Kim jest Nieznajomy?

Świat jest podzielony i skory do walki, dlatego dobrze, kiedy ludzie kłócą się o coś tak nieistotnego jak zawodowa koszykówka.
 
Masz udane życie, jesteś zamożny, szczęśliwy. Czas płynie ci spokojnie, trwa rodzinna sielanka. I nagle staje się coś, co cię zmienia. Ktoś szepcze ci do ucha najbardziej skrywane tajemnice twojej rodziny, sekrety i oszustwa ukochanej osoby. Co zrobisz, kiedy zachwieją się podstawy rodzinnej twierdzy? Czy będziesz gotowy przebaczyć, zaufać i żyć dalej? Co będzie, kiedy twój świat stanie na głowie?

 
Tytuł: Nieznajomy
Autor: Harlan Coben
Wydawnictwo: Albatros
 
Chociaż to oburzające, świat ani na chwilę nie zwalnia.
 
Adam jest prawnikiem w dobrze prosperującej kancelarii. Ma dwóch zdolnych synów i piękną żonę. Jego rodzinie nie brakuje niczego. Wszystko mu się układa. Aż nagle, w najmniej oczekiwanym momencie, zjawia się ktoś, kto zmienia wszystko. Ktoś niezwykły. Nieznajomy. A jednak wie wszystko. Wydaje się przyjazny. Jego słowa są jak brzytwa. Wbijają się głęboko w człowieka i nawet jeśli ufa on swoim najbliższym, zasiane przez nieznajomego ziarno niepewności kiełkuje i chce wyrosnąć, by zniszczyć człowieka.
 
Jak daleko byś się posunął, żeby chronić swoją rodzinę? Nigdy nikogo byś nie skrzywdził, ja także, ale gdyby ktoś zagroził twoim bliskim i musiałbyś ocalić swoje dziecko…
 
Idealny świat Adama nagle staje się zagrożony. Ten zaczyna się zastanawiać, czy wszystko, w co dotąd wierzył i czym żył, wszystko, co kocha, nie jest tylko ułudą. Ma nadzieję, że słowa Nieznajomego są tylko okrutnym żartem. Nie wie jednak, co zrobi, jeśli okaże się, że Nieznajomy ma rację. Czy będzie skłonny przebaczyć wszystko ukochanym i wrócić do normalnego życia? Jednak kiedy w grę wchodzą jeszcze inne okoliczności, zaczyna robić się niebezpiecznie. Czy Adamowi uda się ocalić miłość i rodzinę?
 
Człowiek potrzebuje czasu na żałobę, Adamie. Musi wyrażać i przeżywać swoje uczucia. Jeżeli tego nie robi, w jego krwiobiegu wytwarzają się toksyny. 
 
Nieznajomy twierdzi, że jest przyjacielem, a jego słowa uwalniają. Skąd jednak wie o ludziach tak dużo? Jak poznaje głęboko skrywane tajemnice, nawet te sprzed lat? Dlaczego się tak zachowuje? Kim jest?
 
Brak mi słów. Jestem wstrząśnięta. Mam tzw. kaca książkowego. Bohaterowie przyciągnęli mnie do siebie, a kiedy zrozumiałam wszystko, byłam w szoku. Nigdy nie spodziewałabym się czegoś takiego. Wciąż myślę o tym, co się stało…

Chodzimy ulicami, przy których wszyscy mieszkamy. Patrzymy na ładne posesje, przystrzyżone trawniki i eleganckie meble ogrodowe na podwórkach. Ale nikt z nas nie wie wie, co tak naprawdę się dzieje za tymi fasadami, prawda?

Kiedy listonosz przyniósł mi paczkę z książkami, byłam bardzo szczęśliwa. Uczucie to spotęgowało otwarcie Nieznajomego, w którym znalazłam zakładkę i naklejki promujące czytanie, za co bardzo dziękuję. Mimo to najcudowniejsza okazała się okładka książki. Jak na wspaniały thriller przystało, jest intrygująca i niepokojąca. Przywodzi na myśl pewną kruchość, oczywistą, choć ukrytą. Jest idealnie dopasowana do treści książki.
 
Coben we wspaniały sposób poruszył ważne sprawy. Uświadomił, co jest najważniejsze, a także podkreślił kruchość ludzkiego życia, sielanki i wartość miłości. Poprzez przeżycia bohaterów ukazał różne postawy na życie, miłość, kłamstwo, zbrodnię i prawdę. Cała fabuła kręci się wokół oszustw i ich konsekwencji. Język autora jest bardzo obrazowy. Książka ma same plusy.
 
Morderstwo. […] Co innego stracić życie w wyniku choroby albo wypadku. Jednak kiedy ktoś świadomie ci je odbiera, kiedy twój bliźni postanawia zakończyć twoje istnienie – coś takiego było dla niej ze wszech miar obraźliwe. Plugawe. Wykraczało poza granice przestępstwa. To była zabawa w Boga w najbardziej bezbożny sposób.
 
Nie ma słów, które byłyby w stanie wyrazić, czym jest ta książka. To gratka nie tylko dla miłośników thrillerów, ale także dla osób, które mają w sobie choć odrobinę sympatii do powieści z dreszczykiem. Wzbudza skrajne emocje i wciąga. Kiedy czytelnik zacznie czytać, Nieznajomy nie wypuści go ze swoich szponów. Człowiek nie będzie mógł go odstawić, dopóki nie pozna każdego elementu tej jakże skomplikowanej historii. Coben jest geniuszem. Uplótł tak niezwykłe skomplikowaną intrygę, w której każda odpowiedź rodzi kolejne pytanie. Któż nie chciałby się z nimi zapoznać?

Zapraszamy także do zapoznania się z innymi książkami Harlana Cobena.

 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia