jak gdyby morderca nie miał nic do stracenia. Niepokój komisarza wzrasta, gdy jego córka Line postanawia wprowadzić się do drewnianego domku położonego w pobliżu miejsca zbrodni. Pojawiają się kolejne ciała, a z nieba zaczynają spadać martwe ptaki.
Poza sezonem to kolejna, trzecia już książka z serii Mroczny zaułek, wydana w Polsce. W rzeczywistości, jeśli kierować się chronologią, jest to tom siódmy, przy czym ósmy (Psy gończe) i dziewiąty (Jaskiniowiec) również zostały już wydane w Polsce. Trochę żałuję, że wydawnictwo Smak Słowa nie wydaje książek chronologicznie, ponieważ w dwóch kolejnych tomach pojawiały się nawiązania do wątków obyczajowych w Poza sezonem, przez co życie prywatne bohaterów nie jest już dla nas żadną zagadką. Nie wpływa to jednak znacząco na odbiór całej książki, ponieważ każdy tom opisuje nam inną sprawę i inne śledztwo.
Jørn Lier Horst w mistrzowski sposób łączy wszystkie z pozoru niepowiązane ze sobą tropy w jedną spójną i logiczną całość. Wydaje się, że przy tak dużej liczbie wątków łatwo można się pogubić, nie jest to jednak prawda. Autor trzyma rękę na pulsie i bez problemów nad wszystkim panuje. Przeplata wydarzenia, powiela poszlaki, ucina tropy, wszystko jednak składa się na ciąg wydarzeń i myśli, które dopasowują się do siebie jak puzzle, kawałek po kawałku, odkrywając przy tym kolejne fragmenty układanki. Należy zwrócić uwagę, że śledztwo, z którym musieli zmierzyć się bohaterowie, było o wiele trudniejsze niż to opisane w Psach gończych Jaskiniowcu. Nietypowe morderstwo okazuje się częścią czegoś większego, z czym nasi bohaterowie nie mieli wcześniej styczności, dzięki czemu lektura Poza sezonem staje się jeszcze bardziej emocjonująca.
Poza sezonem to kolejny pierwszorzędny policyjny kryminał z genialnymi bohaterami, który dostarczy nam nie tylko wielu wrażeń, ale również przydatnych rad. Zachęci nas do myślenia, do snucia własnych teorii, które zazwyczaj okazują się błędne, gdyż niewielu autorów tak jak Horst potrafi zmylić czytelnika, serwując mu zakończenie, którego nie mógł przewidzieć.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia