Gotuj z finalistą MasterChefa

Kwiecień w Feerii upłynął pod znakiem dobrej literatury faktu – książki kucharskiej finalisty MasterChefa oraz dwóch poradników medycznych. Dla fanów powieści wydana została nowa część młodzieżowego cyklu Program.

źródło
Tytuł: Gotowanie jest super!
Autor: Adam Kozanecki
Gatunek: książka kucharska
Liczba stron: 208
Data premiery: 13 kwietnia 2016 r.

Książka kucharska Adama Kozaneckiego, finalisty popularnego programu MasterChef z zeszłorocznej edycji. W swojej debiutanckiej książce Kozanecki prezentuje przepisy na różnego rodzaju potrawy – od dań głównych i zup po przetwory, przekąski i inne niedające się łatwo podporządkować dzieła kulinarnej sztuki. W książce podkreślany jest związek autora z rodzinnym Uniejowem – jego tradycyjnymi potrawami i swojskimi składnikami prosto z lasu. Jednocześnie nie brak tu niecodziennych, kreatywnych przepisów na ciekawe potrawy. Większość recept jest tu prosta i nie wymaga dużego przygotowania.

źródło
Tytuł: Remedium
 Autor: Suzanne Young
 Gatunek: powieść science fiction
 Liczba stron: 432
 Data premiery: 13 kwietnia 2016 r.

17-letnia Quinlan pomaga rodzinom zmarłych nastolatków w uporaniu się z żałobą. Na pewien okres wchodzi w rolę nieżyjących – upodabnia się do nich fizycznie, przejmuje ich zachowania. Istnieje tylko jedna zasada: nie może angażować się emocjonalnie. Niespodziewanie między nią a chłopakiem zmarłej Cataliny rodzi się więź. A to tylko początek problemów. Kiedy Quinlan dowiaduje się prawdy o śmierci Cataliny, kłopotów przybywa.

Cykl Program znacie z młodzieżowych powieści science fiction Plaga samobójców i Kuracja samobójców. Remedium to z kolei tzw. część 0 – prequel, a więc książka umiejscowiona jeszcze przed pierwszym tomem. To pozycja gorsza od wspomnianych już części, ale dla fana cyklu wciąż interesująca. Suzanne Young stworzyła dystopię poważną jak na standardy powieści młodzieżowej, ale wciąż lekką w czytaniu. Postacie są całkiem ciekawe, pełne tajemnic, których odkrycie może wydać się zaskakujące. Oczywiście pojawia się wątek miłosny, który nie jest jednak przesłodzony i nie dominuje nad innymi. Autorka przede wszystkim sprawnie opowiada o początkach istnienia Programu. Przy tym powieść może być czytana przez osoby nieznające późniejszych części, bo stanowi osobną lekturę.

źródło

Tytuł: Zdrowa lekkość brzucha
Autor: Robynne Chutkan
Gatunek: poradnik
Liczba stron: 376
Data premiery: 13 kwietnia 2016 r.

Zaparcia, wzdęcia czy uczucie ciężkości to problemy, które dolegają milionom osób, a w szczególności kobietom. Choć są to dolegliwości ogólnoświatowe, wielu wstydzi się mówić o nich głośno, a nawet wspominać o nich lekarzowi.

W Zdrowej lekkości brzucha dr Robynne Chutkan dzieli się swoją wiedzą z osobami mającymi problem z układem trawiennym. Dokładnie wyjaśnia, co może powodować jego dyskomfort. Pisze m.in. o niedoborze owoców, nadmiarze cukru czy nietolerancji glutenu. Dużą wartością pozycji jest zawarty w niej 10-dniowy program dietetyczno-biologicznej odnowy. Oprócz terapii medycznej autorka akcentuje ważność zdrowego odżywiania i unikania szkodliwych czynników środowiskowych.

źródło

Tytuł: Historia wewnętrzna. Serce
 Autor: Johannes Hinrich von Borstel
 Gatunek: poradnik
 Liczba stron: 296
 Data premiery: 27 kwietnia 2016 r.

Druga część serii zdrowotnych poradników z cyklu Historia wewnętrzna. Po jelitach przyszedł czas na podstawowy organ utrzymujący nas przy życiu, czyli serce. Autor, Johannes Hinrich von Borstel, zabiera czytelników w pełną przydatnej wiedzy wędrówkę po naszym ciele. Ciekawie przedstawia sprawy sercowe – pracę tego narządu, finezyjny układ rur składających się na układ krwionośny. Pisze oczywiście także o chorobach związanych z sercem i radzi, jak im zapobiegać oraz o tym, jak różne czynniki wpływają na jego stan. To dobry poradnik nie tylko dla martwiących się o swoje serce, ale po prostu dla wszystkich dbających o swoje zdrowie.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia