Tropem wywołującej łzy Jojo Moyes

Jojo Moyes urodziła się 4 sierpnia 1969 roku. Jej pełne imię to Pauline Sara Jo Moyes. Wychowała się i dorastała w Londynie, gdzie zaczęła stawiać swoje pierwsze kroki w dziennikarstwie. Studiowała na Royal Holloway and Bedford New College na Uniwersytecie Londyńskim, w 1992 roku zdobyła stypendium finansowane przez The Independent na studia dziennikarskie podyplomowe na City University. Przez kolejnych dziesięć lat pracowała dla The Independent (z wyjątkiem jednego roku, kiedy pracowała w Hong Kongu), pełniąc różne funkcje: redaktorki, reporterki, asystentki sztuki i korespondentki medialnej.

Pisaniem książek Jojo zajęła się dość późno w swojej karierze, bo dopiero w 2002 roku, a zadebiutowała powieścią Sheltering rain. Od tamtej pory regularnie wydaje kolejne książki, a każda z nich trafia do innego grona odbiorców. Do tej pory wydała jedenaście powieści, z czego wiele zostało przetłumaczonych na inne języki. W Polsce znajdziemy jedynie sześć jej lektur, najnowsza miała premierę na początku czerwca 2016 roku. Jojo Moyes jest jedną z nielicznych autorek, które dwukrotnie zostały wyróżnione nagrodą Romantic Novel of the Year Award, przyznawaną autorom najlepszych powieści romantycznych (pierwszą otrzymała w 2004 roku za powieść Zakazany owoc, a drugą w 2011 roku za Ostatni list do kochanka). Jednak najsłynniejszą jej książką jest historia o miłości Lou i Willa – Zanim się pojawiłeś

http://www.empik.com/zanim-sie-pojawiles-okladka-filmowa-moyes-jojo,p1123192856,ksiazka-p

Lou jest nietypową dziewczyną. Mieszka w małym miasteczku, wciąż z rodzicami, ma chłopaka, z którym jest kilka lat, i dobrze jej z tym. Wiele się zmienia, gdy zaczyna pracę u Willa, który po wypadku jest sparaliżowany, nie może się sam poruszać ani jeść, a całe jego życie zmieniło się o 360 stopni, z czego nie jest zadowolony – stał się mrukliwy i małomówny, nie wspominając o tym, że nie śmiał się już kilka dobrych lat. Kiedy Lou zaczyna pracę, tej dwójce trudno się porozumieć. Dziewczyna ma dobre chęci, ale Will jest oporny i niemiły. Jednak z czasem między nimi zaczyna wytwarzać się więź, cudowna więź, która poruszyła serca milionów czytelników, wycisnęła ocean łez, ale także sprawiła, że wiele osób zakochało się w tej książce… Mimo że Lou i Will nie przedstawiają typowej miłosnej historii, stała się ona hitem ostatnich lat.

Niedawno swoją premierę miała również druga część Zanim się pojawiłeśKiedy odszedłeś. Poniżej przedstawiam opis zamieszczony na okładce książki, a niebawem możecie się spodziewać recenzji.

„Gdy coś się kończy, coś nowego się zaczyna.
Nie myśl o mnie za często.
Po prostu żyj dobrze.
Po prostu żyj”.
Will

kiedy-odszedles-b-iext36251193

Tyle że Lou nie ma pojęcia, jak to zrobić. I trudno jej się dziwić. A jednak Kiedy odszedłeś to nie tylko historia o podnoszeniu się po utraconej miłości, lecz także inspirująca opowieść o nowych początkach. Pamiętając o obietnicy złożonej ukochanemu, Lou stara się znajdować nowe powody, dla których warto czekać na każdy kolejny dzień.

Miłośnicy pisarstwa Jojo Moyes odnajdą w tej książce to, co najbardziej cenią w jej twórczości: ujmujący humor, autentyzm i zapadających w serce bohaterów. A ci, którzy jeszcze nie znają tej autorki, mogą być pewni, że po lekturze Kiedy odszedłeś popędzą do księgarń, by jak najszybciej nadrobić zaległości.

Jojo Moyes jest autorką, która potrafi wycisnąć z czytelnika każdą łzę, ale także sprawia, że przez te łzy się śmiejemy. Mimo smutku w sercu czujemy też namiastkę radości, rozumiemy poczynania bohaterów, wszystko jest idealnie przemyślane. Autorka dzisiejszego śledztwa stała się dla wielu osób kierunkowskazem ku temu, jak pisać, jak się doskonalić i jak tworzyć piękne, choć niekonieczne szczęśliwe książki.

W dzisiejszym śledztwie to wszystko. Mam nadzieję, że tych, którzy nie mieli jeszcze okazji poznać autorki, przekonałam do sięgnięcia po jej powieści. 

Leave a commentSubskrybuj przez e-mail!

Wprowadź swój adres e-mail, aby zaprenumerować artykuły naszej redakcji i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez e-mail.

Dołącz do 11 pozostałych subskrybentów

Jesteśmy na:

ekulturalni.pl
lubimyczytac.pl

Rekomendacje czytelników

© 2017 Redakcja Essentia