Blog, blogosfera, blogowanie – historia, którą znać warto

źródło
Historia bloga, choć jest krótka, to niezwykle dynamiczna. Zawsze twierdzę, że warto wiedzieć jak najwięcej o rzeczach, z którymi się obcuje czy w których się przebywa. Dlatego powstał właśnie ten post. Dla informacji, dla ciekawości, dla zwrócenia uwagi, że nic nie pojawia się znikąd.
Blog powstał z połączenia słów web (sieć) oraz log (dziennik okrętowy).
Za prekursora świata blogosfery uznajemy Justina Halla. Było to w 1994 roku, a blog nosił nazwę link.net i – uwaga – działa on do dzisiaj. Pojęcie weblog wprowadził John Berger w roku 1997. Z biegiem czasu ten termin został skrócony do słowa blog, i tak też pozostało do teraz. Gwoli ścisłości dodam, że dokonał tego Peter Merholz w 1999 roku. 
Pierwszym sposobem na darmowe blogowanie był blogger, który w sierpniu 1999 roku pojawił się i zaczął tworzyć blogosferę. Nawiasem mówiąc, Google wykupił go w 2004 r. I w ten sposób jesteśmy tu także my. Ciekawostką jest, że pod koniec 1999 roku odnotowano na ten czas wysoką liczbę dwudziestu trzech blogów. Z kolei pierwszym polskim serwisem blogowym był nlog.org, który powstał w 2000 r.
pierwszy blog
Co ciekawe, Amerykanie uważają tragiczną datę 11 września 2001 roku za początek nowej ery właśnie w świecie blogosfery. Ten przerażający zamach na World Trade Center sprawił, że już nic nie było takie jak dawniej. Dotąd wirtualne pamiętniki, kojarzone z poradami i życiowymi problemami, przybrały na mocy. Do głosu ruszyło grono odważnych, nierzadko amatorów, głoszących swoją opinię na temat bieżących sytuacji, przemyśleń itp. 
Potem już lawina ruszyła. W coraz łatwiejszy sposób można było stwarzać darmowe blogi na tysiącach portali. Strony internetowe stopniowo traciły na wartości, pokonane przez łatwiejsze do założenia i prowadzenia internetowe dzienniki.
Współcześnie trudno znaleźć osobę, która nie spotkała się choć raz z pojęciem blog. Żyjemy w świecie, w którym słowa nabierają siły dopiero kiedy zostaną przefiltrowane przez wirtualną witrynę. Choć nadal słychać głosy sceptyków, to właśnie blog jest głównym źródłem (i często pierwszym) informacji. I mam wrażenie, że jego prawdziwy renesans dopiero nadejdzie.
Warto podkreślić, że Międzynarodowy Dzień Blogera obchodzony jest 31 sierpnia.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia