Tropem dziwnych losów Charlotte Brontë

Nie było na świecie głupszej istoty od Jane Eyre; nie było na świecie niedorzeczniejszej idiotki, karmiącej się słodkimi kłamstwami, połykającej truciznę, jak gdyby to był nektar.Charlotte Brontë, Dziwne losy Jane EyreUrodzona w 1816 roku Charlotte nie dożyła nawet 40 lat. Mimo to jest autorką kilku niezwykłych książek, a jej życie i twórczość zainspirowały wiele kobiet. Poza sławnymi Dziwnymi losami Jane Eyre, napisała kilka innych powieści, z których najwcześniejsza, Profesor, została wydana dopiero po jej śmierci, a w Polsce ukazała się w 2012 roku. Dwa lata temu na naszym rynku wydawniczym pojawiły się Niedokończone opowieści Charlotte Brontë.
Bohaterkami książek Charlotte są kobiety – zazwyczaj ubogie, niezbyt piękne, ale przede wszystkim silne i inteligentne. Postaci z książek są niejednokrotnie odzwierciedleniem samej autorki, jej bliskich i znajomych. Między innymi żonaty kochanek Jane oraz tytułowy bohater Profesora mają swój pierwowzór (według biografów) w osobie Constantina Hegera – nauczyciela i właściciela szkoły w Brukseli, gdzie młoda Charlotte zdobywała wykształcenie, by móc wraz z siostrami otworzyć własną pensję. 
Chociaż większy rozgłos zdobyła powieść Wichrowe wzgórza młodszej z sióstr Brontë – Emily, to Charlotte uznawana była za bardziej uzdolnioną. Wspólnie z siostrami wydała tom wierszy pod męskimi pseudonimami. Wśród badaczy literatury angielskiej krąży opinia, jakoby to właśnie Charlotte była autorką również Wichrowych wzgórz oraz innych powieści sygnowanych imionami jej sióstr. Podobno w ten sposób chciała zabezpieczyć byt dziewcząt na wypadek śmierci ich ojca.
Zdecydowanie Charlotte cechowała wielka wrażliwość, wyobraźnia oraz wnikliwość w obserwowaniu otoczenia. Wszystko to, doprawione ogromnym talentem, sprawiło, że historie z jej książek są jednocześnie piękne, tragiczne, romantyczne i realistyczne. Sama autorka również nie miała łatwego życia i długo musiała czekać na szczęście w miłości. Wyszła za mąż w wieku lat 37. Jej wybrankiem został, ku ogromnemu zdziwieniu całego otoczenia, wcale nie romantyczny Arthur Bell Nichols, wikariusz z parafii jej ojca. Żaden z biografów nie odkrył, jak ten niepozorny Irlandczyk zdobył serce Charlotte, która po wydaniu swoich powieści nie narzekała na brak wielbicieli zarówno swojej twórczości, jak i siebie samej.
Co pisarz robi po śmierci?
Niestety – Charlotte, niczym bohaterka własnej książki, również nie doświadczyła pełni szczęścia. Zmarła tragicznie niespełna rok po ślubie, w piątym miesiącu ciąży. Do tej pory nie wiadomo, czy przyczyną było osłabienie, spowodowane jej stanem błogosławionym, czy gruźlica, na którą zmarły wcześniej jej siostry.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia