Poezja Edgara Allana Poego

źródło
Lecz jako w świecie etycznym złe jest wynikiem dobrego, tak samo w świecie rzeczywistym z radości rodzą się bóle. Albo wspomnienie minionego szczęścia rozpaczą napełnia dzień dzisiejszy, albo męka, która się staje, ród swój wywodzi od uniesień, które stać się mogły.
Edgar Allan Poe
W niesamolubnym i ofiarnym przywiązaniu zwierzęcia jest coś, co wnika wprost do serca, które często miało sposobność doświadczyć, czym jest nędzna przyjaźń i nikła jak pajęczyna trwałość uczuć tylko ludzkich.
Edgar Allan Poe
Uchodziłem za szaleńca, ale nikt jeszcze nie rozstrzygnął, czy obłęd jest, czy nie jest najwznioślejszą inteligencją i czy wiele z tego, co stanowi o wielkości i sławie, nie wynika z rozprzężenia myśli, z majaczeń umysłu, wyniesionego na szczyty z uszczerbkiem pospolitego intelektu.
Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe był przedstawicielem romantyzmu w literaturze amerykańskiej. Jako jeden z niewielu w swych dziełach wykorzystywał elementy surrealistyczne, przez co zaliczano je do gatunku fantastyki czy horroru. Autor nie bał się brutalnie opisywać rzeczywistości, ukazując ją w jak najmroczniejszy sposób. Postacie, które tworzył, miały pewne motywacje psychiczne, więc ich zachowanie z rzadka pozostawało racjonalne. Bohaterowie często ulegają obłąkaniu, przejawiają wręcz dziwaczne zdolności, a ich życie wypełnia groza, niedopowiedzenia czy tajemnice. 
Edgar swobodnie czuł się wśród noweli, które zaskakiwały swą różnorodnością. Jednak nie poprzestał na takiej formie i zaczął tworzyć opowiadania parodystyczne, zwane również horror story. Jak sugeruje tytuł, autor nie oszczędzał czytelników, wystawiając ich cierpliwość na próbę, a jednocześnie raczył ich swym czarnym, sarkastycznym humorem. 
Poe zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej, tworząc pierwszą literacką postać detektywa. A został nim C. Augustus Dupin, który lubuje się w metodach dedukcji. Dodatkowo Edgara uważa się za wynalazcę fantastyki naukowej, choć cechował go sceptycyzm wobec technologii. Jednak poeta z wielkim zaangażowaniem wgłębiał się w nauki parapsychologiczne, a jego głównym zainteresowaniem stał się ludzki umysł.
Edgar Allan Poe najczęściej brał przykład z twórczości Dostojewskiego, Huysmansa, Meyrinka i wielu innych. 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia