![]() |
źródło |
i James Dashner mają szóstkę potomstwa. Jednym z nich jest, urodzony 26
listopada 1972 roku w maleńkim miasteczku Austell (w stanie Georgia),
James Smith Dashner. Obecnie jeden z najpoczytniejszych na świecie
autorów książek dla dzieci i młodzieży.
Twórczość Daschnera charakteryzuje tematyka przygodowa, survivalu oraz science-fiction. Ciekawostką jest, że często używa w swych powieściach… slangu.
![]() |
źródło |
Jest autorem m.in.: The Jimmy Fincher Saga (2003-2005), serii The 13th Reality (2008-2012) oraz The Infinity Ring (2012-2014), a także The Mortality Doctrine (2013-2015).
To naprawdę proste. (…)
Nie ma żadnych zasad. Nie ma żadnych wytycznych.
Międzynarodową sławę i największe uznanie przyniósł mu trzeci z kolei cykl – Więzień Labiryntu (2009-2016), składający się z trylogii oraz dwóch prequeli: Więzień Labiryntu (2009), Próby ognia (2010), Lek na śmierć (2011) oraz Rozkaz zagłady (2012) i The Fever Code (najprawdopodobniej 2016).
Seria Więzień Labiryntu porównywalna jest do słynnych Igrzysk Śmierci Suzanne Collins, głównie dzięki rozmachowi, z jakim została napisana oraz wielkiemu okrucieństwu stworzonego w niej dystopijnego świata.
– Jasna cholera, jesteś tylko człowiekiem. Powinieneś się bać.
Książki Dashnera nie schodzą z list przebojów, m.in. „The New York Times’a” (Więzień Labiryntu jest od wielu miesięcy jednym z największych bestsellerów na rynku amerykańskim), i rok rocznie obsypywane są wszelkimi możliwymi nagrodami oraz wyróżnieniami.
Jedną z nich, którą autor zawsze będzie miło wspominał, jest Illinois Abraham Lincoln Award, ponieważ pisarz uważa szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych za wielkiego człowieka i bohatera.
Zaś tą, z której jest najbardziej dumny, jest Georgia Peach Book Award – nagroda, która przyznało mu jego rodzinne miasto.
– Nazywam się wicedyrektor Janson. (…) Naucz się zwracać z szacunkiem do starszych.
– Przestańcie traktować ludzi jak zwierzęta, to może zacznę brać pod uwagę taką opcję…
Warto też wspomnieć, że w roku 2010 powieść Więzień Labiryntu została umieszczona przez Georgia Center for the Book (Centrum Książek w Georgii) na liście 25 Books All Young Georgians Should Read (25 książek, które każdy młody mieszkaniec Georgii powinien przeczytać).
![]() |
źródło |
nigdy nie padało (…), nie było zbyt gorąco albo zbyt zimno. Gdyby nie
maleńki szczegół, że oderwano ich od przyjaciół i rodzin oraz uwięziono
w Labiryncie wypełnionym rozwścieczoną hordą potworów, to naprawdę
żyliby w tym miejscu jak w raju.
I jeszcze kilka ciekawostek:
# James Dashner bardzo lubi opowiadać (a wiek zupełnie słuchaczy nie gra tu roli) o tym, jak wyglądała jego droga do zostania pisarzem i dzielić się doświadczeniami z prac nad powstawaniem serii książek Więzień Labiryntu oraz ich ekranizacji. Jest przy tym tak zabawnym, ujmującym, dowcipnym, naturalnym i czarującym mówcą, że bardzo często zaprasza się go na wykłady do bibliotek oraz szkół.
# Do jego ukochanych książek należały m.in. Opowieści z Narnii C.S. Lewisa czy Tolkienowski Władca pierścieni. A pewnego dnia sam zaczął pisać (używając do tego maszyn do pisania swoich rodziców), co w końcu zaowocowało licznymi książkami fantasy i science fiction.
# Ironią zdaje się być fakt, że najbardziej znienawidzonym przez niego przedmiotem była… rachunkowość. Którą później nie tylko studiował, ale i pracował w dziedzinie finansów, zanim zajął się tylko i wyłącznie pisarstwem.
# Uwielbia muzykę. Kocha rock i zespoły pokroju Led Zeppelin do tego stopnia, że miał nawet w planach naukę gry na gitarze.
# Jego hobby to czytanie książek, oglądanie filmów i programów telewizyjnych oraz jazda na nartach.
# Zagrał epizodyczną rolę technika laboratoryjnego w ekranizacji pierwszej części serii Więzień Labiryntu.
# Rzeczą, którą ceni najbardziej na świecie i uważa za swe największe osiągnięcie, jest jego rodzina.
– Wszystko jest względne. – Mężczyźnie nie drgnął ani jeden mięsień.