Poszukiwana odpowiedź…

Żyjesz w ciągłym stresie? Zewsząd atakują cię obowiązki, z którymi się nie wyrabiasz? Doba wydaje ci się za krótka i nie masz czasu dla siebie?
 
Jeśli na choć jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że Daj mi odpowiedź jest napisana specjalnie dla ciebie. MUSISZ ją przeczytać. Po prostu musisz.

Tytuł: Daj mi odpowiedź 
Autor: Sandy Hall 
Wydawnictwo: Pascal
 
Jane nie chce myśleć o przyszłości. Jej mama wciąż stoi nad nią i domaga się odpowiedzi na pytania dotyczące studiów córki. Załatwiła jej nawet staż, żeby zmotywować ją do podjęcia decyzji. Ta jednak ucieka od tych pytań, chcąc po swojemu żyć teraźniejszością. Znajduje pracę jako opiekunka do dzieci. Okazuje się, że będzie pracowała w domu swojego dawnego przyjaciela… 
 
Bohaterami powieści Hall są nieco zagubieni nastolatkowie, którzy czegoś poszukują… Ona – odpowiedzi na pytanie: co dalej?, on – biologicznego ojca. Oboje nie wiedzą, co powinni zrobić, jak postąpić, jakie decyzje podjąć i przede wszystkim co uważają za priorytety. Uczą się życia sami, mając na uwadze własne szczęście, nie zważając na przeszkody i opinie innych. Autorka opowiada historię dojrzewających ludzi, którzy – choć mają już 17 lat – „spychają” dorosłość na drugi plan, by żyć tym, co tu i teraz, i poznać… samych siebie.
 
Muszę przyznać, że Daj mi odpowiedź zainteresowała mnie od momentu, w którym przeczytałam opis zamieszczony na okładce. Nie jest łatwo mieć siedemnaście lat – te słowa sprawiły, że sięgnęłam po nią i zagłębiłam się w niezwykłej historii, której optymizm przyciągał jak magnes. Uznałam, że choć nastolatką nie jestem już od kilku lat, powinnam ją poznać. Czułam, że okaże się lekturą niezwykłą, przyjemną i doskonałą na nudne wieczory…
 
Nie pomyliłam się. Jestem pod wrażeniem tego, w jaki sposób autorka przedstawiła losy nastolatków niepostrzeżenie wchodzących w dorosłość. Z każdym rozdziałem coraz bardziej mi się to podobało i nie mogłam przestać czytać. Aż tu nagle… Koniec? – krzyknęłam w myślach, oburzona, że właśnie – jakimś cudem – ze strony dziewiątej przeskoczyłam na trzysta dwudziestą pierwszą! Zastanawiałam się, jak to możliwe: przeczytać książkę tak szybko. Dziwiłam się, gdy koleżanki mówiły mi, że czytają średnio jedną książkę dziennie. Teraz już wiem, że nie ma się czemu dziwić. Po prostu gdy masz wrażenie, że literki zapraszają cię do siebie, wręcz błagają, abyś do nich dołączył – wszystko nagle przestaje się liczyć i istnieć. Istniejesz tylko ty i literki, które układają się w opowieść, od której nie możesz się oderwać, bo intryguje cię coraz bardziej i bardziej. 
 
Nie jest to powieść napisana wyszukanym językiem i na siłę ubarwiana metaforami, jednak nie można jej odmówić wdzięku, a Hall stylu, którym bije na głowę niejednego „mistrza” pióra. Jestem pewna, że podczas czytania tej książki nieraz się uśmiechniecie, ale też wzruszycie. Autorka umiejętnie posługuje się słowem, dlatego też zarówno narracja, jak i dialogi bohaterów są skonstruowane ciekawie, bez zbędnych upiększeń, po prostu – naturalnie.

Patrzymy na dwójkę nastolatków, których drogi nagle zaczynają się krzyżować. Na naszych oczach dzieją się wydarzenia, które zostały zapisane gdzieś tam, na górze, żeby w danym momencie połączyć ich historie i zapoczątkować wspaniałą pierwszą miłość. A jak wiadomo – pierwsza miłość zawsze jest najbardziej emocjonująca, przyprawiająca o dreszcze, powodująca szybsze bicie serca i gromadząca w naszym brzuchu rój motylków…

 
Daj mi odpowiedź jest piękną opowieścią o przyjaźni i miłości, o poszukiwaniu siebie w świecie, w którym nic nie jest jasno określone, a zasady są po to, żeby je łamać. Sandy Hall ukazała prawdziwe życie nastolatków, którzy obierają różne drogi, aby w końcu trafić na tę właściwą. Nie fałszuje realiów, ale też nie przedstawia naturalistycznych scen. A zresztą… sami się przekonajcie.

I niech magiczna ósemka będzie z wami. Być może pewnego pięknego dnia, zupełnie niespodziewanie również przepowie wam miłość…

 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Join 13 other subscribers

Czytaj pierwszy!

Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia