Tropem wielbiciela tajemnic

źródło
Recepta na światowy bestseller? Kontrowersyjny temat, prosta i zrozumiała fabuła oraz dynamiczna akcja, do tego sympatyczne, nieskomplikowane postaci i doskonała umiejętność przemycania ciekawostek. Do tego wspaniale opisane zabytki, dzieła sztuki i gotowe niemalże przewodniki turystyczne po miejscach opisywanych w książce.


Bogactwo jest powszechne, mądrość niezwykle rzadka.
Dan Brown – Zaginiony symbol
Oto on – urodzony 22 czerwca 1964 roku w Exeter w stanie New Hampshire amerykański pisarz, autor powieści sensacyjnych – Dan Brown. Najstarszy z trójki dzieci profesora Richarda G. Browna oraz Constance Brown, wykonawczyni muzyki sakralnej.
Szara strefa pomiędzy tak a nie. Milczenie.

Dan Brown – Kod Leonarda da Vinci

Wychował się w Exeter, gdzie dorastał w kampusie ekskluzywnej szkoły średniej z internatem Phillips Exeter Academy (jego ojciec wykładał tam matematykę, był także autorem podręczników akademickich; odznaczony został m.in. Nagrodą Prezydencką).
Rodzice Dana potrafią śpiewać, są także bardzo muzykalni (śpiewają w kościelnym chórze, zaś jego matka gra na organach). Był wychowany w duchu Kościoła Episkopalnego w Stanach Zjednoczonych (ECUSA).
Słowa wypowiedziane coś znaczą, nawet jeżeli niczego nie miałeś na myśli.
Dan Brown – Inferno
Po ukończeniu Phillips Exeter Academy uczęszczał do Amherst College, gdzie był członkiem bractwa Psi Upsilon. Grał także w squasha i śpiewał w Amherst Glee Club. Rok 1985 spędził w Sewilli (Hiszpania), gdzie uczęszcał na kurs historii sztuki na Universidad de Sevilla.
Dusza łaknie emocji i dlatego nie przestaje szukać paliwa dla nich bez względu na to, czy są dobre czy złe.

Dan Brown – Inferno
Zainteresowanie zagadkami, tajemnicami i układankami wiąże się z dzieciństwem autora, kiedy to kody i szyfry były filarami spajającymi ze sobą matematykę, muzykę i języki, czyli prace i pasje jego rodziców. Dan uwielbiał spędzać godziny nad anagramami i puzzlami, a prezentów nigdy nie znajdował pod choinką, tylko odnajdywał je dzięki mapie skarbów (wątki te wykorzystał w Kodzie Leonarda da Vinci).
Przed rozpoczęciem pisania na pełen etat, był wykładowcą języka angielskiego Phillips Exeter Academy.
Maluczcy zawsze bali się wielkich umysłów.
Dan Brown – Zaginiony symbol
Garść ciekawostek:

*Ma 175 cm wzrostu.

*Jego żoną (od 1997 roku) jest Blythe Newlon, z zawodu ilustratorka książek, historyk sztuki i malarka, która pomaga mu prowadzić research oraz zajmuje się promocją jego powieści.

*Powieści utrzymane są w formacie „tu i teraz”, a ich akcja trwa od 24 do 48 godzin. 

*Postaci
nazywa często po znanych sobie ludziach (np. Robert Langdon został
nazwany po Johnie Langdonie, artyście, który zaprojektował ambigramy
użyte na płycie oraz w powieści Anioły i demony).

źródło

*Jest autorem 6 powieści. Dwie z nich – Cyfrowa twierdza (1998) oraz Zwodniczy punkt (2001) – nie należą do żadnego cyklu, zaś pozostałe cztery – Anioły i demony (2000), Kod Leonarda da Vinci (2003), Zaginiony symbol (2009) oraz Inferno (2013) – łączy osoba Roberta Langdona, znawcy symboliki religijnej.

*Zaginiony symbol jest jego pierwszą książką, która nie zaczyna się od morderstwa.

*Nakłady jego powieści sięgają łącznie ponad 200 milionów egzemplarzy (zostały przetłumaczone na ponad 52 języki!), co czyni go jednym z najpopularniejszych – a zarazem najbogatszych! – współczesnych pisarzy.

*W jednym z wywiadów przyznał, że ma pomysły na kolejne 12 książek z Robertem Langdonem.

*Twierdzi, że jeżeli nie siądzie do pisania już o 4:00 rano, to czuje, jakby stracił najbardziej produktywne godziny dnia. Na biurku ma szklana klepsydrę i co godzinę robi przerwę na ćwiczenia fizyczne, które sprawiają, że jego ciało i umysł są ciągle w formie, a pomysłów mu nie brakuje.

*Uważa się za studenta wielu religii – im więcej się uczę, tym więcej mam pytań.

*Obecnie pracuje nad nową powieścią oraz ekranizacją swojej ostatniej książki – Inferno.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia