Tropem Ricka Riordana

Nie szukam kłopotów. One zazwyczaj same mnie znajdują.

Rick Riordan, Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Złodziej Pioruna

Richard urodził się 51 lat temu w San Antonio w Teksasie. Studiował historię i anglistykę na Uniwersytecie stanu Teksas w Austin, po czym przez piętnaście lat uczył tych przedmiotów w prywatnych i publicznych szkołach średnich w San Francisco Bay Area (rejon otaczający zatoki San Francisco i San Pablo w zachodniej części stanu Kalifornia) oraz w Teksasie. Ciekawostką jest fakt, że będąc nauczycielem w Saint Mary’s Hall (prywatna szkoła w San Antonio), został – jako pierwszy – uhonorowany tytułem Master Teacher.

Pełny etat pozwolił Riordanowi na rozpoczęcie pracy nad serią powieści dla dorosłych, której bohaterem jest wiecznie pakujący się w kłopoty nielicencjonowany detektyw, mistrz Tai Chi, oraz piwosz z zamiłowania, Jason „Tres” Navarre. Dzięki Tres Navarre autor otrzymał trzy prestiżowe nagrody przyznawane książkom z gatunku kryminał/thriller: Shamus Award i Anthony Award (w roku 1998) oraz Edgar Award (w roku 1999).

Jednak największą sławę i uwielbienie milionów czytelników na całym świecie przyniósł mu cykl powieści o Percym Jacksonie – dwunastoletnim chłopcu, który po serii wypadków (wcale niewynikających z pecha) dowiaduje się, że jest herosem – synem ziemskiej kobiety i greckiego boga. Pomysł na takie przedstawienie mitologii narodził się w roku 2002, kiedy to pisarz został poinformowany o chorobie swojego syna Haleya (chłopiec cierpi na ADHD i dysleksję), a ponieważ Haley wykazywał zainteresowanie mitologią grecką, Rick zaczął opowiadać mu mity, co miało również zdopingować młodego człowieka do czytania, które sprawiało mu problemy.

W roku 2005 pierwszy tom powieści, Złodziej Pioruna, zdobył tytuł New York Times Notable Book. W roku następnym drugi tom powieści, Morze Potworów, otrzymał miano Najlepszej Książki dla Dzieci według magazynu Child. Natomiast w 2007 roku Klątwa Tytana oprócz tytułu Najlepszej Książki w Amazon, awansowała całą serię na pierwsze miejsce magazynu „New York Times”.

Oprócz wyżej wymienionych powieści na uwagę zasługują również: Kroniki rodu Kane’a, Olimpijscy herosi, Apollo i boskie próby, 39 wskazówek czy Magnus Chase i bogowie Asgardu.

Obecnie autor mieszka w Bostonie z żoną i dwoma synami. Zrezygnował także z pracy zawodowej i całkowicie poświęcił się swojej pasji.

Mnie osobiście pozostaje życzyć i sobie, i wszystkim fanom jego twórczości, a przede wszystkim samemu Rickowi, by pisał jak najdłużej i wena nie opuszczała go ani na chwilę.

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Dołącz do 11 pozostałych subskrybentów

Jesteśmy na:

ekulturalni.pl
lubimyczytac.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia