Tropem stworzycielki seksownej Sookie

źródło
Pewnego razu, na dalekim południu Stanów Zjednoczonych, urodziła się dziewczynka. Było to dokładnie późną jesienią, 25 listopada 1951 roku, w maleńkim miasteczku Tunica w stanie Missisipi. Jean Charlaine Harris, bo o niej mowa, przyszła na świat i wychowała się w obszarze Delty Rzeki Missisipi (siódmej co do wielkości delty rzeki na Ziemi). I tak naprawdę – mimo licznych przeprowadzek – całe życie spędziła na południu USA, co doskonale oddała później w swojej twórczości. Ale po kolei.

Początkowo pisała głównie wiersze (pełne młodzieńczego niepokoju, a także traktujące o duchach). Później, podczas studiów na Rhodes College w Memphis w stanie Tennessee (mieście zwanym Blues City oraz Birthplace of Rock and Roll, bo w każdy możliwy sposób związane jest z muzyką – tam urodziła się Aretha Franklin, zginął Jeff Buckley, kariery zaczynali B.B. King i Johnny Cash, tam mieści się kultowa posiadłość Elvisa Presleya – Graceland) tworzyła sztuki teatralne. Kilka lat po ukończeniu nauki zaczęła pisać powieści.
W przyszłym roku będzie obchodziła 35-lecie pracy pisarskiej, a jej książki sprzedały się na świecie w kilkunastu milionach egzemplarzy. Jest prawdziwym fenomenem literackim – to pierwsza i jedyna jak dotąd autorka, której siedem książek równocześnie znalazło się na liście bestsellerów „The New York Timesa”.
źródło
Napisała ponad 40 książek i zbiorów opowiadań, z czego większość obejmują serie, których bohaterkami są:
* Aurora Teagarden: 9 pozycji w latach 1990-2003,
* Lily Bard (Shakespeare): 6 pozycji w latach 1996-2001,
* Sookie Stackhouse (The Southern Vampire Mysteries): 17 pozycji w latach 2001-2014.
* Harper Connelly: 5 książek w latach 2005-2009.
Obecnie pracuje nad ostatnią częścią Midnight Texas Trilogy oraz Cemetery Girl Trilogy (wraz z pisarzem Christopherem Goldenem).
źródło

Jest członkinią wielu stowarzyszeń zrzeszających pisarzy, m.in. Mystery Writers of America (była członkinią zarządu oraz prezesem), American Crime Writers League, Sisters in Crime (była członkinią zarządu), Science Fiction Writers of America, Romance Writers of America oraz International Crime Writers Association i Horror Writers Association, a także prezesem Arkansas Mystery Writers Alliance.

Jest także emerytowanym przedstawicielem rady kościoła prezbiteriańskiego St. James.
Wolny czas najbardziej lubi spędzać na czytaniu książek. A czyta wszystko, co wpadnie jej w ręce. Pozycje te są tak różnorodne w formie i treści, że nie jest nawet w stanie wymienić swoich ulubionych autorów. Bardzo lubi także podróżować i chodzić do kina.
Prowadzi szeroko zakrojoną działalność charytatywną – od wspierania pożyczkami małych firm prowadzonych na całym świecie przez kobiety i mężczyzn (Kiva), przez prezentowanie zwierząt użytkowych ludziom, którzy tego potrzebują, bo nie mają z czego żyć (Heifer International), po Lekarzy bez Granic czy Habitat for Humanity.
Obecnie mieszka wraz z mężem w niewielkim mieście Magnolia w stanie Arkansas. Jest matką trójki dzieci (Patrick, Timothy i Julia) i babcią dwójki wnucząt. Jej dom jest pełen psów, które uratowała przed uśpieniem.
Kilka ciekawostek o cyklu Sookie:
* Jest autorką bestsellerowej serii (The Southern Vampire Mysteries) o Sookie Stackhouse – telepatce z Luizjany, pracującej jako kelnerka, na podstawie którego HBO nakręciło kultowy serial Czysta krew (True Blood).
* Pierwszy tom cyklu o Sookie napisała pomiędzy kolejnymi tomami serii o Lily Bard i Aurorze Teagarden. Nie spodobał się on jednak jej agentowi i dopiero kiedy zachwycony lekturą przyjaciel pisarki niemal siłą zmusił go do przyjęcia nowej powieści, ta zaczęła krążyć od wydawcy do wydawcy, co w sumie zajęło… 2 lata. W końcu została sprzedana za zaledwie… 5.000 dolarów.
* Sama zaakceptowała Alana Balla (twórcę sukcesu serialu Sześć stóp pod ziemią, który od razu zakochał się w jej powieściach o wampirach) do przeniesienia na mały ekran cyklu książek o Sookie, bo zaufała jego wizji i była pewna, że idealnie odda ducha jej książek. Była także bardzo zadowolona z obsady, scenariusza i reżyserii całej produkcji.
* Zarówno Alan Ball (twórca serialu, scenarzysta i reżyser wielu odcinków), jak i Anna Paquin (odtwórczyni roli Sookie Stackhouse ) są zdobywcami Oscarów.
* Piosenkarka Norah Jones jest wielką fanką serialu Czysta krew.
* Autorka zagrała kilka epizodów w Czystej krwi.

źródło

Kilka ciekawostek o autorce:

* Jej rodzice, Robert i Jean Harris, wciąż mieszkają w Tunice.
* Rodzice widzieli w niej przyszłą nauczycielkę, ona sama zaś ukończyła studia na kierunku artystycznym, uzyskując stopień Bachelor of Arts.
* Od ukończenia nauki do wyjścia za mąż 5 sierpnia 1978 roku, pracowała jako operator maszyny offsetowej, a następnie jako zecer.
* Mąż oświadczył się jej już na drugiej randce.
* Swoją debiutancką powieść napisała na maszynie do pisania, którą dostała w prezencie ślubnym od męża.
* W 1980 roku uczęszczała na kurs kreatywnego pisania na University of Missouri.
* Nie pisze szybko, bo – jak sama mówi – chce pisać dobre książki.
* W 1995 roku ukochany brat autorki, o 2 lata starszy od niej Ashley, pisarz i historyk, zginął (wraz z żoną Lindą) w pożarze ich domu w rodzinnym mieście pisarki.
* Zwana jest królową wampirzej fikcji.
* Uczęszcza na kurs… goju karate.
* Ma swoje własne… wampirze zęby. Kiedy tylko dowiedziała się, że jest to możliwe – natychmiast zamówiła sobie takie (zostały zrobione specjalnie dla niej przez Count of Montrose).

Leave a commentMagdalena Sz L

5 lat ago

a mnie sie nie podobała jedna ksiązka która przeczytałam o Aurorze… może powinnam jednak sięgnąć po Sookie … sama nie wiem

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia