Poznajmy życie Edgara Allana Poego

źródło

Ci co śnią za dnia, wiedzą o wielu rzeczach niedostępnych dla tych, co śnią tylko nocą.
Edgar Allan Poe
A wszystko co kochałem – kochałem w samotności.
Edgar Allan Poe
Człowiek nie ustępowałby aniołom i nie podlegałby wcale śmierci, gdyby nie słabość wątłej jego woli.
Edgar Allan Poe
Jąłem rozumować, iż człowiek jest istnym niewolnikiem swych nawyków i że mnóstwo szczegółów powszedniego tryby jego istnienia wydaję się czymś istotnie ważnym, jest zaś nim o tyle, o ile niezbędnym uczyniło je przyzwyczajenie.
Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe urodził się 19 stycznia 1809 roku w Bostonie. Zaraz po narodzinach pisarza jego ojciec – aktor David Poe – opuścił rodzinę, a w 1811 roku matka Hopkins Poe zmarła na gruźlicę. Straszy brat Henry został oddany pod opiekę dziadków, młodszą siostrą Rosalie zaopiekowało się państwo McKenzie, a samego Edgara przygarnęło bezdzietne małżeństwo – John oraz Frances Allanowie. 

Już jako mały chłopiec autor zainteresował się poezją, chcąc w ten sposób uciec do świata wyobraźni, gdzie nie napotka swojego ojczyma. Zainteresował się również okulistyką, która niespodziewanie wpłynęła na jego twórczość. Od 1815 do 1820 roku Edgar wraz z przybranymi rodzicami mieszkał w Anglii, gdzie również kontynuował swoją edukację. Pisarz był utalentowanym uczniem, zdobywał dobre wyniki w nauce, jednak brak pieniędzy pchnął go ku hazardowi. Przez to mężczyzna zrezygnował ze studiów, czego skutkiem było nieporozumienie pomiędzy Edgarem a jego ojczymem i wyprowadzka pisarza do Bostonu. Tam w 1827 roku wydał swój pierwszy tomik wierszy, który nie przyniósł mu żadnych zysków. 

By zyskać aprobatę przybranych rodziców zaciągnął się na dwa lata do wojska. W międzyczasie zmarła macocha Edgara, co tylko pogorszyło jego relacje z ojczymem. Ostatecznie pisarz zerwał z nim kontakt.

Wszelkie dzieła Edgara zostały docenione w 1833 roku, gdy zyskał nagrodę za opowiadanie Rękopis znaleziony w butli. W 1836 roku poślubił kuzynkę Wirginę Clemm, by wraz z nią i ciotką wyjechać do Nowego Yorku i opublikować tam resztę swojej twórczości. W 1844 roku pisarz wraz z rodziną na stałe osiadł w Ameryce. Z dnia na dzień stawał się coraz bardziej sławny.
Jego szczęście wygasło w 1846 roku, kiedy pismo poety upadło. W trakcie tych ubogich lat wraz z żoną i córką przeprowadził się do wsi Fordham. Tam w 1847 roku zginęła ukochana Edgara, przez co pisarz popadł w alkoholizm i narkomanię. Pogrążony w depresji nie potrafił na nowo ułożyć sobie życia. 
Edgara Allana Poego odnaleziono nieprzytomnego na ulicy w Baltimore. Mężczyzna trafił do szpitala, gdzie po kilku dniach zmarł. Nastąpiło to 7 października 1849 roku i do dziś nie wiadomo, co było przyczyną śmierci Edgara. Pisarza pochowano na cmentarzu Westminster Presbyterian Church w Baltimore. 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia