Perełki

Powieść obyczajowa

Tytuł: Amber
Cykl: Torn Hearts (tom 1)
Autor: Gail McHugh
Wydawnictwo: Akurat
Data premiery: 3 lutego 2016 r. 
Amber Moretti jest jedną z tych osób, które doświadczyły prawdziwego koszmaru – jej życie stało się przekleństwem, a dziewczyna dotąd nie może poradzić sobie z przeszłością, która nawiedza ją za każdym razem. Pewnego dnia na uczelni poznaje dwóch mężczyzn – Brocka i Rydera. Pierwszy początkowo zaczyna ją intrygować, drugi – odpychać. Dwa różne charaktery. Jedna wrażliwa dziewczyna. Co z tego wyniknie? Okazuje się, że Amber nie może dokonać wyboru. Zakochała się. W nich obu. Nadzieja na normalne życie Moretti wisi na włosku. Czy dokona odpowiedniego wyboru? Jeśli oczywiście można powiedzieć, że w tej sytuacji istnieje ODPOWIEDNI wybór.
Amber długo przed swoją polską premierą zaczęła zarażać czytelników niesamowitą atmosferą. Już sama okładka sprawia, że książka momentalnie ląduje na naszej liście must have i wkrótce stanie wśród innych perełek na półce. Bynajmniej nie jest to powieść oryginalna, gdyż autorka powiela w niej schemat typowej obyczajówki z romansem w roli głównej. Mimo to – udaje jej się stworzyć niepowtarzalny klimat narracji i sprawić, że czytelnik nie będzie mógł oderwać się od lektury, dopóki nie pozna zakończenia. Amber trzyma w napięciu do ostatniej strony. To, co dzieje się na tych prawie 600 stronach, można porównać do jazdy ekstremalnej. Bohaterowie są wyraziści – zarówno Amber, jak i dwójka jej amantów, są na tyle dobrze wykreowani, że można ich poznać od podszewki i ocenić ich postępowanie w toku akcji. Ponadto wrażenie wiarygodności potęguje narracja z perspektywy każdego z nich. Gail McHugh steruje czytelnikiem i wodzi go za nos, by ten – coraz bardziej zafascynowany i zdeterminowany – oddał się w pełni akcji książki i nią żył nawet przez długi czas po jej przeczytaniu. 
Powieść sensacyjnaTytuł: Tajemnica lady Audley 
Autor: Mary Elizabeth Braddon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data premiery: 1 lutego 2016 r. 
Tajemnica lady Audley niegdyś była bestsellerem, najsłynniejszą powieścią sensacyjną epoki wiktoriańskiej. Ludzie zaczytywali się w tej historii, a Mary Elizabeth Braddon zyskała tytuł „królowej powieści sensacyjnej”. Jej powieść współtworzy klasykę XIX-wiecznego thrillera i bywa często zaliczana do pierwszych literackich opowieści o aspektach społecznych płci. Kluczowym problemem powieści jest szaleństwo lady Audley, o którym bohaterowie rozmawiają i szukają znaczenia słowa „szaleństwo”. Ponadto historia jest oparta na faktycznej sprawie Constance Kent z czerwca 1860 roku. Powieść, tak jak rzeczywista sprawa, przedstawia złą macochę, tajemnicze i brutalne morderstwo w posiadłości wiejskiej, ciało wrzucone do studni…
Druk tej perełki był nie raz wznawiany, ponadto doczekała się kilku ekranizacji i sztuki teatralnej. Współcześnie czytelnicy odbierają historię rodziny Audley bardzo różnie – jedni są zafascynowani, inni oceniają jako mało wciągającą. Jest to jeden z powodów, dla którego każdy powinien po nią sięgnąć – po prostu trzeba wyrobić sobie własne zdanie. Fakt, łatwo przewidzieć, kim jest lady Audley naprawdę. Można jednak powiedzieć, że to dzięki warsztatowi autorki, gdyż pokazuje ona każdy szczegół życia rodziny i czytelnik krok po kroku dociera do prawdy. Może być zawiedziony, że miał rację, że szybko przejrzał tajemniczą i piękną macochę, jednak to, co dzieje się później, nadal go wciąga i zaciekawia. Zakończenia nikt nie mógł się spodziewać – tak sądzę. Wszelkie następstwa zbrodni, szaleństwo kobiety, upór prawnika dodają historii charakteru.

Powieść fantastyczna
Tytuł: Łabędzi śpiew
Autor: Robert McCammon
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data premiery: 17 lutego 2016 r.
Nadszedł ten czas – czas, którego obawiała się cała ludzkość. To już koniec. Nie da się nic zrobić. Nie ma nadziei. Proszę Państwa, dzisiejszego dnia prezydenci Ameryki i Rosji spotkali się, ale coś poszło nie tak. Wojna nuklearna rozpoczęła się. Przed wami dzień apokalipsy. Miasta są niszczone, a wraz z nimi miliony ludzi giną. Tak długo baliśmy się, że właśnie w taki sposób zakończy się nasze istnienie. To wszystko stało się prawdą. W ciągu krótkiego czasu dokonujemy autodestrukcji. Czy na pewno wszystko zostaje zniszczone? To możliwe, żeby nikt nie przeżył?
Łabędzi śpiew porusza ważne tematy, które wydają się surrealistyczne, lecz z czasem mogą okazać się zbyt rzeczywiste. Autor nie ukazał apokaliptycznego świata, który już wielokrotnie pojawił się w literaturze. Pokazał konsekwencje pewnych wyborów. Wprowadził również nadprzyrodzone moce i magiczne przedmioty, które ubarwiły książkę i zmieniły wizerunek dzisiejszego świata. Postaci jest naprawdę dużo i wyróżniają się na tle innych, ale skutkuje to zbyt niedokładną kreacją bohaterów. Ich historie wciągają czytelnika do tego stopnia, że nie może oderwać się od lektury, dopóki nie pozna zakończenia oszałamiającej historii. Wszystko prowadzi do kulminacyjnego momentu, który zadziwi niejednego czytelnika. Chcecie go poznać?

Leave a commentGosche

7 lat ago

Czekam na kontynuację Amber, żebym mogła w końcu przeczytać bo słyszałam, że zakończenie szokuje, więc wolę czytać całość na raz 😉

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia