Czym jest miłość…

archiwum prywatne Karoliny

Czym jest miłość i dlaczego odgrywa ważną rolę w życiu każdego człowieka? Jakie cechy powinna mieć miłość, aby być jedną z najważniejszych rzeczy w naszym dotychczasowym życiu? Dla jednych miłość to szczęście, dla innych cierpienie a dla jeszcze kogoś innego – przyjaźń. W miłości chodzi głównie o to, aby odnajdywać szczęście tam, gdzie inni nie są w stanie go zobaczyć, w małym geście, słowie czy spojrzeniu. Bo miłość nie jest czymś trwałym, lecz przemijającym a cały jej sekret polega na tym, aby przechwycić chwilę trwającą i trzymać ją tak długo na ile ona sama nam na to pozwala.

Tytuł: Pamiętnik
Autor: Nicholas Sparks
Seria: Wszystkie kolory miłości
Wydawnictwo: Albatros

Pierwsza książka z cyklu Wszystkie kolory miłości Nicholasa Sparksa.

Nicholas Sparks to niekwestionowany król powieści obyczajowych, który serca czytelniczek i czytelników podbił właśnie Pamiętnikiem. Kolejne jego powieści znajdują się na liście bestsellerów i doczekały się filmowych adaptacji. W adaptacji filmowej Pamiętnika wystąpili Rachel McAdams oraz Ryan Gosling, a scena ich pocałunku w deszczu przeszła do kinowej historii.

Tematykę miłości w swoich powieściach ukazuje nam właśnie Nicholas Sparks. Noah Calhoun i Allie Nelson to głowni bohaterowie powieści Pamiętnik. Narratorem powieści jest mężczyzna. Starszy już pan, który codziennie odczytuje swojej chorej na alzheimera żonie kartki starego pamiętnika. Jak się później przekonujemy, jest to właśnie Noah. Co kryją w sobie kartki starego pamiętnika? Historię romantycznej miłości. Trudnej miłości. Jest to opowieść o dziewczynie z bogatego domu i ubogim chłopaku, którego życie nie oszczędzało. Pewnego lata tych dwoje połączyło wielkie uczucie. Wbrew sobie zostali rozdzieleni, a ich miłość wystawiona na ciężką próbę. Czy uda im się ponownie spotkać? I zakochać na nowo?

Książka podzielona została na trzy części. Pierwsza część zatytułowana Cuda mówi nam, kim są głowni bohaterowie, opowiada o ich teraźniejszym życiu oraz jest swego rodzaju wstępem do części drugiej.

Część druga to już kartki pamiętnika. Autor zatytułował ją Duchy. Przenosi nas do młodzieńczych czasów Allie i Noaha. Poznajemy ich jako nastolatków. Poznali się w wakacje, kiedy Noah był po maturze. Zafascynowany utalentowaną malarką postanawia poznać ją bliżej. Allie urzeka go odwagą, dobrocią, cierpliwością oraz talentem malarskim. Młodzi kochankowie podczas tych wakacji przeżywają swoją pierwsza miłość, która była dla nich czymś wyjątkowym, a z każdym kolejnym dniem ich uczucie stawało się coraz silniejsze. Niestety pewnego dnia Allie zniknęła, a ślad po niej zaginął. Nie odpisywała na listy, jakie słał do niej Noah. Przez wiele kolejnych lat Noah nie potrafił o niej zapomnieć i kiedy po czternastu latach nieobecności Allie z dnia na dzień staje w jego drzwiach, postanawia zrobić wszystko, by została z nim na zawsze. Czy mu się to uda?

Trzecia część książki to zakończenie, nosi nazwę Zima we dwoje. Tutaj opowieść się kończy i znów pojawia się szara rzeczywistość. Czy Noah i Allie odnaleźli szczęście? Czy ich miłość przetrwała? Tego wam nie zdradzę. Czytajcie, a dowiecie się.

Historia Noaha i Allie opowiedziana jest ”od tyłu”, co sprawia że jest uznawana za dość oryginalną. Nicholas Sparks nie skupiał się w niej na pokazaniu „miłości idealnej” lecz ukazał w powieści ból, rozpacz, żal i tęsknotę. Pokazuje nam zakochanych już po przejściach. Zakończenie budzi w nas ciekawość i ogromne emocje. Wszystkie trzy rozdziały przepełnione są uczuciami, tęsknota, miłością oraz żalem i rozpaczą. Książka potrafi wciągnąć każdego. Książka napisana jest prostym językiem – takim, jaki każdy czytelnik lubi. Swoim stylem Nicholas Sparks zmusza nas do refleksji i daje wiarę w miłość. Polecam każdemu kto lubi romanse i nieprawdopodobne historie miłosne.

A już niedługo… List w butelce 😉

Leave a commentMagia słowa

7 lat ago

Pamiętnik… najpiękniejsza powieść Sparksa. Jak już to skuś się na drugą część Pamiętnika, Ślub .;)

Subskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia