Tropem miłości i smutku w powieściach Anety Krasińskiej

źródło
Każdy człowiek czegoś żałuje, ale nie można cofnąć czasu i podjąć innych decyzji.
Aneta Krasińska, Szukając szczęścia
Aneta Krasińska jest absolwentką filologii polskiej, uwielbia podróżować i ma świetny zmysł obserwatora. Dzięki temu jej powieści dotykają tak bliskich nam tematów. Do tej pory autorka wydała dwie książki, a jej trzeci utwór zdobył drugie miejsce w konkursie organizowanym przez oficynę wydawniczą RW2000. Cechuje ją ogromna lekkość pióra i subtelność, z jaką potrafi opisać bardzo kontrowersyjne kwestie.

Motywem przewodnim wszystkich powieści Anety Krasińskiej jest miłość i jej przeróżne odcienie. Autorka nie pisze jednak ckliwych oraz romantycznych historii. Jej bohaterowie, tak jak ma to miejsce w prawdziwym życiu, muszą walczyć z przeciwnościami losu. Nierzadko dokonują trudnych wyborów i stawiają na szali swoje szczęście naprzeciw obowiązkom i opinii społeczeństwa.
Tym, co zachwyca w książkach Krasińskiej, jest nieszablonowość i zaskakujące zwroty kierunków, w których podążają bohaterowie. Do ostatniej strony czytelnik jest zaskakiwany i wciąż na nowo odkrywa kolejne niezwykłe karty historii. Postacie są prawdziwe aż do bólu. Popełniają błędy, dokonują niewłaściwych wyborów, bywają irytujące. Ale dzięki temu można się z nimi zżyć, utożsamić albo pospierać.
Finezja uczuć
Debiutancka powieść Anety Krasińskiej wydana w 2015 roku to dość kontrowersyjna historia miłości zakazanej. Alicja oddala się od męża, ponieważ oboje spędzają więcej czasu w pracy niż ze sobą. Na kobietę spadają dodatkowo obowiązki domowe i opieka nad dwoma synami. Jeden z nich ma przystąpić do komunii, a ksiądz, który do niej przygotowuje, zdaje się dla kobiety bardzo niesympatyczny. Do czasu… Z powodu niewielkiego wypadku Alicję i księdza Mariusza zaczyna łączyć zakazane uczucie. Mimo że oboje się przed tym bronią, los wciąż ich ku sobie przyciąga. Tematyka uznawana za tabu została przez autorkę opisana bardzo subtelnie i z tytułową finezją.
Szukając szczęścia
Kolejny trudny temat podjęty przez Anetę Krasińską to choroba dziecka. Malwina porzucona przez męża samotnie wychowuje córkę, która cierpi na genetyczną chorobę – zespół Pierre’a Robina. Każdy dzień to walka o lepsze życie dla dziewczynki, o jej zdrowie i samodzielność. Własne szczęście kobieta odsuwa na dalszy plan. Nie potrafi zaufać mężczyznom i wycofuje się całkowicie z życia towarzyskiego. Książka ma bardzo oryginalną formę – każdy rozdział to ten sam dzień w różnych latach. Dzięki temu możemy śledzić losy bohaterki na różnych etapach i dostrzegamy przemiany, którym podlega. Szukając szczęścia to dojrzała powieść, która zachwyca do ostatniej strony.
Mam nadzieję, że nasza wspólna podróż tropem Anety Krasińskiej zachęciła was do sięgnięcia po jej niezwykle życiowe i subtelne powieści. Na pewno ich lektura pozostanie na długo w waszej pamięci.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia