Tropem kreatywnej niezgodnej…

źródło
Veronica Roth to młoda (urodzona 19 sierpnia 1988 roku) amerykańska powieściopisarka i autorka opowiadań. Przyszła na świat w Nowym Jorku, a wychowywała się początkowo w Barrington, Illinois. Jest najmłodszą z trójki rodzeństwa. Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała 5 lat, a mama (malarka Barbara Ross) wyszła ponownie za mąż (za Franka Rossa, konsultanta finansowego firm z branży projektowania krajobrazu) i wtedy cała rodzina przeniosła się do Chicago.

Roth ukończyła studia na kierunku kreatywne pisanie na Northwestern University w Evanston (Illinois, USA). I właśnie podczas studiów jeszcze (a dokładnie rzecz ujmując, podczas przerwy zimowej) – w wieku 21 lat – napisała Niezgodną. Pierwszą część trylogii, która odniosła oszałamiający sukces i zdetronizowała Igrzyska śmierci na światowych listach bestsellerów, stając się momentalnie pozycją kultową.

źródło
Miłość do książek i do pisania zawdzięcza mamie. Kiedy Veronica była mała, mama czytała jej codziennie przed snem. Mówiła również, że nuda jest niedozwolona i zachęcała córkę do kreatywności. Dziewczynka początkowo tylko wymyślała różne historie, a później (w piątej czy szóstej klasie) zaczęła je spisywać.
W cyklu Niezgodna oddała mamie hołd, gdyż pierwowzorem matki Tris jest właśnie mama autorki, która zawsze była dla niej wzorem odwagi i altruizmu.
Veronica ponad wszystko kocha książki. Kiedy była w szkole, uwielbiała zaszywać się w bibliotekach (te lubi je zresztą do dziś, bo to ciche, spokojne, bezpieczne miejsca).
Nie jest w stanie (jak każdy bibliofil) wymienić ulubionych książek, ale te, które ją zainspirowały, to m.in. Dawca Lois Lowry, Diuna Franka Herberta, Gra Endera Orsona Scotta Carda, Nowy wspaniały świat Aldousa Huxleya, Rok 1984 George’a Orwella czy cykl o Harrym Potterze.
źródło

Najbardziej lubi pracować rano, ale tak naprawdę nie ma stałych godzin, podczas których pisze. Czasami notuje pomysły na smartfonie lub wysyła do siebie e-mail. Przeważnie jednak rozmyśla nad czymś cały dzień i dopiero potem to pomysł na papier.

Nie lubi, kiedy ktoś patrzy na to, co pisze.

Tworząc, robi szkic fabuły, ale stara się, by nie był on zbyt szczegółowy i nie trzyma się go za wszelką cenę. Zawierza intuicji, dzięki czemu często zaskakuje samą siebie.
Uważa, że gdy faktycznie chce się być pisarzem, to trzeba kochać to, co się robi. Bezgranicznie kochać swoje pisanie, swoje postaci, historie, temat – i zawsze pozostawać sobą. Być prawdziwym i szczerym, bo sukces to rzecz ulotna i nie może być miarą rzeczywistą.
Wszystkie powieści jej debiutanckiego cyklu (zarówno oryginalna trylogia, jak i prequel) królują na pierwszych miejscach światowych list bestsellerów, a w 47 krajach sprzedano ich ponad 35 milionów egzemplarzy.
Według rankingu „Forbes’a” z lipca br. jest najlepiej zarabiającą pisarką świata – jej zarobki szacuje się na 25 mln dolarów rocznie!
źródło

Garść ciekawostek:

# Ma wzrost rasowej modelki: 183 cm.
# Od 2011 roku jej mężem jest fotograf Nelson Fitch. Mieszkają na obszarze metropolitarnym Wietrznego Miasta (Chicagoland).
# Muzyka zawsze była ważna w jej życiu (w liceum była fanką heavy metalu, a jej chłopak był wokalistą zespołu heavymetalowego) i dlatego, gdy pracuje, lubi jej słuchać.
# Oprócz czytania i pisania książek i pisania lubi mnóstwo rzeczy, m.in. deszcz, herbatę, martensy, pociągi, sitcomy i zimową pogodę.
# Ma lęk wysokości (nigdy nie zjechałaby po linie jak Tris), boi się także kolejki górskiej oraz pająków i wszelkich innych owadów. A najbardziej – rzeczy, nad którymi nie ma kontroli.

# Jeśli miałaby wybrać którąś z frakcji, opisanych w Niezgodnej, byłaby to… Nieustraszoność, gdyż codziennie zmaga się z niepokojem i pokonuje własny strach (a jeśli zabrakłoby jej odwagi, wybrałaby Altruizm)

źródło

# Niezgodna została w 2011 roku wyróżniona nagrodą Goodreads Favorite Book, a rok później – Best Young Adult Fantasy & Science Fiction.

# Zagrała epizodyczną rolę w ekranizacji pierwszej części trylogii Niezgodna – była nowo przyjętą w poczet Nieustraszonych (przez drzwi na szczycie budynku Hancocka, zanim Tris zjedzie na linie). Twierdzi, że przeżycie było fantastyczne – surrealistyczne i niesamowite.
# Pytana o ogromny sukces swoich powieści, odpowiada: Dookoła jest mnóstwo utalentowanych ludzi, którzy robią wspaniałe rzeczy. Ja po prostu napisałam książkę. A z książką jest tak, że nigdy nie wiesz, jak ludzie ją przyjmą. To chyba był po prostu właściwy czas na taką książkę i trafiła na właściwych czytelników…
# Odnośnie do Niezgodnej twierdzi, co prawda, że drzwi nie zostały zatrzaśnięte na zawsze, ale nie planuje na razie kontynuacji cyklu. Aktualnie pracuje nad zupełnie nową powieścią – pierwszą częścią dylogii, dla której inspiracją stała się… saga Gwiezdne Wojny. Główny bohater nawiąże nieoczekiwany sojusz z wrogiem, po to, by każdy z nich osiągnął to, czego pragnie najbardziej: jeden – odkupienie, a drugi – zemstę. Planowana premiera pierwszego tomu to rok 2017.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia