Tropem drugim Charlesa Dickensa…

W tym grudniowo-poświątecznym czasie daty i liczby nadal mają większe znaczenie niż przez cały rok. Czekamy na upragnioną końcówkę roku i początek karnawałowych szaleństw – 31 grudnia i nowy początek, czyli 1 stycznia – czas postanowień, planów, nadziei oraz możliwości.
Aby jednak nie przeciążać głowy niepotrzebnymi datami, dzisiaj Charles Dickens w nieco innej odsłonie. Lżejszej, ciekawszej, może nawet lekko plotkarskiej. Czyli Charles i rodzina, przyjaciele oraz kobiety jego życia.

Rodzice Charlesa, John i Elisabeth, byli ludźmi bardzo otwartymi i uwielbiali wszelkiej maści bale, zabawy, proszone obiady, herbatki i powinności rodzinne, którym towarzyszyły spotkania wszystkich jej członków. A miłośnikami życia towarzyskiego byli do tego stopnia, że… jeszcze w noc narodzin przyszłego wielkiego pisarza jego matka była na balu.
źródło

Wielkim problemem dla rodziny była zawsze płynność finansowa. Jej liczebność (dwoje rodziców i ósemka dzieci) oraz ukochanie rozrywek były zbyt dużym obciążeniem dla pensji Johna. Dlatego też, już kiedy Charles miał 4 miesiące, musieli przeprowadzić się do mniejszego domu, by obniżyć wydatki na życie. Była to zaledwie pierwsza z wielu późniejszych przeprowadzek.
Bardzo duży wpływ na Charlesa miała, zatrudniona do opieki nad dziećmi Dickensów, Mary Weller. Opowiadała ona chłopcu na dobranoc nie zawsze pogodne, a czasem wręcz krwawe historie (a przysięgała, że były one prawdziwe!), np. o Kapitanie Mordercy, który piekł ciasta ze… swoich żon.
Od najmłodszych lat Charles marzył o zostaniu dżentelmenem. A do tego niezbędne było wykształcenie. Z powodu nad wyraz ograniczonych środków państwo Dickensowie mogli zaledwie jedno spośród swoich ośmiorga dzieci posłać na uniwersytet lub do akademii. Dlatego bardzo uważnie przyglądali się potomstwu, doszukując się u niego talentów, rozważając predyspozycje i uzdolnienia. W tym dziecku pokładali bowiem wszystkie swe nadzieje. Wybór padł na… ich córkę Fanny, która była uzdolniona muzycznie i rozpoczęła naukę w akademii.
Najczarniejsze chwile w życiu Dickensa (o których niezwykle rzadko i niechętnie wspominał) to dwunasty rok jego życia, czyli okres, gdy ojciec został osadzony w więzieniu za długi. Charles był pewien, że jego marzenia nigdy się nie ziszczą, ale już po roku sytuacja się poprawiła, a poznany w okresie pracy w fabryce pasty do obuwia Bob Fagin dał później imię postaci z powieści Oliver Twist.
Dickens po wielkim sukcesie swych pierwszych powieści (od połowy lat 30.), poświęcił się wyłącznie pracy pisarskiej.
Do najlepszych i najbliższych przyjaciół autora należał m.in. angielski powieściopisarz, dramaturg i autor opowiadań William Wilkie Collins, uważany za prekursora powieści detektywistycznej. Od ich spotkania w marcu 1851 roku aż do śmierci Dickensa w roku 1870 był on jednym z najbardziej znanych i lubianych oraz (przynajmniej przez jakiś czas) najlepiej opłacanych beletrystów wiktoriańskich.
Przyjaźń Dickensa z biografem i historykiem Johnem Forsterem zaczęła się, gdy ten… skrytykował prace Charlesa. Forster został autorem biografii słynnego przyjaciela – The Life of Charles Dickens.
Również angielski pisarz, dziennikarz i satyryk William Makepeace Thackeray (autor powieści Targowisko próżności) należał do grupy bliskich Dickensowi ludzi.
Natomiast amerykański poeta i nowelista Edgar Allan Poe poznał Dickensa w Filadelfii podczas jego pierwszej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Długo rozmawiali o literaturze i wydawać się mogło, że nawiązali bliską znajomość. Jednak Poe zerwał ją dwa lata później z powodu nieprzychylnego amerykańskiej poezji artykułu, który podobno napisał Thackarey, ale Poe wierzył, że Dickens miał na autora zbyt duży wpływ.
Wraz ze swoją żoną Catherine Charles miał dziesięcioro dzieci.
* Pierworodnym wielkiego pisarza był Charles Dickens Culliford Boz (1837-1896), zwany „Charley”. Ożenił się mimo sprzeciwu pisarza, potem został bankrutem, w związku z czym pracował później dla ojca i chociaż po śmierci Dickensa zakupił Gad’s Hill, nie był go w stanie utrzymać.
* Pierwszą (i ulubioną) córką autora była Mary Dickens (1838-1896), „Mamie”. Podczas separacji rodziców stanęła po stronie ojca. Była jego gospodynią w posiadłości Gad’s Hill, zaś po jej śmierci ukazała się niezwykle entuzjastycznie ukazująca Dickensa książka jej autorstwa My Father as I Recall Him.
* Trzecim dzieckiem pary była Catherine Macready Dickens (1839-1929), zwana „Kate” lub „Katey”, która jako jedyna stanęła po stronie matki. Dickensa nie powinno to jednak było dziwić, gdyż Kate zawsze była czarną owcą i zwano ją nawet „Lucyfer Box”. Jej pierwszym mężem był pisarz, malarz i ilustrator Charles Allston Collins. Po jego śmierci ponownie wyszła za mąż za angielskiego malarza włoskiego pochodzenia Carlo Perugini. Mając wielki talent plastyczny zapisała się w historii jako jedna z malarek ery wiktoriańskiej.

źródło
* Czwarta pociechą pary był Walter Landor Dickens (1841-1863), który został porucznikiem w East India Company. Wydawać by się mogło, że ma przed sobą świetlaną przyszłość, ale – podobnie jak wielu członków jego rodziny – popadł w zadłużenie, a następnie mocno podupadł na zdrowiu. Po śmierci, spowodowanej pęknięciem tętniaka aorty, pozostawił po sobie wiele niezapłaconych długów.
* Francis Jeffrey Dickens (1844-1886), „Chickenstalker” czy też „Frank”, długo nie mógł się zdecydować, czy chce iść w kierunku medycyny, rolnictwa czy może dziennikarstwa (uczył się zarówno w Bolonii, we Francji, jak i w Hamburgu, w Niemczech). W końcu wstąpił do Bengal Mounted Police i odsłużył siedem lat w Indiach, następnie zaś (w randze podinspektora) służył w kanadyjskiej North-West Mounted Police.
* Alfred D’Orsay Tennyson Dickens (1845-1912), nazywany przez ojca „Sampson Brass” i „Skittles”, w wieku 20 lat uciekł z Anglii do Australii przed długami. Tam poślubił Jessie Devlin, znaną jako Piękność Melbourne. Niestety, 4 lata po ślubie zginęła ona w wypadku samochodowym, zostawiając Alfreda z dwoma córkami. Po śmierci ojca wrócił do Wielkiej Brytanii i dawał wykłady na temat jego życia i twórczości.
* Sydney Smith Haldimand Dickens (1847-1872), „The Ocean Spectre” albo „Admirał” początkowo był powodem do dumy dla znanego ojca, który nazywał go „urodzonym małym żeglarzem”. Jego kariera w marynarce przyćmiona została jednak przez poważne kłopoty finansowe, w jakie popadł, a następnie przerwana przez śmierć, która zabrała go w wieku zaledwie 25 lat (zmarł, będąc na zwolnieniu lekarskim, podczas próby powrotu do domu).
źródło
* Henry Fielding Dickens (1849-1933) otrzymał imię po jednym z ulubionych twórców Dickensa – Henrym Fieldingu. Zwano go „Harry”, „H”, „Mr Harry” lub „Mr H” i uważa się go za jedno z najbardziej udanych dzieci Dickensa. Odnosił sukcesy jako prawnik, był także zapalonym sportowcem. W 1922 roku otrzymał nawet tytuł szlachecki. Jest dziadkiem angielskiej pisarki Moniki Enid Dickens.
* Dora Annie Dickens (1850-1851) została nazwana na cześć postaci z jednej z powieści ojca, Dory z Davida Copperfielda. Była bardzo chorowitym dzieckiem i zmarła w wieku zaledwie 8 miesięcy.
* Ostatnie dziecko pary to Edward Bulwer Lytton Dickens (1852-1902), „Plorn”. Gdy miał zaledwie 15 lat, opuścił Anglię, by dołączyć do brata Alfreda w Australii, jawiącej się jako kraj wielkich możliwości. Został nawet posłem w Nowej Południowej Walii. Mimo początkowych sukcesów on również popadł w długi i zmarł po długotrwałej chorobie.
Istniały poszlaki świadczące o tym, że ze swoją wieloletnią towarzyszką życia, Ellen Ternan, miał również dziecko (które zmarło wkrótce po narodzinach), ale nie ma na to żadnych dowodów.
Kiedy Dickens, którego cała Wielka Brytania uwielbiała, zmarł, w wielu angielskich domach przywdziano żałobę.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia