Podążamy tropem Tolkiena

http://images.smh.com.au/2012/11/19/3808245/art-353-tolkien-300x0.jpg 

Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem,
Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach,Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych,Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie


W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie,
Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć,
Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać
W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie.
Władca Pierścieni, J.R.R. Tolkien

John Ronald Reuel Tolkien jest znany na całym świecie jako twórca fantastycznego świata Śródziemia, w którym toczy się akcja między innymi Hobbita i Władcy Pierścieni. Jako wielbiciel mitologi, szczególnie nordyckiej, oraz znawca około trzydziestu języków, w tym łaciny, greki, niemieckiego, rosyjskiego i fińskiego, stworzył w pełni konsekwentną i drobiazgowo szczegółową rzeczywistość literacką. Poczynając od historii stworzenia świata, pierwszych bogów i gatunków opisanych w Silmarillionie, poprzez szczegółową genealogię postaci, idealnie opisaną geografię krain, aż do utworzonego od podstaw języka!
Tolkien nie należał do osób, które się spieszą. Jako wykładowca języka staroangielskiego wciąż zgłębiał tajniki frazeologii, które przenosił do swoich dzieł. Władca Pierścieni powstawał aż 14 lat. Początkowo dzieło miało postać jednotomową, jednak objętość była nieopłacalna dla wydawcy, który przekonał autora do podziału na trzy części. Mimo wszystko obecnie można znaleźć książkę w postaci jednego tomu.
Aby Hobbit Władca Pierścieni zostali wydani, zadbał przyjaciel Tolkiena – C.S. Lewis – który mobilizował go do pracy nad książkami. Obaj mężczyźni wywarli na siebie, a właściwie swoje dzieła, spory wpływ. Dlatego w serii Opowieści z Narnii dużą rolę odgrywa chrześcijaństwo, które zaszczepił w Lewisie Tolkien.
J.R.R. Tolkien był człowiekiem bezkompromisowym, skrupulatnym i miał wiele różnych nietypowych zachowań i przyzwyczajeń. Był przywiązany do swoich ulubionych przedmiotów i miejsc. Przede wszystkim był jednak wielkim umysłem, otwartym na świat. Jako człowiek uczciwy i konsekwentny potrafił walczyć o swoje przekonania. Jego studenci bardzo się z nim przyjaźnili, budził jednocześnie zazdrość i podziw. Dzięki jego ogromnej, drobiazgowej pracy powstało wiele niezwykłych dzieł.
Silmarillion
Opublikowana cztery lata po śmierci autora książka opowiada o historii świata według Tolkiena. Są tu postaci podobne do aniołów oraz geneza gatunku ludzkiego, krasnoludów, elfów i innych stworzeń. To tak zwana „biblia Tolkiena”, która zawiera wytłumaczenie wydarzeń mających miejsce w innych jego książkach. Opowiada o przeszłości, a także o dalszych losach bohaterów Władcy Pierścieni. Jest to zdecydowanie pozycja „must read” nie tylko dla fanów twórczości tego autora, ale także dla wszystkich, którzy chcą się przekonać, ile szczegółów potrzeba do stworzenia kompletnej mitologii.
Hobbit, czyli tam i z powrotem
Książka ta była napisana przez Tolkiena dla jego dzieci, a stała się światowym bestsellerem. Dzisiaj każdy zna małe istoty o włochatych stopach, które uwielbiają jeść, odpoczywać i mieszkają w przytulnych domkach-norach. Opowieść o smokach, klejnotach, elfach i krasnoludach wciąga w swój magiczny świat czytelników w każdym wieku.
Księga zaginionych opowieści
Po śmierci J.R.R Tolkiena jego literacką spuścizną zajął się jego syn – Christopher. Odnalazł i opublikował opowieści, z których jego ojciec stworzył później między innymi Silmarillion. Dzięki tym publikacjom, obejmującym Historię Śródziemia, można poznać ciąg myślowy i poszczególne etapy tworzenia niezapomnianych do dzisiaj dzieł tego wybitnego twórcy.
Mam nadzieję, że z przyjemnością podążyliście za mną tropem Tolkiena i odnaleźliście wiele cennych wskazówek, które zachęcą was do dalszych poszukiwań w jego książkach. Do zobaczenia!


Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia